قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / زالزالک و درمان چندین بیماری ….!
زالزالک
زالزالک

زالزالک و درمان چندین بیماری ….!

زالزالک و درمان چندین بیماری ….!

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی زالزالک است . زالزالک زالزالک در ایران از جمله در استان آذربایجان شرقی به ویژه شهر میانه و مراغه، استان گیلان، استان مرکزی، کهگیلویه و بویراحمد، استان فارس و استان اصفهان به خصوص شهرستان نجف آباد می‌روید. این گیاه در استان کردستان و استان همدان و استان کرمانشاه و شمال استان آذربایجان غربی هم به وفور یافت می‌شود
نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از:«کمار»، در رامسر و شهسوار «کجیل»،در دیلمان و رودسر «مارخ»، در گرگان و بعصبی نقاط بختیاری «ولک،بلک و لیک» در شهسوار «کت کتی»، در اطراف تهران و همدان و اصفهان «گوچ»، در خلخال و آذربایجان «گیچ – یمیشان»، در باختران و همدان و پشتکوه ,  «گویچ »در سردشت «گیویژه گوژ و گویشک»، در فارس « کیالک» و در ارسباران «آت گتی» ، نام برده می شود. درکتب سنتی با نام  «خفچه» ، «ز عرور الادویه» نام برده شده و در بعضی کتب هم «تفاح بری» آمده است. درختچه  است از خانواده Rosaceae از جنسCrataegus

ترکیبات زالزالک

اکسالیک اسید و در ساقه و نهال  جوان و سبز زالزالک HCN گلوکوزید  وماده  غامل تلخ به نام کرانگین که مشابه اسکولین  است. عصاره  شاخه  جوان زالزالک عمل فلج کننده روی مرکز تنفسی دارد و در مورد قلب پستانداران اثر سمی دارد. میوه  تازه  زالزالک دارای سیتریک اسید و تارتاریک اسید و کراتگوس اسید، پکتین، روغن چرب، قند گلوکوز و فروکتوز  است. در گزارش دیگری آمده است که مادّه عامل زالزالک ماده  کراتگوس لاکتون  است که مفتح قلبی است یعنی موجب باز شدن و گشاد شدن رگ کورونر قلب میگردد. بنابراین داروی قلبی است. در برگ آن بیشتر از میوه  آن ماده فلاوونوئید مشخص شده است.

درمان گیاهی زالزالک:

در کره میوه  زالزالک برای رفع ناراحتی گوارشی و اسهال به کار میرود.

در چین مردم، معمولا زالزالک را در سطح گسترده  به عنوان میوه میخورند، بنابراین نمیتواند اثر فیزیولوژیکی شدید نامناسبی برای سیستم بدن داشته باشد.

درمان گیاهی تقویت معده:

به طور کلی خواص میوه  زالزالک را ضد کمی ویتامین C، ملین، مقوی معده، مُفتح و بازکننده  گرفتگی و محرک میدانند.

در هندوستان از عصاره  آبی میوه زالزالک به عنوان مقوی برای تقویت قلب میخورند

برای معالجه  بیماری  ارگانیک و فونکشنال  قلب نظیر دیس پنوئا (تنگی نفس که ناشی از ضایعات قلبی باشد) و هایپرتروفی (بزرگ شدن قلب) و ضعف قلب تجویز میشود.

حکما طب سنتی ایران زالزالک را از نظر طبیعت سرد و خشک میدانند و از پوست درخت به عنوان تب بر استفاده میکنند

به طور کلی دم کرده  گل زالزالک و یا گرد گل خشک شده  آن به مقدار ۸- ۵ گرم در روز برای ضعف قلب، آنژین، ورم آئورت، اختلالات عصبی از جمله نگرانی، بی خوابی، سرگیجه، احساسی صدا در گوش و نظایر آن مفید است.

در فرانسه یک قاشق سوپ خوری گل زالزالک را در یک فنجان آب جوش دم می کنند، ۳-۲ فنجان از آن را در روز به عنوان ضداسپاسم، رفع کننده  بی خوابی و ناراحتی دوران یائسگی میخورند.

عرق کیالک که همان عرق زالزالک می باشد دارای کلیه  خواص یاد شده می باشد.

عرق کیالک طبیعت خنک دارد و در تنظیم فشارخون، تشنجات عصبی، جلوگیری از چاقی، سرگیجه، تپش قلب، اضطراب، تنظیم و تصفیه  دستگاه گردش خون، رفع بدخوابی، جلوگیری از سخت شدن دیواره  رگ، ناراحتی گوش و احساس صدا مبهم نقش درمان کننده دارد. میزان مصرف آن سه تا چهار فنجان در طول شبانه روز و استفاده از آن قبل از غذا مجاز میباشد.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *