قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / زایده های پوستی چیست؟
زایده های پوستی چیست
زایده های پوستی چیست

زایده های پوستی چیست؟

 زایده های  پوستی چیست ؟

زایده های  پوستی (Skintags) که به آنها آکروکوردون(acrochordon) هم گفته میشود، تومورهایی خوشخیم، نرم و به رنگ پوست هستند که به وسیله بافتی به نام «ساقه» اززانده های پوستی(آکروکوردون)سطح پوست آویزان می شوند. این زایده ها سرطانی نمی شوند. زایده های پوستی معمولا با افزایش سن ظاهر می شوند و در افرادبالای ۶۰ سال کاملا شایع هستند. این زایدهها ممکن است در چند نفر از افراد فامیل ایجاد شوند و در دوران بارداری هم شایع اند.

این زایده ها اغلب در :

چینهای ناحیه گردن،

زیربغلی،

تنه،

زیر پستان ها،

و ناحیه تناسلی ایجاد می شوند.

چنانچه این زایدهها در تماس با لباس قرار بگیرند و یا مالش داده شوند ممکن است تحریک و بد شکل شوند. زایده پوستی در ابتدا به شکل یک برآمدگی نرم و کوچک بر روی پوست ظاهر می شود و با گذشت زمان رشد می کند و به شکل تکه ای پوست رنگی آویزان شده به وسیله ساقه، از سطح پوست دیده می شود. زایده پوستی بدون درد است و به آسانی حرکت می کند.

چنانچه زایده پوستی مالش داده شود تحریک میشود و در صورتی که پیچانده شود در داخل آن لخته خون به وجود می آید و دردناک می شود. چنانچه زایده پوستی رنگ متفاوتی با پوست اطراف خود دارد، چند رنگ است یا در بعضی از قسمتهای آن خونریزی روی داده است به پزشک مراجعه کنید.بسیاری از افراد دارای زایده های پوستی متعدد هستند.به وسیله عمل جراحی، زایده های پوستی برداشته می شوند. با شیوع کمتر این زایده ها را با منجمد کردن یا سوزاندن از ناحیه ساقه از بین می برند. خونریزی ایجاد شده با ماده شیمیایی (مثل آلومینیوم کلراید) یا کوتر(سوزاندن) بند می آید.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *