previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
ArrowArrow
Shadow
Slider

سرطان استخوانی را تشخیص دهید!!!


سرطان استخوانی را تشخیص دهید!!!

سرطان استخوانی را تشخیص دهید!!!

سرطان ثانویه استخوانی

این نوع سرطان از انواع اولیه آن شایعتر است. در این نوع سرطان از بخش های دیگر بدن به استخوان تهاجم میکنند. محل های شایعی که به استخوان تهاجم می کنند شامل: ریه، پستان، پروستات، تیروئیدو کلیه می باشند. این بیماری در سنین بالا دیده می شود و علائم آن شامل: درد (که معمولاً در شب آغاز می شود) و ضعف استخوان می باشد که نتیجه  آن شکستن آسان استخوان است.

تشخیص سرطان استخوان

برای تشخیص، پزشک ابتدا یک تاریخچه ای کامل از بیمار گرفته، سپس تست خون، عکسبرداری و بیوپسی صورت میگیرد. تست خون برای اندازه گیری مقدار آنزیم آلکالین فسفاتاز صورت میگیرد که مقدار زیاد این آنزیم نشان دهنده  این است که سلول های بافت استخوانی فعالیت زیادی دارند و احتمال وجود یک تومور در استخوان می باشد. همچنین در کودکان در حال رشد و نوجوانان مقدار این آنزیم به طور طبیعیبالاست، پس اندازه گیری این آنزیم فقط میتواندراهنما باشد ولی به تشخیص قطعی کمک نمیکند.

روش های دیگری که برای شناسایی و پیدا کردن یک تومور استخوانی استفاده می شوند، شامل: موارد زیر هستند که به تشخیص پزشک انجام می شوند:

– استفاده از تکنولوژی Xray

– عکس از استخوان

– سیتی اسکن از استخوان

– روش MRI

-آنژیوگرافی

درمان سرطان استخوان

درمان سرطان استخوان بستگی به نوع سرطان، اندازه  آن، محل قرارگیری و درجه  پیشرفت آن دارد، همچنین سن بیمار و وضعیت جسمانی بیمار نیز در نحوه درمان مؤثر است.

شیمی درمانی سرطان استخوان

در این روش از داروهای مختلفی استفاده می شود که هدف آنها تومور استخوان می باشد. این روش قبل یا بعد از جراحی استفاده میشود و میتواند برای جلوگیری از قطع شدن اندام به کار رود. شیمی درمانی میتواند به معالجه سرطان های بخشهای دیگر بدن نیز یاری رساند. متأسفانه این روش مضراتی را نیز به همراه دارد (مانند ریزش موها). به هر حال استفاده از این روش در بسیاری از موارد مؤثر و قابل اطمینان است.

علت اصلی این نوع سرطان نیز مانند بسیاری از سرطان های دیگر ناشناخته است اما عواملی کشف شده اند که میتوانند مقدمه را برای بروز این نوع سرطان فراهم کنند و ما با دوری گزیدن از این عوامل خطرزا (در صورت امکان) می توانیم زندگی سالم تری داشته باشیم و خود را نسبت به ابتلاء به این نوع سرطان ایمن سازیم.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد