قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / زکام یا سرماخوردگی چیست؟؟!!
زکام
زکام

زکام یا سرماخوردگی چیست؟؟!!

زکام یا سرماخوردگی چیست؟؟!!

 زکام 

به زیاد شدن خلط و موکوس در بینی و گلو زکام یا نزله میگویند، این حالت ممکن است در نتیجه  سرماخوردگی معمولی ایجاد شود، البته در مواردی ممکن است در آغاز بیماری عفونی نظیر سرخک بروز پیدا کند و یا نشانه ای از بیماری آنفلوآنزا باشد. درزکام، ترشحات شفاف و جاری هستند ولی در صورتی که با بیماریهای عفونی همراه باشد پس از مدتی ترشحات غلیظ و چسبنده و زرد رنگ می شوند. در مبتلایان به تب یونجه (تب علفی) شدیدترین و حادترین نوع زکام دیده می شود. در این بیماران واکنش آلرژیک و آب ریزش بینی با ریزش اشک و خارش شدید چشم و عطسه همراه است. زکام مزمن (کهنه) ممکن است به علت سینوزیت (التهاب و عفونت سینوس ها) ایجاد شود. در افراد مبتلا به سینوزیت ترشحات از سینوس های چرکی به پشت گلو حرکت میکند این حالت به خصوص در فردی که درحالت خوابیده قرار دارد موجب سرفه می شود، در این مواقع تنفس برای کودکان سخت می شود و در صورتی که مقدار زیادی از ترشحات بلعیده شود، ممکن است منجر به استفراغ شود. گاهی اوقات ممکن است همراه بازکام مشکلاتی از قبیل عفونت گوش میانی، بزرگ شدن لوزه  حلقی و یاپولیپ بینی نیز دیده شود.

آیا زکام خطرناک است؟

زکام به تنهایی و یا همراه با سرماخوردگی خفیف خطری ایجاد نمی کند، مگر این که با بیماری عفونی از قبیل آنفلوآنزا، سرخک و تب یونجه همراه باشد. همچنین اگر آبریزش بینی و خلط سینه در کودکتان کهنه و مزمن شده باشد، نیاز به درمان دارد.

علایم احتمالی زکام

گرفتگ یبینی

آبریزس بینی با ترشحات شفاف

سرفه به خصوص در شب

مشکل تغذیه در شیر خواران

استفراغ : در صورتی که ترشحات و خلط بلعیده شود

در ابتدا چه باید بکنم؟

۱) به کودکتان بیاموزید و او را تشویق کنید تا بادمیدن به خارج (فین کردن) ترشحات داخلی بینی اش را به طور مکرر خالی کند. زکام نیاز به هیچ نوع درمانی جز خارج کردن ترشحات و خلط ندارد.

۲) اگر فرزندتان در تنفس مشکل دارد، به قفسه  سینه اش مقداری عصاره نعناع بمالید یا آن را شبها بر روی لباس یا بالشش بچکانید تا آن را استنشاق کند. به این طریق مجاری تنفسی اش باز می شود و راحتتر تنفس میکند. همچنین اگر او در حدی بزرگ شده است که منظور شما را بفهمد، مقداری جوهر نعناع در آب گرم حل کنید و به او بیاموزید بخار آن را استنشاق کند. برای این کار کاسه  بزرگی را روی سطح صاف و مطمئنی قرار دهید و کودکتان را رو به روی

آن بنشانید، سپس حوله ای بزرگ را روی سر کودک قرار دهید، به طوری که بتواند به طورکامل از بخور جوهر نعناع استفاده نماید.

۳) اگر فرزندتان شبها سرفه می کند بالش او را بالاتر از حد معمولی قرار دهید تا سروگردن او بالاتر قرار بگیرد و خلط و ترشحات به داخل گلوی او جاری نشود.

۴) هیچ گاه بدون مشورت با پزشک از قطره های بینی استفاده نکنید.

آیا باید به پزشک مراجعه کنم؟

اگر فرزندتان شیرخوار است و گرفتگی بینی، و گلو تغذیه او را با مشکل مواجه کرده است، در اولین فرصت ممکن به پزشک مراجعه کنید همچنین اگر فکر می کنید زکام در نتیجه  واکنش آلرژیکی شدید، به طور مثال در بیماری تب یونجه، ایجاد شده است یااگر برای مدت زیادی ادامه یافت و بهبودی حاصل نشد، به پزشک مراجعه نمایید.

پزشک ممکن است در این مورد چه اقداماتی بکند؟

در مورد شیرخواران، پزشک برای کو ممکن است برای از بین بردن گرفتگی بینی و گلو، قطرہی بینی تجویز نماید۔

اگر پزشک اعتقاد داشته باشد که زکام در نتیجه  آلرژی و حساسیت ایجاد شده است، برای یافتن علت اصلی، برای کودک یک سری آزمایش می نویسد. اگر زکام در اثر سینوزیت مزمن و یا عفونت گوش میانی ایجاد شده باشد، پزشکآنتی بیوتیک مناسب تجویز مینماید، و اگر در نتیجه  بزرگ شدن لوزه  حلقی یا

پولیت بینی ایجاد شده باشد، ممکن است برداشتن لوزه و یا پولیپ کودکتان توسط عملجراحی را توصیه نماید.

چه کمکی می توانم بکنم؟

هیچ گاه برای پاک کردن داخل بینی کودک از سوآب (پنبه و چوب) استفاده نکنید، این کار فقط باعث می شود که ترشحات و خلط جلوتر بروند و خارج شدن آنها مشکل ترشود.

بدون اجازه  پزشک از داروهای ضداحتقان (دکونژستانت) استفاده نکنید زیرا این داروها میتوانند موجب تشکیل خلط و ترشحات شوند؛ به این علت که این داروها با خشک کردن خلط و ترشحات موجب می شوند که بدن برای جبران ترشحات خشک شده دوباره مقدار بیشتری خلط و ترشحات بسازد.

 به فرزندتان بیاموزید ترشحات بینی اش را با دمیدن در بینی (فین کردن) خالی کند.

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *