قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / زخم ها را با این گیاه التیام ببخشید!!!
سیرک
سیرک

زخم ها را با این گیاه التیام ببخشید!!!

زخم ها را با این گیاه التیام ببخشید!!!

سیرک

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی سیرک است .گیاهی است از خانواده  Cruciferae، دو ساله و چند ساله به بلندی ۸۰ – ۲۰ سانتی متر، برگهای آن پهن، قلبی شکل، نوک تیز و دندانه دار است. گل های آن سفیدرنگ میباشد که به صورت گروهی در انتهای شاخه  گل دهنده در بهار ظاهر می شوند. میوه آن خورجین و به طول ۸ – ۷ برابر پایک  آن است که تخم ها شبیه تخم خردل داخل آن قرار گرفته اند. برگهای آن را اگر بفشارند بویی شبیه بوی سیر  از آن به مشام میرسد. این گیاه در باغ ها، جنگلها، نقاط مرطوب و زیر سایه  درختان می روید. در هند انتشار دارد و در ایران در دامنه های کوهساران اطراف تهران و شمیرانات و ییلاقات اطراف در افجه، اوشان،  میگون و در آذربایجان در اهر و در شمالی ایران در آستارا و دیلمان به وفور دیده می شود.

ترکیب شیمیایی: گلوکوزید مایروزین – سینیگرین – اسانس.

نام های دیگر سیرک در طب سنتی:Alliaire Alliaire Officinale Garlic MusTard

خواص سیرک

داروی گیاهی نرم کردن سینه

۱- اگر خورده شود، معرق و مدر است، سینه را نرم می کند، ضد کمی ویتامین C است و برای رفع عوارض کمبود ویتامین C در بدن مصرف می شود.

درمان گیاهی زخم ها

۲- در استعمال خارجی، در موارد قانقاریایی، افزایش تولید چرک و چرک زایی و التیام زخم در بریدگی ها و  کوفتگی ها مورد استفاده قرار می گیرد

داروی گیاهی خلط آور

اگر گیاه تازه را بخورید و یا آن را خرد کنید و بدون حرارت دادن با فشار شیره  آن را خارج کرده و بنوشید و یا ۲۰ تا ۵۰ گرم خشک آن را در یک لیتر آب جوش دم کنید و آب صاف کرده آن را به مرور بنوشید، خلط آور است و برای درمان بیماری های سینه مفید میباشد.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *