قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / زخم های دهان چگونه درمان می شود
زخم های دهان
زخم های دهان

زخم های دهان چگونه درمان می شود

زخم های دهان چگونه درمان می شود؟

زخم های مخاط دهان ضایعات کوچک و دردناکی هستند که در قسمت داخلی لبها و گونه ها به طور منفرد یا گروهی ایجاد می شوند و اغلب مجدداً عود می کنند. علت آنها ناشناخته است و ممکن است تظاهری از یک واکنش ایمنی باشند. به نظر میرسد کمبود ویتامین B۱۲ و اسید فولیک آسیب پذیری نسبت به این عارضه را افزایش دهد.

این عارضه با ضایعات برآمده و قرمز رنگ شروع می شود و بعداً با لایه ای سفید یا زردرنگ که ناشی از رشد ثانویه باکتری هاست پوشیده می شود. اکثر زخم های دهانی ظرف دو هفته بهبود مییابند. هیچ درمان شناخته شده ای بهبودی را تسریع نمی کند. درمان علامتی ممکن است توسط بیحس کننده های موضعی (مثل کانک آ، اوراژل، یا آن بسول ژل) هر چهار ساعت یک باریا قبل از غذا، انجام شود.

یک بی حس کننده تجویزی قویتر لیدوکائین ۲ درصد است که به شکل شستشو دهنده دهان مصرف می شود. یک خمیر دندان محافظ (اورابیس) به جلوگیری از تحریک توسط دندانها و مایعات دهان کمک می کند. اگر زخم های دهانی بعد از ۱۴ روز بهبود نیافت یا مکرراً عود کرد به پزشک مراجعه کنید. او ممکن است کورتیکواستروئید یا محلول تتراسیکلین تجویز کند و به بررسی شرایط زمینه ای که ممکن است باعث ایجاد این زخمها شوند، بپردازد.

تبخال دهانی ضایعاتی شبیه زخم های مخاط دهان هستند، با این تفاوت که معمولاً به شکل تاول های کوچک پر از مایع روی کام سخت یا لثه ها ایجاد می شوند. ضایعات جزئی را می توان با بیحس کننده های موضعی درمان کرد. ضایعات متعدد یا عود کننده باید توسط پزشک و با داروهای ضد ویروسی درمان شوند.

لیکن پلان دهانی نسبتاً نادر است و اغلب با لیکن پلال پوست همراه است. این عارضه اغلب با جوش های کوچک در قسمت داخلی گونه ها و کنار زبان پدید می آید و بعداً به مناطق کوچکی به شکل شبکه تور مانند، ظریف، سفید رنگ و کمی برآمده تبدیل می شود. علائم شایع شامل درد خفیف در دهان است که اغلب با احساس مزه فلزی در دهان همراه می شود. این عارضه ممکن است به دنبال تحریکات هیجانی یا بیماری های مزمن ایجاد گردد.

درمان: در صورتی که این عارضه بعد از ده روز با رعایت دقیق بهداشت دهان و مصرف مقادیر زیاد مایعات برطرف نشد، به پزشک مراجعه کنید. او ممکن است کورتیکواستروئید تجویز نماید.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *