زمان تجویز کورتیکواستروئیدها در بیماری ام اس


زمان تجویز کورتیکواستروئیدها در بیماری ام اس

 زمان تجویز کورتیکواستروئیدها در بیماری ام اس 

 

بعضی از داروهای کورتیکواستروئیدی، مثل پردنیزون (Prednisone)، به صورت خوراکی تجویز می شود. سایر داروهای این گروه، از قبیل سولومدارول Solu-medrol)؛ متیل پردنیزولون (methyl prednis olone) و د کادرون (Decadron)؛ دگزامتازون (dexamethaSone) از طریق تزریقی تجویز می شود. اغلب متخصصان ام اس ، استفادهی سه تا پنج روزه ی استروئیدهای تزریقی با دوز بالا را برای درمان حملات شدید اماس توصیه می کنند، زیرا به نظر میرسد این رژیم درمانی حداکثر منفعت و حداقل عوارض جانبی را دارد. این درمان، احتمالا احتیاج به بستری شدن در بیمارستان دارد، اما زیاد پیش میآید که این درمان تزریق وریدی به صورت سرپایی هم انجام شود.

ممکن است پزشک در ادامه از درمانی به نام کاهش تدریجی استروئید استفاده کند - یعنی کاهش و قطع تدریجی دوز استروئیدهای خوراکی در عرض یک تا دو هفته -- تا تأثیرات مفید این دارو را طولانی تر کرده و در عین حال قطع آن را برای شما آسانتر نماید. به عنوان جایگزینی برای استروئیدهای تزریقی - به خصوص اگر حملات آنقدرها هم شدید نباشد - تجویز یک دوره ی کوتاه استروئیدهای خوراکی می تواند روش مناسبی باشد. در شرایط خاصی شما و نورولوژیستتان باید در تعامل با یکدیگر، بهترین و مناسبترین گزینه ی درمانی را انتخاب کنید.

آنچه باید از کورتیکواستروئیدها انتظار داشت

هدف پزشک از تجویز کورتیکواستروئیدها، کمک به شماست برای اینکه سریع تر به روال عادی زندگی بازگردید - به خصوص اگر عود بیماری فعالیتهای روزمره تان را مختل کند. به عبارت دیگر، کورتیکواستروئیدها حکم شارژر برای باتری خالی شده را دارند و باعث بهبودی فرد دچار حمله می شوند. اما این داروها هیچ نقشی بر سطح نهایی بهبودی پس از حمله ایفا نمی کنند.

هرچند اغلب افراد پاسخ خوبی به این داروها می دهند. مشکل می شود پیشبینی کرد که پاسخ شما نسبت به این داروها چگونه خواهد بود. ممکن است به طور مثال، در عرض چند روز احساس کنید حالتان خیلی بهتر شده است - این قدر خوب و پرانرژی که آرزو می کنید ای کاشی همیشه از این دارو استفاده می کردید (خانمی می گفت تا زمانی که تحت درمان با این داروهاست کمد لباسهایش در تمیزترین شکل ممکن است). یا اینکه با وجود درمان با کورتیکواستروئیدها ممکن است بهبودی کمی حاصل شود، که در این صورت شما و پزشک باید تمرکز تان را روی درمان علایم بیماری متمرکز کرده و صبر کنید تا عود خودش فروکش کند. یا اگر عود خیلی شدید باشد، ممکن است پزشک راهکار درمانی دیگری در پیش بگیرد .


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد