سالک
سالک

سالک چیست؟؟؟

سالک چیست؟؟؟

سالک

سالک یا کاپه (لیشمانیوزا)، این بیماری که به صورت تک تک یا به صورت همه گیر مشاهده می شود، بیماری سخت و مزاحمی است که در مقابل درمان از خود استقامت نشان میدهد و حتی ۱ سال هم ممکن است بماند و درمان نشود و حتی پس از درمان نیز جای آن روی پوست بدن انسان مادام العمر باقی بماند. انگل آن در موش های صحرایی وجود دارد و به وسیله  نیش یک نوع پشه  خاکی به انسان انتقال می یابد و گاهی از آبهایی کهنه و مانده در یک محل تولید می شود. در گذشته که آبها را در انبارها برای مصرف تابستان ذخیره می کردند و یا در سطح

زمین می گستراندند تا به مرور زمان تبخیر شود و نمک آن را برای استفاده بگیرند، سالک فراوان تر بود و این روزها که آبها همیشه تازه و در لوله ها در گردش می باشد زخم سالک به مراتب کمتر شده است و گه گاه به چشم می خورد.

زخم سالک ممکن است بر هر قمستی از پوست ایجاد شود، ولی اکثراً روی پوست صورت و روی گونه ها (لپه) را فرا می گیرد. در اوایل مانند جوش کوچک و قرمز رنگ است و به مرور رو به افزایش گذارده و حتی گاهی به قدر گردی کف دست نیز میرسد.

درمان نیش سالک

 • برای علاج آن باید هسته  هلو را بسوزانید، بعد مغز هسته را جدا کرده و نرم بسایید، سپس با هم وزن آن سنگ لاسرخ نرم شده را مخلوط کنید و روزی سه  مرتبه روى سالک بمالید
 • ر محلول بلودومتیل قوی ۵٪ را روزی چهار مرتبه روی سالک بمالید و تا بهبودی کامل ادامه دهید
 •  پماد نیترات در ژان (سنگ جهنم) ۱٪ را رویسالک بمالید.
 • محلول کات کبود ۱٪ را روزی سه مرتبه روی سالک بمالید،
 • زاج سفید، زاج سیاه و کات کبود (سولفات دوکوئیور)، همه را به نسبت مساوی بسوزانید، بعد نرم بساییدو باروغن خوراکی یاکرہ گاو یا شیر مادری که طفل دختر را شیر می دهد، مخلوط کرده و روزی سه مرتبه روی سالک بمالید.
 • گل ارمنی را در سرکه حل کنید و روزی سه مرتبه روی آن بمالید.
 •   نخود الوند، خردل، نمک، مقل ارزق و زاج از هر کدام ۱۰ گرم و زنگار (براده مس) و اوشق از هر کدام ۲۰ گرم، همه را نرم بکوبید و با روغن گندم، سرکه و کمی عسل مخلوط کرده و پس از شستشو زخم با مخلوط گل ارمنی و سرکه، آن داروی آماده شده را بر محل سالک ضماد کنید.
 • کات کبود ۵ گرم و آرد گندم و سفیدآب قلع از هر کدام ۱۰ گرم، همه را نرم بسایید، بعد با یک عدد زرده  تخم مرغ خام و یک فنجان آب گشنیز تازه مخلوط کرده و به محل سالک بمالید
 • موم ۵گرم و کندر، سغز و اوشق از هر کدام ۱۵ گرم، همه را نرم بسایید، بعد با ۲۰۰ گرم روغن زیتون مخلوط کرده و بپزید تا سفت شود و به صورت پماد درآید و هر بار محل زخم را با محلولی که ۵ گرم صبر زرد را در یک فنجان آب حل کرده باشید بشویید، بعد آن پماد را ضماد کنید.
 •  مریم گلی، گل بومادران و آویشن شیرازی را به نسبت مساوی بجوشانید و آب آن را برای شستشو استفاده کنید، امّا اول کات کبود، گوگرد زرد، مردار سنگ، سفیدآب قلع و تخم خطمی از هر کدام ۱۰ گرم و تخم کرفس، تخم بزرک سفید، تخم مورد و داروکله از هر کدام ۲۰ گرم، همه را نرم بسایید و در یک لیوان سرکه و ۳۰ گرم قرقروت مخلوط کرده و بپزید و هر روز پس از شستن محل سالک با مواد شستشو فوق الذکر، این دارو را بر محل سالک ضماد کنید.
 • کتیرا نرم شده را با آب برگ و گل شب بو تازه مخلوط کنید و بمالید
 •  پنجاه گرم برگ از گیل را در یک لیتر آب ۱۵ دقیقه بجوشانید، بعد ۱۰ دقیقه هم بگذارید تا دم بکشد، سپس صاف کرده و آب آن را روزی سه مرتبه روی سالک ہمالید،
telegram

همچنین ببینید

قطره های مختلف بنام نازیل

چگونگی پاکسازی جمجمه

چگونگی پاکسازی جمجمه   هفته ای ۲ بار استفاده از داروی عطسه آور (انفیه) و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *