قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / زنجبیل هندی و خواص بی نظرش در طب سنتی!!!
زنجبیل
زنجبیل

زنجبیل هندی و خواص بی نظرش در طب سنتی!!!

زنجبیل هندی و خواص بی نظرش در طب سنتی!!!

زنجبیل هندی

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی زنجبیل هندی است  گیاهی است از خانواده ی Zingiberaceae، پایا با بیخ یا ساقه ی زیرزمینی ضخیم غده ای شکل و گرده دار ناصاف. برگ های آن متناوب، نیزه ای، بیضی، دراز، نوک تیز است که قسمتی از ساقه را در آغوش می گیرد. دارای سه تا چهار ساقه به ارتفاع بیست تا صد در سانتیمتر شبیه نی می باشد، شاخه ی گلدار معمولاً مستقلاً از ریشه خارج می شود. گل های آن به رنگ زرد روشن با لکه های قهوه ای در انتهای آن ظاهر می شود. طعم ریشه ی آن تند و تلخ و سوزان است. این گیاه به حالت وحشی در هندوستان، بنگلادش، سیلان، چین و در شمال ایران و سرزمین های مشرق زمین هم در نواحی کوهستانی و هم دشت ها می روید، در ژاپن، آفریقای شمالی، مکزیک و تعدادی از مناطق گرم و مرطوب دنیا نیز کشت آن معمول است.

طبیعت آن: گرم و خشک است.

ترکیب شیمیایی:زینجرون – زینجی برول – جیم جرول – شوگائول – رزین – نشاسته -اسانس روغنی فرار شامل زینجی برون، سینئول، سیترال، بورنئول، فلاندرن، ترپن، سسکی ترپن، دکستروکامفن.

 نام ھای دیگر گیاه زنجبیل هندی در طب سنتی:زنربیل ۔ زنجبیل ۔ جربیل ۔ زنجفیل ۔ زیگژیریس ۔ چلر.

خواص زنجبیل هندی 

درمان گیاهی چربی خون

۱- آن را بخورید. بلغم های چسبیده به دیواره ی دستگاه گوارش راکنده و دفع می نماید. تقطیرالبول را درمان می کند، چربی خون راکم می کند، بعضی از انواع فشار خون را نقصان می دهد.

درمان گیاهی سرماخوردگی

۲- چهار تا هشت گرم نیم کوب شده ی آن را در نیم لیتر آب بجوشانید و در طول روز آب آن را بنوشید. برای در مان سرماخوردگی های سخت که بیمار تمایل به قی و استفراغ دارد مفید است، بادشکن، محرک، اشتهاآور و تقویت کننده ی بدن میباشد، مقوی هوش و حافظه و معده است، ضد نفخ می باشد، گرم کننده است، بادهای غلیظ معده و روده را تحلیل می برد، باعث می شود که بدن عرق کند، سردرد، دل درد، التهاب سینه، اسهال ساده و خونی و استسقا را برطرف می سازد، یرقان و فلج را درمان میکند، تشنگی بلغمی را تسکین میدهد، ضدانگل معده و سم در موارد داروهای سمی می باشد، قاعده آور است و بی نظمی و تأخیر در عادت ماهانه را برطرف میکند.

۳- افرادی که رطوبت ماده ی منی آنان از حد طبیعی بیشتر است و این امر سبب می شود که درصد اسپرم های آنان از حالت طبیعی کمتر شود و این حالت گاهی توأم با ضعف عمومی اسپرم ها می باشد و به علت وجود داشتن آب زیاد ماده ی منی قدرت لقاح آنان را کم کرده و مانع بارور شدن می شود، لذا این گونه افراد باید آن را بسایند و با تخم مرغ یا تخم کبوتر نیم پز مخلوط کرده و بخورند

درمان گیاهی خونریزی روده

۴- بو داده ی آن به طوری که قسمت خارجی آن سیاه شود، برای معالجه ی خونریزی روده ها به کارمی رود.

۵- آن را با تربد بکوبید و بخورید. مسهل رطوبت های مفصل ها و ساقها می باشد.

داروی گیاهی افزایش نیروی جنسی

۶. آن را با خولنجان و مغز پسته بکوبید و بخورید. برای تقویت نیروی جنسی بسیار مؤثر است.

۷- آن را مثل غبار نرم بسایید، بعد با کمی گلاب مخلوط کرده و در آفتاب بر کمر بمالید و ماساژ دهید. استی کمر از شهوترانی زیاد را درمان می کند.

درمان گیاهی گوش درد

۸- جهت درمان درد گوش که از سردی یا سرماخوردگی یا آب و باد سرد باشد، آن را بسایید در کمی آب شانید و آب صاف کرده ی آن را با کمی روغن کنجد بجوشانید تا آب کاملاً تبخیر شود و روغن باقی بماند و آن را هربار در گوش بچکانید، بسیار نافع است.

۹- کسانی که ناراحتی کرونر دارند، آن را بکوبند و با آب میوه های ترش مخلوط کنند و بخورند.

درمان گیاهی شب کوری

۱۰- آن را مثل غبار نرم بسایید و کمی از آن را در چشم بکشید. از آبریزش چشم جلوگیری می کند،شب کوری را برطرف میسازد، لک سفید چشم را از بین می برد.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *