قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / زایمانی راحت با گیاه غازیاقی….!!!
غازیاقی
غازیاقی

زایمانی راحت با گیاه غازیاقی….!!!

زایمانی راحت با  گیاه غازیاقی….!!!

غازیاقی

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی غازیاقی است .گیاهی است علفی و چند ساله از خانواده  Alismaceae، ارتفاع آن حدود بیست تا سی سانتیمتر میباشد که گاهی به صد سانتیمتر هم خواهد رسید. برگ آن سه قسمتی و به صورت پای زاغ یا کلاغ است، طعم برگ قدری  تند، قابض و کمی شیرین مزه میباشد و مختصری رنگ زرد دارد. گل  آن سفید یا صورتی و کوچک هستند. ریشه  آن قریباً دایره  شکل و گره داراست و گره  نیز دایره  شکلند، رنگ ظاهر ریشه  گیاه مایل به زرد می باشد ولی چنانچه خشک آن ساییده شود، بسیار سفید میگردد و از قسمت زیرزمینی آن ریشک  بیرون می آید. این گیاه بیشتر در کنار آب بند، نهرو مرداب  همچنین در روی چمن  و باغ به صورت خودرو می روید. این گیاه در ایران انتشار دارد و در مناطق جنوب غرب، اشترانکوه، کوه رزوند، سیلاخور، شوش کنار رودخانه  شور، در آذربایجان شرقی بین مراغه و مرحمت آباد در مناطقی که آب راکد وجود دارد، در آذربایجان غربی در آب گودال  جونگواری دیده می شود.

نام های دیگر گیاه غازیاقی در طب سنتی عبارت است از:باغازی – پای غازی – پا غازه – پای زاغان – پنجه  غازیاقی – کلاغ پا- بار تنگ آبی – اطریلال – رجل الوزرجال الطیر – رجل الغراب – حشیشه الارضی – حضرت الشیاطین – خزر الشیاطین – غاز ایاغی

خواص غازیاقی

داروی گیاهی تقویت معده

قابض، تونیک، مقوی معده، محلل و زیاد کننده  ترشح شیر است.

درمان گیاهی لکه سفید بدن

تازه  آن را بکوبید، بعد تخم خشخاش کوبیده را با آن مخلوط کنید و شب مانند خمیر روی موضع گذارید و هر روز برگ آن را با برنج مانند سبزی پلو بپزیدو بخورید. لک سفید بدن یا برص را برطرف می کند.

درمان گیاهی زخم سوختگی

تازه  آن راله کرده و با سرکه و نمک ضماد کنید. برای زخم  بد، سوختگی و جراحت  مفید است.

درمان گیاهی درد مفاصل

برگ و ریشه  آن را با هم خشک کنید، بعد نرم بسایید و بجوشانید تا قوام آید، سپس در ظرف شیشه  نگهدارید و هر روز بر موضع بمالید. درد مفاصل را تسکین می دهد.

خوردن  ریشه آن چشم و گوش را تیز و حساس میکند، رنگ رخسار را درخشان می نماید، عمر را طولانی میکند، وزن بدن را کم و انسان را سبک می سازد.

داروی گیاهی تسهیل زایمان

اگر زن باردار موقع وضع حمل ریشه آن را بخورد، برای کاهش درد، تسهیل زایمان و تسریع تولد بچه نافع است.

درمان گیاهی دیابت

آب دم کرده ریشه آن را بنوشید. مدز، خنک کننده، محل و قابض است، ترشح شیر را افزایش می دهد، معده را تقویت میکند، بیماری  کلیه، قند، استسقا و سوزاک را درمان می کند.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *