قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / سردرد و درمان آن بازالو درمانی
سردرد و درمان آن بازالو درمانی
سردرد و درمان آن بازالو درمانی

سردرد و درمان آن بازالو درمانی

سردرد و درمان آن بازالو درمانی

اساساً سردرد یک واکنش دفاعی است در برابر خستگی و دغدغه ها و دلهره های درونی، توان سازگاری هرکس با اوضاع دشوار زندگی، وابسته به شخصیت و خلق وخوی اوست، اما هنگامی که دشواری ها از حد معینی می گذرد، سازگاری از میان میرود و سردرد پدید می آید.

این حد و مرز، در مورد اشخاص مختلف، متفاوت است. سردرد به خودی خود یک بیماری نیست، بلکه از نشانه های بیماری است؛ احساسی است واقعی و بسیار ناگوار، ممکن است نشانه نوعی ناراحتی و اختلال باشد که با مغز شخصں یا یکی از اندام های او یا شخصیت وی یا محیط زندگی و اطرافیان ارتباط دارد و نیز ممکن است ترکیب و آمیزه ای از این عوامل مختلف باشد. بیشتر سردردها گذرا هستند و اهمیتی ندارند، اما گاهی هم ممکن است سردرد نشانه و مقدمه  یک بیماری خطرناک باشد. به همین دلیل، کسانیکه به سردرد مزمن مبتلا هستند، حتما باید به پزشک مراجعه کنند.

دو نوع سردرد متداول وجود دارد:

اولی در اثر انقباض عضلانی پدید می آید و این همان سردرد معمولی است. دومی در اثر اتساع (گشادگی) رگهای مغزی پدید می آید و این سردرد عروقی از نوع میگرن است و حدود ۹۰ درصد کسانی که از سردرد شکایت دارند، به یکی از این دو نوع مبتلاهستند.

برای دوری از سردرد از نظر پزشکی دو راه وجود دارد: پیشگیری و معالجه بهترین شیوه پیشگیری آن است که به بیمار کمک کنیم تا خودش بفهمد که در برابر خستگی و دلهره ها و ناراحتی ها چگونه می توان مقاومت کند. برخی از داروهای آرام بخش یا مسکن نیز موثرند.

این داروها، موقتاً حساسیت و آسیب پذیری دستگاه عصبی را در برابر مشکلات کاهش می دهند و مقابله آسان تر با دشواری های زندگی را ممکن می سازند. اما باید یادآوری کرد که هیچ کدام از این داروها علت اصلی سردرد را از بین نمیبرد. در مورد بیشتر سردردهای خفیف، خوردن یک داروی مسکن همراه با یک آرام بخش معالجه موثری است، چرا که اولی نوعی بی حسی در برابر درد به وجود می آورد و دومی از واکنش شدید اعصاب در برابر درد می کاهد اما داروی مسکن نباید مواد مخدر داشته باشد.

این شیوه معالجه در مورد میگرن موثر نیست. معالجه میگرن پیچیده تر است و در این مورد می باید ریشه درد را قطع کرد. میگرن علاوه بر سردرد برخی نشانه های ویژه دیگر نیز دارد، مثل اختلال در بینایی همراه با درد شدیدی که معمولاً فقط نیمی از جمجمه را فرا میگیرد، حالت تهوع و گاهی حتی اختلال عمومی در برخی از اعمال بدن که نتیجه اش سرگیجه، تب و لرز و تعرق بیش از اندازه است.

از سالهای ۱۹۳۰ به بعد میگرن را معمولاً با دارویی به نام تارترات ارگوتامین معالجه می کردند. از بیست سال پیش تا امروز، داروهای گوناگون دیگر ساخته شده اند که بیشتر برای پیشگیری به کار می روند و نتایج خوبی هم داشته اند.

اما هنوز هم نمی توان گفت که داروی قطعی معالجه میگرن کشف شده است. احتمالا گروه خاصی مبتلا به میگرن نمی شوند، با این همه می توانیم بگوییم که مبتلایان به میگرن معمولاً اشخاصی هستند باهوش، حساس، دقیق و منظم که در میان اجداد خود افراد مبتلا به میگرن داشته اند.

این اشخاص در کشمکش با دشواری های زندگی، ذخیره تاب و توان خود را از دست می دهند، در نتیجه حالتی پدید می آید که گاهی با تغییراتی در رگهای مغز همراه است. همین تغییرات سبب بروز اختلال هایی می شوند که به آنها اشاره شد.

معمولاً اشخاص مبتلا به میگرن، تربیت خشن و سختگیرانه ای داشته اند و همین امر مانع آن شده است که بتوانند حس پرخاشگری خود را در راه مثبت و مفیدی به کاراندازند. اغلب برخلاف میل خود، وادار به انجام کارهای دشواری شده اند که افزون از توان آنان بوده است و به همین دلیل گرفتار نوعی احساس بی لیاقتی و ناکامی شده اند.

معالجه همه سردردهای مزمن از جمله میگرن، پیش از همه در قلمرو کار پزشک خانواده قرار دارد. البته اگر تشخیص علل سردرد خیلی دشوار باشد، او میتواند از پزشک متخصص اعصاب و یا روانپزشک نیز کمک بگیرد. اما در هر حال یک پزشک عمومی که واکنشهای عصبی بیمار را تعادل می بخشد و به او کمک می کند تا به روشنی بفهمد که چه موقعیتی قرار دارد، برای تسکین درد بیماری شایستگی کافی را دارد.

سردردهای معمولی بیشتر از میگرن شیوع دارند؟

اعتماد مطلق به آمار دشوار است، زیرا مبتلایان به سردرد بیشتر اوقات خود به مداوای خویش می پردازند، آنها تنها هنگامی به پزشک مراجعه می کنند که سردرد شان چنان شدید و مزمن بشود که مانع انجام کارهای روزانه شان گردد.

میتوان تخمین زد که شیوع سردرد معمولی ده بار بیشتر از میگرن است. همچنین به نظر می رسد که سردرد معمولی هم در مناطق شهری و نزدیک شهرها رواج دارد تا روستاها. علت آن است که زندگی شهرنشینان و ساکنان حومه شهرها با هیجان و خستگی ممتد و مستمری همراه شده است و در روزگار ما هم هر روز عده بیشتری در شهرها و حومه آنها سکوت گزینند.

خستگی چشمها نیز ممکن باعث سردرد شود اما در این مورد میان ناراحتی خفیف چشم و سردرد شدید باید فرق گذاشت. دوربینی چشم، آستیگماتیسم یا عدم تطابق عضلات جشم، ممکن است سبب سردرد بشود. اما همین واکنش های یکسان پدید نمی آورد. مثلاً بیمار عصبی، حتی پیش از مراجعه به چشم پزشک معمولاً متقاعد می شود که باید عینک بزند و حتی ممکن است با استفاده از عینکی که شیشه های معمولی دارد سردردش تخفیف یابد

هوای آلوده و زیاده روی در استعمال دخانیات که باعث افزایش گاز کربنیک در خون انسان است، ممکن است سبب اتساع رگهای خونی بشود و در نتیجه سردرد را پدید آورد. به همین جهت می توان گفت که هوای آلوده و اتاقهای پر از دود سیگار احتمالاً سبب سردرد می شوند. با این همه بیشتر سردردهایی که در اتاق های پر از دود پدید می آیند ناشی از واکنش روانی اشخاص هستند.

سردردهای دیگری نیز هستند که نشانه ای از بیماری های حاد می باشد. که از جمله می توان به برخی از انواع سردرد اشاره کرد: سردردهایی که همیشه در ناحیه مشخصی از سر پدید می آیند؛ سردردهایی که قبلاً با داروی معینی تسکین پیدا می کرده اند اما ناگهان در برابر دارو مقاومت نشان می دهند؛

سردردهایی که با اختلال در شخصیت و روان شخصی همراهند؛ سردردهای بسیار شدیدی که ناگهان رخ می نمایند؛ سردردهایی که با نشانه های عصبی مثل تشنج، ضعف و اغما، بی حسی، فلج در نوک اعضایبا هیجان و خستگی ممتد و مستمری همراه شده است و در روزگار ما هم هر روز عده بیشتری در شهرها و حومه آنها سکوت گزینند.

خستگی چشم ها نیز ممکن باعث سردرد شود اما در این مورد میان ناراحتی خفیف چشم و سردرد شدید باید فرق گذاشت. دوربینی چشم، آستیگماتیسم یا عدم تطابق عضلات جشم، ممکن است سبب سردرد بشود. اما همین واکنش های یکسان پدید نمی آورد. مثلاً بیمار عصبی، حتی پیش از مراجعه به چشم پزشک معمولاً متقاعد می شود که باید عینک بزند و حتی ممکن است با استفاده از عینکی که شیشه های معمولی دارد سردردش تخفیف یابد

هوای آلوده و زیاده روی در استعمال دخانیات که باعث افزایش گاز کربنیک در خون انسان است، ممکن است سبب اتساع رگهای خونی بشود و در نتیجه سردرد را پدید آورد. به همین جهت می توان گفت که هوای آلوده و اتاقهای پر از دود سیگار احتمالاً سبب سردرد می شوند. با این همه بیشتر سردردهایی که در اتاق های پر از دود پدید می آیند ناشی از واکنش روانی اشخاص هستند.

سردردهای دیگری نیز هستند که نشانه ای از بیماری های حاد می باشد. که از جمله می توان به برخی از انواع سردرد اشاره کرد: سردردهایی که همیشه در ناحیه مشخصی از سر پدید می آیند؛ سردردهایی که قبلاً با داروی معینی تسکین پیدا می کرده اند اما ناگهان در برابر دارو مقاومت نشان می دهند؛ سردردهایی که با اختلال در شخصیت و روان شخصی همراهند؛

سردردهایی بسیار شدیدی که ناگهان رخ می نمایند؛ سردردهایی که با نشانه های عصبی مثل تشنج، ضعف و اغما، بی حسی، فلج در نوک اعضایبدن و دو بینی همراه هستند؛ سردردهایی که با اختلال های جسمی همر اهند مثل خونریزی در هریک از سوراخ ها و منافذ بدن و غیره. در تمام مواردی که گفته شد، حتما باید به پزشک مراجعه کرد. اما اگر گاه به گاهی، مختصر سردردی دارید، تحمل کنید که زندگی هم دردسر دارد و هم سردرد. زالو درمانی یکی از روش های درمان انواع مختلف سردرد در طب سنتیاست.

مطلب پیشنهادی

مواد بی حس کننده دندان

کاربرد مواد بی حس کننده دندان در دندانپزشکی 

کاربرد مواد بی حس کننده دندان در دندانپزشکی    اغلب کارهای دندانپزشکی همراه با کاربرد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *