قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای ریه و دستگاه تنفس / سارکوئیدوز چگونه درمان می شود
سارکوئیدوز چگونه درمان می شود
سارکوئیدوز چگونه درمان می شود

سارکوئیدوز چگونه درمان می شود

سارکوئیدوز چگونه درمان می شود 

سارکوئیدوز اختلال ناشناخته ای است که باعث قطعه های کوچک ملتهب در یک یا چند قسمت از بدن می شود. اگرچه ریه شایعترین محل ابتلا است ولی غدد لنفاوی، چشمها، کبد، پوست، طحال، و قلب ممکن است گرفتار شوند. وقتی ریه به طور وسیع درگیر باشد. تنگی نفس و سرفه علائم اصلی هستند. تشخیص از طریق پرتونگاری قفسه سینه، آزمایش های پوستی، و نمونه برداری از بافت مبتلا داده می شود.

درمان: سارکوئیدوز اغلب بدون هیچ درمانی بهبود مییابد. در موارد مشکل آفرین پزشک ممکن است یک داروی استروئیدی تجویز کند. پیگیری دقیق و طولانی مدت توسط پزشک برای پیشگیری از آسیب دائمی ریه اهمیت دارد.

سرطان ریه

اگرچه انواع مختلف سرطان ریه وجود دارد ولی سرطان منشأ گرفته از نایژه (برونکوژنیک کارسینوم) شایعترین آنهاست و عمدتاً در اثر سیگار کشیدن ایجاد میشود. درصد کوچک و خاصی از سرطان های ریه در اثر برخوردهای شغلی (استخراج اورانیوم، تولید پنبه نسوز و غیره) و برخورد با عوامل محیطی مثل گازهای رادیواکتیو و رادون ایجاد می شوند. سرطان ریه علت اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در مردان و زنان است و شیوع آن در زنان در حال افزایش است. علت این پدیده عمدتاً آن است که بعد از جنگ جهانی دوم سیگار کشیدن به طور فاجعه آمیزی برای زنان پرجاذبه شده است. چون سرطان ریه سالها بعد ازشروع سیگار کشیدن بروز می کند، محصول ناگوار این گرایش هم اکنون در حال برداشت است.

اولین علامت سرطان منشأ گرفته از نایژه معمولاً سرفه ای است که بیش از سرفه معمول کسانی که سیگار میکشند، تداوم مییابد. خلط ممکن است دارای رگه های خونی باشد، این علامت همواره نشانه خطرناکی است که مراجعه فوری شما به پزشک را الزامی میسازد. در موارد نادری که سرطان به عروق خونی تهاجم مییابد، خونریزی ممکن است زیاد شود. چون التهاب نایژه مزمن اغلب با سابقه طولانی مدت سیگار کشیدن همراه است، خس خس سینه ممکن است شایع باشد و با گسترش تومور افزایش یابد. درد قفسه سینه و کاهش وزن معمولا علائم دیررسی هستند که بعد از گسترش تومور به خارج ریه بروز میکنند.

سرطان ریه توسط پرتونگاری، بررسی خلط و نمونه برداری از ریه که معمولا هنگام بررسی مجاری نایژه ای از طریق اقدامی موسوم به برونکوسکوپی انجام میگیرد، تشخیص داده میشود.

درمان: برداشت تومور از طریق جراحی اولین وسیله از بین بردن این بیماری است، اگرچه در قریب دو سوم موارد در زمانی که تومور نهایتاً تشخیص داده می شود، به طور کامل قابل برداشت نیست. پرتودرمانی و شیمی درمانی اغلب باعث تسکین علائم می شوند و ممکن است به طور قابل توجهی طول عمر بیمار را افزایش دهند. در برخی از موارد درمان قطعی امکانپذیر است.

پیشگیری

تنها اقدام پیشگیری کننده ای که احتمالاً به جلوگیری از گسترش سرطان منشأ گرفته از نایژه کمک میکند، ترک سیگار است. پرتونگاری سالانه از قفسه سینه معمولا دیگر به عنوان یک آزمایش بیماری یابی برای سرطان توصیه نمیشود زیرا ارزش آن در کشف زودرس سرطان ریه و درمان مؤثر آن ناچیز است.

مطلب پیشنهادی

خم کردن ستون مهره ها به جلو

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه   این تمرین ها بسیار مفید بوده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *