قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص مردان / سرطان بیضه را بهتر بشناسیم…
سرطان بیضه را بهتر بشناسیم...
سرطان بیضه را بهتر بشناسیم...

سرطان بیضه را بهتر بشناسیم…

سرطان بیضه را بهتر بشناسیم…

برخلاف اکثر سرطانهای مردان، سرطان بیضه عمدتاً مردان جوان در سنین ۱۵ تا ۳۵ سال را مبتلا می کند. خوشبختانه این بیماری در صورت کشف زودرس میزان بهبودی بالایی دارد. بیضه های نزول نکرده بسیار بیشتر از بیضه هایی که به طور طبیعی نزول کرده اند، دچار سرطان می شوند. سابقه خانوادگی سرطان بیضه یا ابتلا به تورم بیضه ناشی از اوریون از عوامل خطرساز دیگر هستند.

زودرس ترین نشانه سرطان بیضه توده بدون درد در جسم بیضه است که بتدریج رشد می کند. این توده را معمولاً نمی توان تشخیص داد مگر آنکه عادت کنید بیضه های خود را به طور ادواری معاینه کنید . اگر توده ای در بیضه خود پیدا کردید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

درمان: آزمایش های تشخیصی متعددی برای تعیین نوع تومور بیضه و میزان گسترش آن در دسترس است. درمان اولیه برداشتن بیضه مبتلاست. بسته به مرحله گسترش تومور، پرتودرمانی یا شیمی درمانی نیز ممکن است توصیه شود. روش درمانی جدید در صورت کشف زودرس در ۸۰ تا ۹۰ درصد موارد باعث درمان تومور می شود. در اکثر موارد بیضه گرفتار نشده سالم می ماند و قدرت باروری و توانایی جنسی را حفظ میکند.

معاینه بیضه ها توسط خود شخص

کلید کش فزودرس سرطان بیضه به یک معاینه دو دقیقه ای ماهانه توسط خود شخص است که انجام آن درست باید بعد از بلوغ شروع شود. بهترین زمان معاینه بعد از یک حمام گرم یا زیر دوش رفتن است، زیرا در آن هنگام کیسه بیضه شل می شود. هر بیضه را به آرامی بین انگشت های شست  و سبابه هر دو دست بغلتانید. اگر توده ای سفت را در یک بیضه خود یافتید، هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید:

والدین باید اهمیت این معاینه را برای پسران خود تشریح کنند زیرا اکثر برنامه های بهداشتی مدارس فاقد آموزش انجام این معاینه است. اگر از انجام این کار اکراه دارید، از پزشک درخواست کنید که انجام این معاینه را به پسر انتان بیاموزد.

مطلب پیشنهادی

جلوگیری طبیعی توسط مرد

روش های جلوگیری از باروری توسط مردان

روش های جلوگیری از باروری توسط مردان   در حال حاضر دو روش پیشگیری از …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *