قالب وردپرس درنا توس
زکام
زکام

زکام

زکام

زکام نام بیماری بخش فوقانی دستگاه تنفسیاست که غالباً به صورت التهاب و حساسیت مخاط بینی و حلقی تظاهر میکند. کودکانی که هنوز به سن مدرسه رفتن نرسیده اند، سالی ۶ تا ۱۰ بار سرما میخورند. این تعداد  تماس با دیگر کودکان بیشتر می شود. همه کسانی که سرما خورده اند علایم آن را می شناسند. این عارضه هایی به وجود آورند که در بعضی افراد بد فرجاممی شود. عامل سرماخوردگی ویروس است. ویروس های مولد سرماخوردگی از ۶ خانواده اند که یکی از ان ها به نام رینوویروس هابه تنهایی ۳۰٪ سرماخوردگی ها را باعث میشوند.

علایم زکام

این ویروس ها عموماً در اواخر بهار و اوایل پاییز فراوان ترند. آب ریزش از بینی، التهاب و احتقان مخاط حفرات بینی، عطسه، گلودرد و سرفه به بیشتر بیماران دست می دهد علائم دیگر عبارتند از :

تب ، سر درد ، درد عضلات و کسالت . این علامات معمولا 3 تا 7 روز باقی می مانند و بعد خود به خود فروکش میکنند، اما در بعضی از موارد تا ۲ هفته و گاهی بیشتر طول می کشند. در حال حاضر درمانی مؤثر برای این بیماری وجود ندارد. دوره ی کمون سرماخوردگی ۴۸ تا ۷۲ ساعت است که با هیچ گونه علائم بیماری همراه نیست. پاسخ معمولی بدن انسان به عفونت ویروسی، تولید موادی به نام اینترفرود میباشد، ولی پژوهش درباره ی استفاده از آنها به منظور پیشگیری از سرماخوردگی نومید کننده بوده است. زمانی گفته شده بود که ویتامین C به مقدار زیاد از سرماخوردگی پیشگیری میکند و از طول مدت آن میکاهد، ولی پژوهش های سال های اخیر آن را تأیید نکرده اند. بهترین توصیه داروسازان برای پیشگیری از سرماخوردگی آن است که از تماس با افراد مبتلا اجتناب کنید. دست های خود را بارها بشویید و از لمس کردن بینی و چشم با دست بپرهیزید، پاک کردن اشیایی مثل گوشی تلفن، دستگیره ی  درب و مانند آنها با پارچه ی آغشته به مواد ضدعفونی کننده ازانتشار ویروس می کاهد.

مطلب پیشنهادی

سیستم دندانی فکی بیمار

چگونگی درمان انواع ناهنجاری های دندانی و فک

چگونگی درمان انواع ناهنجاری های دندانی و فک   هر یک از این حالات برای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *