قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / زخم معده و اثنی عشر را درمان کنیم….
زخم معده و اثنی عشر
زخم معده و اثنی عشر

زخم معده و اثنی عشر را درمان کنیم….

زخم معده و اثنی عشر را درمان کنیم….

زخم معده و اثنی عشر

 زخمهای معده و  اثنی عشرمی توانند در هر جایی از قسمت فوقانی دستگاه گوارش ایجاد شوند اما معمولاً در معده و در چند سانتیمتر ابتدا روده  کوچک که به آن اثنی عشر(دوازده) گفته میشود بروز میکنند. در تعریف پزشکی زخم به منطقه  کوچکی از بافت گفته می شود که لایه  فوقانی آن از بین رفته باشد به طور که شکل دندانه دندانه و یا تغییر یافته ایجاد کند زخم معده یا اثنی عشر شبیه زخم هایی هستند که در دهان ایجاد میشوند. اما این زخمه ا عمیق تر بوده و به سرعت نیز بهبود نمی یابند. به زخم معده و اثنی عشر اصطلاحا پپتیک اولسر گفته می شود کلمه پتیک از پسین مشتق میشود که به تجزیه و هضم غذا کمک میکند.

علائم زخم  معده و اثنی عشر

برجسته ترین علامت که در بیماران دچار زخم معده و اثنی عشر دیده می شود، درد در قسمت مرکز بالاشکم می باشد. این درد اغلب به صورت یک درد سوزش توصیف می شود و در هر زمانی ممکن است رخ دهد، اگرچه معمولاً بازمان صرف غذا در ارتباط میباشد. علائم یک زخم در معده و یا در اثنی عشر در ساعات اولیه صبح موجب درد می شود که با خوردن یک لیوان شیر تسکین پیدا می کند. زخم معده بعد از غذاخوردن ممکن است ایجاد درد کنند که همراه با آن است که شما معمولاً می توانید با انگشت خود محل دقیق درد را نشان دهید در حالی که درد در سایر بیماری در یک نقطه نبوده و منتشر می شود. اگر دچار زخم معده یا اثنی عشر هستید علائم آن احتمالا گاهی . هفته هیچ مشکلی نداشته باشید اما دوباره دچار علائم این زخم ها شوید.

علت ایجاد زخم معده 

غدد بسیار کوچکی که در معده وجود دارند تولید ترکیبی از اسید و آنزیمی به نام پسین میکنند تا به هضم غذاها کمک کند. معده و اثنی عشر با ترشح یک لایه  محافظتی به نام موکوس از صدمه دیدن آن جلوگیری میکند. وقتی تعادل بین حمله  اسید و دفاع این لایه  محافظتی به هم بخورد، زخم ایجاد میگردد. دلایل متعددوجود دارد که چرا این وضعیت ممکن است رخ دهد. اما شایع ترین علت آن وجود یک باکتری است که کشف آن باعث نحوه تغییر در درمان زخم  معده و اثنی عشر شد. زخم  معده و اثنی عشر گاهی اوقات در افرادی مشاهده شده است که نه آلوده به عفونت هلیکوباکترپیلوری هستند و نه از داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی استفاده میکنند. این زخمها گرچه معمولاً به درمان دارویی به خوبی پاسخ می گویند اما اغلب، علت ایجاد آنها مشخص نمی گردد. به ندرت زخم  معده یا   اثنی عشر ممکن است بر اثر وجود سایر بیماری ها ایجاد شود. مثلاً در بیماری کرون گرفتار کند)، سندروم زولینجرالیسون (نوع بیماری کهنحوه به علت اختلال هورمونی، معده مقدار زیادی اسید ترشح میکند) و لنفوم (سرطان سلول های خوندر دیواره  معده) ممکن است زخم ایجاد شود. گرچه امروزه مشخص شده است که استعمال سیگار به تنهایی نمی تواند باعث بروز زخم شود اما معلوم شده که سیگار کشیدن می تواند باعث اختلال در التیام زخم ها شود. بنابراین به افرادی که دچارزخم هستند و سیگاری میباشند توصیه میگردد که دست از سیگار کشیدن بردارند. 

  • اگر می خواهید هرگز به زخم معده یا زخم اثنی عشر دچار نشوید توصیه زیر را رعایت کنید:
  • سیگار نکشید،
  • الکل ننوشید،
  • اسپرین و مشتقات آن را مصرف نکنید.
  • از چای، قهوه، نوشابه  گازدار، کولاها و شکر جدا خودداری کنید و به جا شکر، عسل مصرف کنید. گاهی از دم کرده  نعناع، بابونه و آویشن نیز استفاده کنید.

 درمان زخم معده واثنی عشر در قران 

هر لقمه غذا را دو برابر دندان ها بجوید و در ذهن خود بشمارید

دو لقمه قبل از سیر شدن، دست از غذا خوردن بردارید و به غذا ناخنک نزنید

روزانه حداقل 6 لیوان آب خنک میل کنید ( نیم ساعت قبل و 2.5 ساعت بعد از غذا)

از میل کردن چند نوع غذا در یک وعده خودداری کنید

همراه غذایی که میل می کنید از سبزی نعناع، یا بلافاصله بعد از غذا نصف استکان عرق نعناع میل کنید.

سعی کنید که از فرآورده  حیوانی کمتر استفاده کنید تا محیط معده اسیدنشود

بلافاصله بعد از اتمام غذا یک قاشق چای خوری گلپر ساییده میل کنید

حفط آرامش و عصبی نشدن و حرض نخوردن، موجب می شود که این بیماری به سرعت بهبود یابد

برنامه ریزی برای زندگی و داشتن نظم و انضباط در زندگی عامل مهمی است برای پیشگیری از بسیاری از بیماری هایداشتن آرامش و خوب جویدن غذا، موجب می شود که موسین کافی تولید شود. این موسین تولید شده بهترین و محکم ترین حفاظ در مقابل بیماری گاستریت و سایر بیماری  معده است.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *