قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان بیماری ها با داروهای گیاهی / زکام – نزله – سینوزیت – گریب – آنفلوآنزا را چگونه درمان کنیم؟
آنفلوآنزا
آنفلوآنزا

زکام – نزله – سینوزیت – گریب – آنفلوآنزا را چگونه درمان کنیم؟

زکام – نزله – سینوزیت – گریب – آنفلوآنزا را چگونه درمان کنیم؟

درمان سرفه شدید

این ترکیب خلط آور و آرام بخش ضد عفونی کننده است سرفه و عطسه را آرام می کند.

عصاره شیرین بیان ۱۰ میلی گرم

گل پامچال طبی خشک 5 گرم

 برگ سینه دارو خشک ۱۰ گرم

دانه انسیون ۵ گرم 

برگ آویشن خشک  ۱۰ گرم

 آب ۷۵۰ میلی لیتر

عسل ۵۰۰ گرم

۱- عصاره شیرین بیان و آب را در یک تابه ریخته حرارت دهید تا در آب حل شود.

۲- سایر مواد را مخلوط کرده داخل عصاره شیرین بیان بریزید بگذارید ۱۰ دقیقه دم بکشد سپس صاف کنید.

۳- محلول صاف شده فوق را که باید حدود ۵۰۰ میلی لیتر شده باشد به ظرف برگردانید عسل را روی آن ریخته آرام حرارت دهید. این محلول را مرتب به هم بزنید تا عسل در آب حل شود بگذارید شربت سرد شود سپس آن را درون بطری شیشه ای استریل تیره رنگ ریخته در آن را با چوب پنبه بندید. تا هنگامی که علائم بیماری وجود دارد ۵ میلی لیتر از شربت فوق را جدا کرده تا ۶ نوبت درروز مصرف نمائید.

-جهت رفع تنگ نفس و درمان سینه درد و رفع سرفه ۸ مثقال، میوه سرو کوهی بدون هسته را نرم سائیده و با ۴ مثقال روغن تازه گاوی مخلوط نموده و با ۱۲ مثقال عسل خمیر نمائید و آن را بصورت حب هائی در آورید و بمدت یکهفته هر روز چندین حب را در دهان نگهداشته بامکید.

درمان سرفه تحریکی و خشکی

-پوست خشک درخت گیلاس وحشی Prunus Serotina ۳۰ گرم آب به مقدار ۲۵۰ میلیلیتر و ۱۰۰ میلی لیتر زوفای خشک ۱۰ گرم، عسل ۲۵۰ گرم

-پوست درخت گیلاس را در ۲۵۰ میلی لیتر اب ریخته بگذرید یک شب خیس بخورد. مایع حاصله را صاف کنید و ۱۵ دقیقه آرام بجوشانید تا حجم آن کاسته شده و جوشانده ای بدست آید. در همین حال دم کرده ای معمولی بازوفا و صد میلی لیتر آب تهیه کنید. سپس آن را صاف کرده به جوشانده پوست گیلاس بیفزائید

-عسل را به مخلوط اضافه کرده ۵ تا ۱۰ دقیقه هم بزنید تا یک شربت درست شود مخلوط را از روی حرارت برداشته کنار بگذارید تا سرد شود شربت را در بطری شیشه ای استریل تیره رنگ نگهداری کنید. از درپوش چوب پنبه ای استفاده کنید. .

میزان مصرف ۵ میلی لیتر ۴ بار در روز

-برای گلودرد و لارنژیت التهاب در ناحیه تارهای صوتی غرغره مریم گلی و اکلیل کوهی

برگ خشک اکلیل کوهی ۱۰ گرم، برگ تازه ۲۰ گرم

برگ خشک گیاه پای شیرAlchemilla Vulgars

آب ۵۰۰ میلی لیتر

آب را جوشانده روی مخلوط بریزید ۲۰ دقیقه صبر کنید دم بکشد صاف کنید هر ۲ ساعت غرغره به عنوان ضد عفونی کننده خوردن آن مفید است.

– جھت رفع سرفه های خشک خوردن جوشانده انجیر، ریشه شیرین بیان و گل قند در چند روز متوالی بسیار مؤثر است.

-صد گرم گل بنفشه تازه را در یک لیتر آب دم کرده و حدود ۵۰۰ گرم، شکر به آن افزوده و بمدت ۱۲ ساعت با حرارت ملایم آنرا حرارت دهند و صاف نمایند.

این شربت به عنوان خلط آور قوی در درمان عفونتهای ریوی و تنفسی بسیار مؤثر است.

-خوردن کرفس موجب رفع گرفتگی صدا می شود و در درمان آسم مؤثر است.

-خوردن روغن کنجد همراه با کمی روغن زیتون و لعاب اسفرزه موجب نرم شدن سینه می شود.

-مقداری مومیائی خوراکی را ذوب کرده و با رب توت یارب انار شیرین مخلوط نموده و خوب بهم زده و آن را در دهان غرغره نمائید ورم گلو را از بین برده و موجب نرم شدن سینه میگردد

-همچنین مصرف مومیائی خالص و شفاف بصورت پودر با آب جوشانده عناب در رفع سرفه مؤثر است.

درمان گرفتگی صدا

– گل زوفا ۱۰ گرم، تخم کتان ۱۰ گرم، گل پنیرک ۱۰ گرم، گل ختمی ۱۰ گرم، گل بنفشه ۱۰ گرم، تخم مرو ۱۰ گرم، تخم شنبلیله ۱۰ گرم، سیاوشان ۱۰، خارخسک ۲۰ گرم، ناخنک ۲۰ گرم، ریشه ایرسا ۲۰ گرم، ریشه شیرین بیان ۲۰ گرم. دو قاشق غذاخوری در ۳ لیوان آب دم کرده کمی بجوشانند قبل از هر غذا ۲ استکان میل شود.

درمان اخلاط سینه و رفع تنگی نفس 

-اگر ۱۰ گرم اسفند را در ۴۰ گرم آب جوشانده آب آن را صاف نموده و با ۳۰۰ گرم عسل و ۲۰ گرم روغن کنجد مخلوط نموده و هر بار نصف لیوان آن را بنوشید.

-اگر اسفند را با تخم کتان به نسبت مساوی نرم سائیده و با عسل معجون ساخته و روزی ۲ حب آن را صبح و عصر میل نمائید جهت رفع ناراحتی سینه و تنگی نفس بغایت مفید است.

-اسفناج پخته به تنهایی یا بصورت آش اسفناج جهت رفع سرفه های خشک، گرفتگی صدا و بخصوص معالج آسم و تنگی نفس تجویز می شود.

-اسفناج پخته با باقلا در درمان سرفه و سینه درد که معمولا پس از زکام حاصل میشود بسیارمفید بوده.

در درمان خشکی بسینه و سرفه های خشک، انار شیرین را سوراخ کرده آنرا از روغن بادام شیرین پر کرده و سوراخ آن را با خمیر گرفته و کنار آتش در تنور یا فر بگذارید و چندین مرتبه حرکت داده تا روغن جذب انار شود. سپس آن را له کرده و صاف کرده ان را در شیشه بریزید و در موقع لزوم مقداری از آن را مزمزه کنید و بخورید.

-۱۵ گرم شکر را با ۱۰ گرم نشاسته و ۱۰ گرم صمغ عربی مخلوط کرده نرم بکوبید و کمی روغن بادام شیرین نیم گرم به آن افزوده و این معجون را با آب انار شیرین بخورید در درمان سینه در دو رفع سرفه بسیار مؤثر است.

جهت رفع خشونت سینه: مقداری برگ شنبلیله را در یک قابلمه ریخته و چند عدد انجیر تازه را به آن افزوده و به قدری بجوشانید تا پخته شود و آب آن را صاف نمائید و روزی یک قاشق مرباخوری از آن میل نمائید در نرمی سینه و صاف کردن صدا مؤثر است.

-جهت پاک کردن چرک و عفونت از ریه: خوردن جوشانده تخم شنبلیله و انجیر و یا جوشانده گل زوفا و انجیر در چند روز صبح ناشتا بسیار مفید است.

گرفتگی صدا بر اثر سرماخوردگی بالا به دانه ۵ گرم، تخم کتان ۱۰گرم، کتیرا ۵ گرم، قدومه شیرازی ۵ گرم، صمغ عربی ۵ گرم، مصطکی ۵ گرم، مغز تخم کدو۲۵ گرم، مغز تخم خربزه ۲۵ گرم: همه را نرم کوبیده هردفعه یک قاشق غذاخوری در آب جوش حل کرده پس از دو ساعت که لعاب آن ظاهر شد با شکر یا نبات میل شود(روزی ۳ مرتبه)

در درمان سرفه و سیاه سرفه خوردن یک قاشق بزرگ روغن ماهی مخلوط با عسل و با عصاره لیمو در هنگام ۶ صبح و یا شب موجب برطرف شدن سرفه و ناراحتی سینه می گردد.

-۲۰ گرم از گل و ساقه و برگ ریحان را با ۲۰ گرم آویشن مخلوط و یک لیتر آب جوش روی ان بریزید و بگذارید ۱۲ دقیقه دم بکشد بعد دو قاشق سوپخوری عسل را به آن اضافه کنید و هر نیم ساعت چند قاشق از آن را به بیمار مبتلا به سیاه سرفه بدهید.

-یک مشت آویشن را در یک لیتر آب جوشانده و صاف کرده و دویست و پنجاه گرم عسل را نیز در یک لیتر آب جوشانیده و صاف کرده و به آن اضافه نمائید هر روز چهار قاشق آنرا مصرف نمایید 

-شربت ترب سیاه نیز مفید است برش های نازک ترب سیاه را با نبات در ظرفی بمدت یک روز میگذارند تا بماند تا شربت غلیظی بدست آید.

-شاهی (تره تیزک)، دم کرده شکوفه به، تربچه قرمز نقلی، سیر

نسخه برونشیت مزمن: ریشه شیرین بیان ۲۵ گرم، ریشه ایرسا (زنبق) یا سوسن ۲۵ گرم، عناب ۱۰ گرم، پرسیاوشان ۱۰ گرم، سه پستان ۱۰ گرم، گل زوفا ۱۵ گرم، خارهٔ با ۲۰ گرم، گلپنیرک ۱۵ گرم، گل ختمی سفید ۱۵ گرم، بنفشه ۱۵ گرم، دو قاش غذاخوری در ۳ لیوان آب دم کرده تا دو لیوان شود. قبل از هر غذا دو استکان میل شود.

مطلب پیشنهادی

درمان یبوست

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی   پیوست از یک جانشینی و خوردن غذای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *