زرشک و فراورده های زرشک راهی برای درمان آسان


زرشک و فراورده های زرشک راهی برای درمان آسان

 زرشک

در اصطلاح حکمای قدیم ایران با نام انبر باریس، امبر باریس است و اسامی محلی عربی آن اثر ار- عقده و به فارسی زرشک و زارج گفته می شود.معمولاً بی دانهٔ آن مصرف می شود. از نظر طبیعت طبق نظر حکمای طب سنتی سرد و خشک است و برای تقویت کبد و معده و قلب مفید است. صفرابر است و تشنگی را رفع می کند و خون روی از بواسیر و رحم و سایر اعضای پایین بدن که مزمن شده باشد را قطع می کند و با ادویهٔ گرم خوشبو مانند سنبل طیب برای باز کردن انسداد عروق کبد و تقویت معده و کبد مفید است. مقدار مصرف آب زرشک تاCC ۱۰۰ و خوردن دانهٔ زرشک تا ۱۵ گرم است. پوست ریشهٔ زرشک از داروهای معروف است زیرا دارای مقدار قابل ملاحظه ای مادهٔ بربرین است. شرح خواص و ترکیبات شیمیایی زرشک در کتب معارف گیاهی مشروحاً آمده است - دراین جا به روش تهیه انواع فرآورده های آن می پردازیم.

افشره زرشک

برای معده و کبد گرم به خصوص در فصل گرما مفید است و اشتهاآور است.۹۰ گرم زرشک را در ۳۰۰ گرم آب خیس کنند و سپس صاف نموده و ۷۰ گرم قند به آن اضافه کنند آن را با یخ، خنک کرده میل نمایند.

جوشانده زرشک

مقوی معده و کبد گرم است و برای کاهش تب های تند و ناراحتی کبدهای گرم مفید است.۳ کیلوگرم شکر را جوشانده و کف آن را گرفته و با ۱/۵ کیلوگرم آب زرشک مخلوط کرده بجوشانند تا قوام آید، آن را صاف نموده و نگه دارند. مقدار مصرف CC ۶۰ از آن را با یک لیوان آب سرد مخلوط کرده میل کنند.

خمیر زرشک

برای تقویت معده و کبد گرم مفید است و اشتهاآور است.۳ کیلوگرم زرشک تمیز را گرفته و ۲۴ ساعت در آب خیس می کنند سپس آن را فشرده و صاف می نمایند و با ۳ کیلوگرم قند حل کرده و آن را قوام می آورند تا در غلظت خمیر شود سپس از هر یک از: مصطکی، تخم کاسنی، انیسون، سنبل طیب، هل سفید و هل سبز - ۹ گرم گرفته سائیده و الک کرده مخلوط کنید و داخل خمیره زرشک بنمائید و در ظرف شیشه ای یا چینی نگه دارید. مقدار مصرف آن ۱۴ گرم است. انواع شربت زرشک و درمان بیماریها

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد