قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / سارس,یک بیماری خطرناک تنفسی!!
سارس
سارس

سارس,یک بیماری خطرناک تنفسی!!

سارس,یک بیماری خطرناک تنفسی!!

در زمستان سال 1381بیماری حاد تنفسی موسوم به سارس، در کشور چین شایع شد و به تدریج در سراسر جهان گسترش یافت. این بیماری با گسترش بهبیش از ۳۰ کشور در ۴۔ قاره ی جهان، سبب ابتلاء  5000نفر (سن های بین ۲۵ تا ۷۰ سال) و مرگ بیش از ۳۰۰ نفر در کشورهای چین ، هنگ کونگ، کانادا. ویتنام وتایلند گردید . گسترش بیماری به مناطق خاورمیانه شامل کویت، عربستان سعودی، بحرین و سنگاپور، نگرانی وقوع همه گیری در منطقه را مطرح کرد. این بیماری بیشتر از مرزهای هوایی و یا احتمالاً سایر مبادی ورودی توسط افرادی که به مناطق آلوده سفر کرده اند وارد میشود.

اولین مورد بیماری در خاورمیانه در کویت، توسط سازمان بهداشت جهانی گزارش گردید. عامل بیماری ویروسی از خانواده ی کرونا ویروس ها میباشد. جهت پیشگیری از ابتلا به شیوع بیماری، عدم مسافرت به مناطق پر خطر توصیه شده است. در صورت تماس با افراد آلوده کنترل و تب های بدن به مدت ۱۰ روز و در صورت بروز تب ۳۸ درجه و وجود علائم، مراجعه ی سریع به مراکز بهداشتی توصیه میگردد. با توجه به آمار بالای آلودگی، کادر بهداشت و درمان که با تماس با بیماران بوده اند، آگاهی و توجه جدی پزشکان و کادر بهداشتی درمانی به نکات مراقبتی و پیشگیری ضرورت دارد.

علائم بیماری سارس

بیماری عمدتاً با پیش درآمد تب (بیش از ۳۸ درجه سانتیگراد) آغاز می شود. بیماری با تب بالا و گاهی با لرز و تکان های شدید همراه است و ممکن است. با سایر علائم جمله سردرد، بی حالی و درد عضلانی توأم باشد. در شروع بیماری، برخی از بیماران علائم تنفسی خفیف دارند، به طور معمول لکههای پوستی و مشکلات گوارشی وجود ندارد. البته برخی از بیماران وجود اسهال را در دوره ی پیش درآمد همراه با تب ذکر کرده اند. بعد از ۳ تا ۷ روز، مرحله ی تنفسی تحتانی با شروع سرفه های خشک و بدون خلط شروع می شود که ممکن است با کاهش اکسیژن همراه باشد، یا به سمت آن پیشرفت کند. در ۱۰ تا ۸۰ درصدموارد

بیماری تنفسی آنقدر شدید است که نیاز به لوله گذاری و تهویه مکانیکی ایجاد میشود. ابتلای به این بیماری در کشوری ممکن است به دنبال اقامت در یک منطقه ی الوده و یا سابقه ی مسافرت به منطقه ی آلوده ای صورت گیرد.

راه های سرایت بیماری سارس

انتقال از شخص به شخص از طریق قطرات تنفسی و ترشحات بدن فرد بیمار بوده و بیشتر در افرادی که در بیمارستان یا در خانه با بیمار تماس نزدیک داشته باشند صورت میگیرد. بنابراین در صورت مراقبت از بیمار، زندگی با وی یا تماس نزدیک با ترشحات تنفسی مایعات بدن یا مدفوع بیماران احتمال انتقال بیماری وجود دارد. ضمناً سایر راههای سرایت، نظیر انتقال از طریق محصولات کشاورزی و غذا مورد توجه قرار گرفته است. بنابراین افرادی که ملاقات و تماس نزدیک و یا تکلم و صحبت و مراوده با بیمار داشته اند، بالاترین خطر ابتلا به بیماری را دارند. علاوه بر این سیر ابتلا فرد بیمار، شانس و احتمال انتقال بیماری را افزایش می دهد. وجود و عدم وجود علائم اولیه مثلاً سرفه و علائم تنفسی در افزایش یا کاهش این احتمال، مؤثر است.

احتیاط های لازم جهت پیشگیری از بیماری سارس

بیمار مبتلا به سارس می باید به هنگام عطسه و سرفه دهان و بینی خود را پوشانده و در صورت بهبودی نیز، ضروری است که در هنگام مواجه با افراد مشکوک به سارس از ماسک استفاده کند. برای هر بیمار مبتلا به سارس می باید از دستکش های یکبار مصرف استفاده کرد و بلافاصله پس از برقراری تماس با مایعات بدن بیمار، دستکش ها باید خارج شده و نابودگردند. مؤکداً توصیه میگردد به هیچ عنوان نباید با شستشوی دستکش مجدداً از آن استفاده کرد. بیماران مبتلا به سارس نباید از لوازم عمومی منزل، نظیر قاشق، چنگال و… خانواده استفاده کنند زیرابا شستن آنها مانع برطرف نمی شود.

با توجه به آن که عامل بیماری در مدفوع ردیابی شده است، برای ضد عفونی کردن توالت و سایر سطوح می باید به طور مرتب از ضدعفونی کنندههای معمولی خانگی استفاده کرد. برای سایر افراد خانواده محدود کردن فعالیتهای روزمره ضرورتی ندارد، مگر آن که علائمی را از خود بروز دهند، در صورت احتمال تماس فرد با اشخاص مشکوک و مبتلا می باید تا ۱۰ روز مورد مراقبت قرار گرفته و هر گونه علائم تنفسی مورد توجه قرار گیرد. همچنین فرد می باید فعالیت های روزمره ی خود را در این ایام محدود کند. در مدت یاد شده خانواده ی بیمار باید با دقت به توصیه های بهداشتی عمل کنند. در صورتی که شخصی واجد، دارای تب بالای ۳۸ درجه بوده و سرفه میکند و همچنین مشکلات تنفسی دارد، باید بلافاصله با پزشک مشورت کرده و از مسافرت خودداری کند. در صورت انجام مسافرتهای قبلی می باید پزشک را در جریان قرار دهد. همچنین اگر با افرادی که دارای علائم تنفسی بوده اند در تماس بوده به پزشک گوشزد کند.

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره

انحراف لگن خاصره  / قسمت سوم 

تمرین برای ایجاد حالت بدنی مناسب جسمی را که دارای وزن متعادلی است بر روی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *