قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / زردی کودکان را سریعا درمان کنید!!!
زردی در کودکان
زردی در کودکان

زردی کودکان را سریعا درمان کنید!!!

زردی کودکان را سریعا درمان کنید!!!

 زردی 

زردی پوست نشانه ای از بعضی از بیماری هاست که موجب زرد شدن رنگ پوست وسفیده چشم می شود. این زردی در اثر افزایش میزان بیلی روبین در خون است. زردی در اثر بیماری هایی از جمله هپاتیت (عفونت کبد) و نوع خاصی کم خونی (آنمی) ایجاد می شود. زردی پوست معمولاً با قهوه ای شدن رنگ ادرار همراه است و این به دلیل آن است که رنگدانه های بیلی رو بین از طریق خون، به ادرار نیز سرازیر می شوند. یکی دیگر از پیامدهای زردی، بی رنگ شدن مدفوع به دلیل عدم دفع رنگدانهها توسط روده ها می باشد. نوعی زردی در یک سوم از نوزادان تازه متولد شده دیده می شود که به آن «زردی فیزیولوژیک» میگویند. این نوع زردی تقریباً در همه  موارد بی خطر است و هیچ عارضه ای ندارد. این حالت به علت سازگار شدن کبد و سیستم گوارشی نوزاد با زندگیخارج رحمی ایجاد می شود. زردی فیزیولوژیک در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند شایعتر است و به هیچوجه جای نگرانی ندارد، با این حال بهتر است تا بر طرف شدن کامل زردی با پزشک در تماس باشید.

زممکن است زردی نشانه ای از اختلال و بیماری خطرناکی از جمله هپاتیت باشد، به همین دلیل باید فوراً برای درمان و بر طرف کردن آن اقدام کرد.

علایم زردی

  • بی رنگ شدن مدفوع
  • حالت تهوع و کم شدن اشتها
  • ادرار قهو ه زرد شدن رنگ پوست و سفیدی چشم ای رنگ

درمان زردی

۱) به ادرار و مدفوع کودک توجه کنید. تغییر رنگ ادرار به رنگ قهوه ای و مدفوع کمرنگ نشانه ای از زردی است.

۲) اگر فرزندتان بد حال و بیمار به نظر میرسد و غذا نمیخورد، برای جلوگیری از کم آبی بدن به او مایعات کافی بدهید.

۳) تا مراجعه به پزشک و تشخیص قطعی، در رعایت بهداشت دقیق باشید، زیرا در صورت ابتلا کودک به هپاتیت، به علت مسری بودن این بیماری ممکن است دیگر اعضای خانواده نیز در معرض ابتلا باشند.

اگر فکر می کنید فرزندتان دچار زردی شده است و پوست و سفیده  چشم او زرد شده است فوراً به پزشک مراجعه کنید. اگر شیرخواری دچار زردی شود، بالا رفتن بیلی روبین و تأخیر در درمان ممکن است منجر به آسیب به اعضای داخل بدن او شود. به همین دلیل باید بدون فوت وقت برای تشخیص و درمان به پزشک یا بیمارستان مراجعه کنید

در صورت بروز زردی پزشک علت آن را تشخیص می دهد و براساس آن اقدامدرمانی مورد نیاز را انجام می دهد و در صورت ابتلای کودک به بیماری عفونی (هپاتیت) توصیه میکند که او را در بیمارستان، یا اتاق جداگانه ای نگه دارید، تا عفونت به افراد دیگر انتشار پیدا نکند.

کودک مبتلا به زردی لازم است پس از بهبودی هر چند هفته یک بار یا ماهانه توسط پزشک در مطب یا بیمارستان معاینه و چکاپ شود، تا از بروز عوارض احتمالی در آینده جلوگیری شود.

– رژیم غذایی توصیه شده توسط پزشک را رعایت کنید و علاوه بردادن به موقع داروها، دستورات و اقدامات درمانی مورد نیاز را انجام دهید.

– با کودک مهربان باشید زیرا کودک در هنگام بیماری حساس می شود و ممکن است از رژیم غذایی خاص خود ناراضی باشد و به مدت چندین هفته دچار حالت خستگی و افسردگی شود، بنابراین سعی کنید در این وضعیت او را درک کنید.

 

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره

انحراف لگن خاصره  / قسمت سوم 

تمرین برای ایجاد حالت بدنی مناسب جسمی را که دارای وزن متعادلی است بر روی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *