قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان بیماری ها با داروهای گیاهی / زخم معده چگونه ایجاد میشود؟
زخم معده
زخم معده

زخم معده چگونه ایجاد میشود؟

زخم معده چگونه ایجاد میشود؟

زخم معده

از چند طریق ممکن است فردی به زخم معده (قرحه) دچار گردد. در اثر ضعف معده، گرسنگی های زیاد و یا روزه گرفتن، ناراحتی و عصبانیت، به موقع غذا نخوردن، فعالیت های نابهنگام، بی خوابی های شبانه، نوشیدن نوشابه های گازدار یا نوشابه های الکلی،استعمال دخانیات، همچنین در اثر تجمع اخلاط اربعه یا بهم خوردن تنظیم آن، کثیفی خون و تجمع کثافات در معده زخم ایجاد می شود. مبتلایان به زخم معده با خوردن خوراکی های ترش یا تند یا سرخ کرده ها یا میوه و سبزیجات خام یا آب گوشت بانان (تلیت) یا سوپ و آش های رقیق ناراحت می شوند. لذا باید از آنها پرهیز کرد. همچنین باید از خوردن دوغ، چای، سرکه، کره، نمک، ادویه جات، کاهو، شربت ها، تخمه شکستن، پخته، سوسیس، کالباس، انواع ساندویچ و پیتزا پرهیز کرد و نیز از گریه، غم و غصه، ناراحتی و عصبانیت، کارهای سخت و سنگین و بی خوابی های شبانه دوری کرد .

برای درمان گل محمدی، تباشیر هندی و تخم گرم گز خونساری راشیرہ بکشیدو ھر روز صبح ناشتادو ترشک، از هر کدام ۱۰ گرم مخلوط و بجوشانید بعد آب استکان بخورید. آن را شیرین و در سه نوبت میل کنید. این عمل ۱۰ روزتکرار شود 

سیاهدانه، بابونه  شیرازی، آویشن شیرازی، زنیان ، رازیانه ، زیره گل بو مادران ، تخم کرفس و درمنه  ترکی از هر کدام ۲۰ گرم همه را مخلوط و ۲۰ قسمت مساوی تقسیم کنید. صبح، ظهر و شب هر  بار یک قسمت از آن را بجوشانید، آب آن را صاف و باعسل، شیرین ساخته و بنوشید.

بابونه  شیرازی، گل مامیثا، مغز ناخنک، گل  حلوا و تخم شنبلیله را به نسبت مساوی مخلوط و صبح،  ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق غذاخوری از آن را بجوشانید   و آبش را صاف و با عسل شیرین ساخته میل فرمایید.  پودینه، زیره، افسنطین، شاه تره، بابونه شیرازی، سنبل الطیب واگیرترکی از هر کدام ۵ گرم.آویشن شیرازی، رازیانه، زنیان و مرزنجوش از هر کدام  ۱۰ گرم، پودر شیرین بیان ۵۰ گرم همه را مخلوط و به ۱۵ قسمت تقسیم کنید. هر قسمت را یک روز بجوشانید، آب آن را صاف و با عسل شیرین سازید،  عصر بنوشید.

درمان گیاهی زخم معده

 • چهل روز صبح و عصر هر بار نیم مثقال هل قراب را دم کنید و اب ان را بنوشید.
 •  هر روز ۴ مثقال گز علفی را در آب جوش حل کنید. و آب آن را بنوشید.
 •  چهار شب مقلی ازرقی را شبی ۴ نخود میل کنید.
 •  چهل روز صبح ناشتا هر روز ۲ مثقالی گل بومادران را دم کنید و آبش را بخورید.
 •  در صورتی که فشار خون نداشته باشید نیم کیلو ریشه  سیرین بیان را خوب بشویید بعد نیکم کوب کرده و 5 ساعت در دو لیتر آب آن 75 گرم گز خوانساری را شیره بکشید و هر روز صبح ناشتا دو استکان بخورید
 • در صورت نداشتن فشار خون  مقداری شیرین بیان را پس از پوست کندن بکوبید و در ظرفی بجوشانید. هنگامی که شیره  غلیظی به دست امد یک استکان آن را در ظرفی دیگر بریزید و به آن آب اضافه کنید تا به صورت شربتی دراید. ۱۲ هفته هر روز صبح ناشتا یک قاشق مرباخوری از آن را بخورید.
 • چهل گرم ریشه  گل خطمی را در یک لیتر آب جوش دم کنید و بخورید (این نسخه برای زن حامله مضراست).
 • هر روز صبح ناشتا یک قاشق سوپخوری عسل بخورید و تا یک ساعت هیچ چیز دیگر نخورید و اگر تا یک ماه خوب نشد هر روز ۵۰ تا ۱۰۰ گرم بخورید و تا ظهر هیچ چیز دیگر نخورید. (این نسخه برای گرم مزاجان مضر است.) • سکبینج را ۱۲ شب شبی ۳ نخود در کپسول خالی بریزید و بخورید.
 • یک مثقال افتیمون را بجوشانید بعد مقداری گز خونساری را در آب صاف کرده  آن شیره بکشید و بنوشید.
 •  دانه های انار را با هم وزن آن برنج و جو پوست کنده بجوشانید و با آب آن تنقیه کنید.
 •  آب به را بگیرید و با روغن زیتون مخلوط کنید، انقدر بجوشانید تا اب ان تمام شود و روغن بماند، بعد با آن تنقیه کنید.
 •  شکوفه  خرمای نر را با محتویاتش در روغن زیتون مخلوط کنید و ۳ الی ۴ روز هر روز چند بار هم بزنید و بخورید.
 •  میوه  کنار خشک را نرم بسایید و یک قاشق آن را با شربت مخلوط و بخورید.
 • سیب زمینی خام را رنده کنید و با فشار دست آب آن را بگیرید و با عسل شیرین و میل کنید.

مطلب پیشنهادی

درمان یبوست

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی   پیوست از یک جانشینی و خوردن غذای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *