سردرد و میگرن چگونه به وجود می آید؟


سردرد و میگرن چگونه به وجود می آید؟

سردرد و میگرن چگونه به وجود می آید؟

 صمغ عربی ۱۰ گرم، تخم گشنیز ۱۰ گرم، تخم کدو ۱۰ گرم، قبلا نیم کوب کرده، دم کرده روزی دوبار هر بار یک فنجان نیم ساعت قبل از غذا میل شود.برگ بادرنجبویه ۱۰ گرم، گل بهار نارنج ۱۰ گرم، اسطو خودوس ۱۰ گرم، میوه نسترن ۱۰ گرم، میوه رازیانه ۱۰ گرم مخلوط را کوبیده و نرم کرده در یک لیوان اب جوش بمدت ۲۰ دقیقه دم کرده، صاف کرده و گرم و گرم میل کنید.
  • ۵ گرم روغن اسطو خودوس را با ۵ میلی لیتر روغن بادام شیرین مخلوط کرده گردن و شقیقه را با آن مالش دهید.
  • مصرف اسطو خودوس هم بصورت استفاده خوراکی از گلهای آن و هم بصورت ماساژ بیرونی( با اسانس معطر روغنی آب) برای درمان میگرن و سردرد بسیار مناسب است.

درمان میگرن

ضماد تخم کاسنی کوبیده با گلاب، پیاز خام رنده شده، گیلاس له کرده، آب لیمو و نمک بصورت کمپرس، بادام تلخ کوبیده، ضماد برگ کلم، ضماد برگ خرفه.  دم کرده گیاه مرزنگوش روزی ۳ فنجان در رفع میگرن موثر است.

درمان سردرد

سنبل الطبیب، اکلیل کوهی، بابونه، نعناع هر کدام دم کرده روزی دو فنجان میل نمایید. اسطو خودوس۳ گرم، تخم گشنیز ۳ گرم، فلفل سیاه ۵ دانه، مخلوط را در یک لیوان آب جوش ریخته مدت ۳۰ دقیقه باقی بگذارید تا دم بکشد. روزی ۲ بار هر بار یک فنجان نیم ساعت بعد از غذا. روزانه یک گرم زنیان را با ۵ دانه میخک مخلوط کرده و نرم کوفته و در بینی کشد، سردرد او برطرف شده و از ابتلا دوباره به آن جلوگیری میکند.  اگر برگ پودر شده کرچک را با برگ پودر شده حنا مخلوط و با روغن زیتون خمیر نمایند و به سر ضماد کنند سر درد را تسکین می دهد.  در رفع سردردهای مزمن که منشاً سردردی داشته باشند ضماد چند عدد گردوی تازه و سبز که با برگ آن کوبیده وله نموده و با کمی پودر حنا خمیر نموده و بر سر ضماد کنند مفید است. مالیدن روغن گلپر به سر و پیشانی جهت رفع سردرد و سرگیجه مفید است. مالیدن روغن گل همیشه بهار که با روغن گل سرخ استخراج شده باشد سردرد و درد شقیقه را تسکین داده و آنرا به خوبی درمان می کند.

درمان سردردها کهنه

مقداری مومیائی را گرم کرده تا نرم شود و آنرا با آب جوشانده ۱۰ گرم مرزنجوش، ۱۰ گرم پونه، ۱۰ گرم نعناع، ۱۰ گرم ریحان مخلوط کرده خوب بهم زده و مالش دهید تا جذب مومیائی شود و بر پیشانی و شقیقه بمالید بسیار مفیداست.مالیدن روغن میخک به سر و پیشانی در رفع سنگینی سر و سردردهای عصبی مؤثر است. ضماد کوبیده هسته بادام تلخ، ضماد برش نازک لیمو، ضماد هسته هلو، ضماد کوبیده تخم گیش نیز برای میگرن مفید است. عاقر قرحا(داوودی وحشی) Tanacetum partemium خطر و شدت حمله میگرنی را کاهش می دهد ضد التهاب بوده و برای آرتریت روماتوئید مفید است.گیاه تازه مصرف نشود چون ممکن است باعث بروز زخم دهانی شود. بوئیدن انیسون و بخار آن سردرد و سرگیجه را از بین می برد.  جهت درمان سردردهای تنشی سنبل باتلاقی Stachys betonica ۳۰ گرم، فرنجمشک خشک ۱۰ گرم، بابونه خشک ۱۰ گرم. دو قاشق چایخوری از مخلوط در یک قوری کوچک ریخته با آب جوش ۱۰ دقیقه بگذارید دم بکشد هر ساعت یک فنجان از چای بنوشید. در هنگام بروز سردرد ۲ تا ۳ قطره تنطور سنبل باتلاقی یا تنطور اسطو خودوسی روی زبان بچکاند و هر دقیقه تا زمانیکه درد باقی است تکرار کنید.تنطور گل مینای چمنی (Tanucetum parthenium) ۱۰ )10 میلی لیتر تنطور اسطو خودوس  ۵ میلی لیتر تنطور سنبل اللطيب ۵ میلی لیتر  ۱۵ تا ۲۰ قطره اسانس مخلوط فوق را در مقداری آب گرم ریخته میل کنید، در زمان درد میگرن هر ۱۵ تا ۷۰ دقیقه یکبار این کار را تکرار کنید.  مالیدن مخلوط ۲۰ قطره روغن اسطو خودوس و ۱۰ میلی لیتر روغن بادام شیرین پشت گردن و پیشانی را ماساژ دهید.۶ نوشیدن دم کرده اکلیل کوهی رقیق مفید خواهد بود.ادامه این مطلب را می توانید در قسمت چهارم مشاهده نمایید

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد