قالب وردپرس درنا توس
سالک
سالک

سالک چیست؟؟؟

سالک چیست؟؟؟

سالک

سالک یا کاپه (لیشمانیوزا)، این بیماری که به صورت تک تک یا به صورت همه گیر مشاهده می شود، بیماری سخت و مزاحمی است که در مقابل درمان از خود استقامت نشان میدهد و حتی ۱ سال هم ممکن است بماند و درمان نشود و حتی پس از درمان نیز جای آن روی پوست بدن انسان مادام العمر باقی بماند. انگل آن در موش های صحرایی وجود دارد و به وسیله  نیش یک نوع پشه  خاکی به انسان انتقال می یابد و گاهی از آبهایی کهنه و مانده در یک محل تولید می شود. در گذشته که آبها را در انبارها برای مصرف تابستان ذخیره می کردند و یا در سطح

زمین می گستراندند تا به مرور زمان تبخیر شود و نمک آن را برای استفاده بگیرند، سالک فراوان تر بود و این روزها که آبها همیشه تازه و در لوله ها در گردش می باشد زخم سالک به مراتب کمتر شده است و گه گاه به چشم می خورد.

زخم سالک ممکن است بر هر قمستی از پوست ایجاد شود، ولی اکثراً روی پوست صورت و روی گونه ها (لپه) را فرا می گیرد. در اوایل مانند جوش کوچک و قرمز رنگ است و به مرور رو به افزایش گذارده و حتی گاهی به قدر گردی کف دست نیز میرسد.

درمان نیش سالک

 • برای علاج آن باید هسته  هلو را بسوزانید، بعد مغز هسته را جدا کرده و نرم بسایید، سپس با هم وزن آن سنگ لاسرخ نرم شده را مخلوط کنید و روزی سه  مرتبه روى سالک بمالید
 • ر محلول بلودومتیل قوی ۵٪ را روزی چهار مرتبه روی سالک بمالید و تا بهبودی کامل ادامه دهید
 •  پماد نیترات در ژان (سنگ جهنم) ۱٪ را رویسالک بمالید.
 • محلول کات کبود ۱٪ را روزی سه مرتبه روی سالک بمالید،
 • زاج سفید، زاج سیاه و کات کبود (سولفات دوکوئیور)، همه را به نسبت مساوی بسوزانید، بعد نرم بساییدو باروغن خوراکی یاکرہ گاو یا شیر مادری که طفل دختر را شیر می دهد، مخلوط کرده و روزی سه مرتبه روی سالک بمالید.
 • گل ارمنی را در سرکه حل کنید و روزی سه مرتبه روی آن بمالید.
 •   نخود الوند، خردل، نمک، مقل ارزق و زاج از هر کدام ۱۰ گرم و زنگار (براده مس) و اوشق از هر کدام ۲۰ گرم، همه را نرم بکوبید و با روغن گندم، سرکه و کمی عسل مخلوط کرده و پس از شستشو زخم با مخلوط گل ارمنی و سرکه، آن داروی آماده شده را بر محل سالک ضماد کنید.
 • کات کبود ۵ گرم و آرد گندم و سفیدآب قلع از هر کدام ۱۰ گرم، همه را نرم بسایید، بعد با یک عدد زرده  تخم مرغ خام و یک فنجان آب گشنیز تازه مخلوط کرده و به محل سالک بمالید
 • موم ۵گرم و کندر، سغز و اوشق از هر کدام ۱۵ گرم، همه را نرم بسایید، بعد با ۲۰۰ گرم روغن زیتون مخلوط کرده و بپزید تا سفت شود و به صورت پماد درآید و هر بار محل زخم را با محلولی که ۵ گرم صبر زرد را در یک فنجان آب حل کرده باشید بشویید، بعد آن پماد را ضماد کنید.
 •  مریم گلی، گل بومادران و آویشن شیرازی را به نسبت مساوی بجوشانید و آب آن را برای شستشو استفاده کنید، امّا اول کات کبود، گوگرد زرد، مردار سنگ، سفیدآب قلع و تخم خطمی از هر کدام ۱۰ گرم و تخم کرفس، تخم بزرک سفید، تخم مورد و داروکله از هر کدام ۲۰ گرم، همه را نرم بسایید و در یک لیوان سرکه و ۳۰ گرم قرقروت مخلوط کرده و بپزید و هر روز پس از شستن محل سالک با مواد شستشو فوق الذکر، این دارو را بر محل سالک ضماد کنید.
 • کتیرا نرم شده را با آب برگ و گل شب بو تازه مخلوط کنید و بمالید
 •  پنجاه گرم برگ از گیل را در یک لیتر آب ۱۵ دقیقه بجوشانید، بعد ۱۰ دقیقه هم بگذارید تا دم بکشد، سپس صاف کرده و آب آن را روزی سه مرتبه روی سالک ہمالید،

مطلب پیشنهادی

درمان یبوست

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی   پیوست از یک جانشینی و خوردن غذای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *