قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / زرد زخم پوست چیست؟!
زرد زخم
زرد زخم

زرد زخم پوست چیست؟!

زرد زخم پوست چیست؟!

زرد زخم

زردزخم (impetigo)، نوعی عفونت موضعی و بسیار مسری پوست است که بیشتر در بچه های کوچک و نوزادان دیده میشود ولی امکان بروز آن در هر سنی وجود دارد. زرد زخم در اثر عفونت باکتریهای استافیلوکوک یا استرپتوکوک به وجود میآید و در موارد وجود اگزما، گزش حشرات، خراشیدگی پوست و راش کهنهشیر خواران بیشتر دیده میشود.

معمولاً نقاط قرمز رنگ کوچکی بر روی پوست صورت (به ویژه در اطراف دهان و بینی)، گردن یا دستها ایجاد می شوند ولی هر نقطه دیگری از بدن ممکن است مبتلا شود. این نقاط ممکن است به صورت گروهی درآیند یا به یکدیگر متصل شوند. مرکز هر یک از این نقطه ها به سرعت تبدیل به تاول می شود و سپس ممکن است تاول ها بترکند و مایع زردرنگ از آنها نشت کند. بر روی این نقاط قرمز دلمه هایی تشکیل می شوند که دارای خارش و کمی درد هستند. در صورت عدم درمان، عفونت به آسانی به سایر نقاط بدن گسترش مییابد.

در مواردی که مشکوک به زرد زخم هستید به پزشک مراجعه کنید. درمان در موارد خفیف، استفاده از آنتی بیوتیک موضعی و در موارد شدیدتر، استفاده از آنتی بیوتیک خوراکی است. به کودک مبتلا یادآوری کنید که به نواحی مبتلا دست نزند و به طور مرتب دستهایش را بشوید. باید زخمها تا حد امکان خشک و تمیز نگه داشته شوند و بیمار از لیف و حوله شخصی استفاده کند. این وسایل باید پس از استفاده به طور کامل با ماشین لباس شویی شسته شوند. در اکثر موارد، زرد زخم با درمان آنتی بیوتیکی ظرف یک هفته بهبود مییابد. از آنجا که این بیماری مسری است باید کودک مبتلا تا زمان خشک شدن تمام زخمها به مدرسه یامهدکودک نرود.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *