زرد زخم؛ از علایم تا درمان


زرد زخم؛ از علایم  تا درمان

زرد زخم ؛ از علایم  تا درمان 

 این بیماری بسیار مسری است اغلب بشکل همه گیر در پرورشگاه ها و مدارس و اردوها و هر جای دیگر که کودکان تماس طولانی با هم داشته باشند ظاهر می شود. علاوه بر سرایت و عفونت مستقیم بیماری ممکن است ناشی از ناپاک بودن پوست باشد یا بعنوان عارضه بیماری مهم دیگری در دوران رهائی که از آن بیماری بوجود آید. معمولاً میکروب عامل آن (استافیلوکوک) و (استرپتوکوک) یا هر دو آنهاست.

علائم

ابتدا نقطه قرمز رنگی روی پوست معمولاً پوست صورت پیدا می شود که بزودی به تاول تبدیل میگردد. این تاول پر از چرک شده می ترکد و کلمه ای برنگ سرخ مایل به زردی در پوست کودک ایجاد می کند در شیرخواران معمولاً زخم و کلمه نمیبندد زیرا این کلمه زخم های سطحی کوچک قرار دارد.  اغلب صورت، بینی، گوش، گردن، دستها مبتلا باین بیماری می شوند اما » ممکن است در هر نقطه بدن نیز زرده زخم پیدا می شود. یکی از مشخصات زرده زخم این است که زخم ها همزمان با هم باندازه های مختلف و در مراحل گوناگون پیشرفت خود دیده میشود

پیشگیری

رعایت موازین بهداشتی، به خصوص شستشوی صورت و بدن از ایجاد زردزخم جلوگیری می نماید. کودک باید هر روز حمام کند و تمیز نگه داشتن ناحیه ای از بدن کودک که زیر پوشک قرار می گیرد و حفاظت آن از رطوبت احتمال عفونت را کاهش می دهد. کوتاه و تمیز نگه داشتن ناخن های کودک احتمال عفونت از طریق خاراندن بدن را کاهش می دهد.در دوران سرماخوردگی یا آبریزش بینی، زدن کمی وازلین به بینی و لب فوقانی به حفاظت پوست از خراشیده شدن در اثر پاک کردن مداوم بینی کمک خواهد کرد. اگر خراش، گزش حشرات، زخم یا ضربه ای در ناحیه صورت یا در هر نقطه دیگر از پوست بدن به وجود آید باید محل آن را با صابون های معمولی شسته و تمیز کرد. کودک باید از تماس و برخورد بدنی با کودکانی که مبتلا به این بیماری می باشند اجتناب ورزد.

درمان 

اگر کودک شما احتمال دارد مبتلا به زردزخم شده باشد باید ظرف 24 ساعت مورد معاینه پزشک قرار گیرد. باید پوسته ها را با ملایمت توسط گاز آغشته به آب نمک بردارید و سپس محل آن را خشک کنید. محل ضایعه را با محلول های میکروب کش بشویید، زیرا میکروب به تعداد زیاد در زیر پوسته وجود دارد. پس از آن روزی 3 نوبت مقدار کمی از پماد حاوی آنتی بیوتیک (پماد موپیروسین) به مدت 7 تا 10 روز روی زخم بمالید. جهت پیشگیری از گسترش عفونت، کودک نباید به زخم ها دست بزند.اگر ضایعه پوستی زردزخم گسترش یافت پزشک معمولا آنتی بیوتیک از نوع پنی سیلین (به شکل خوراکی یا تزریقی طویل الاثر) یا اریترومایسین به شکل خوراکی به مدت 7 روز تجویز می نماید. در دوران بیماری زردزخم، رختخواب، حوله و سایر وسایل حمام کودک را جدا نگه دارید و تا زمانی که عفونت به طور کامل محو نشده است کودک باید دور از سایر کودکان باشد. در صورت درمان به موقع، زردزخم معمولا ظرف حدود 5 روز بهبود می یابد.دمکرده چوبک بعنوان محلول شستشو نیمگرم یا سرد جهه معالجه زخم و جرب و اگزما و تب هال و کهیر و تاول های پوست مفید میباشد.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد