قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای غدد درون ریز و اختلالات هورمونی / سرطان تیرویید چگونه به وجود می آید؟
سرطان تیرویید
سرطان تیرویید

سرطان تیرویید چگونه به وجود می آید؟

سرطان تیرویید چگونه به وجود می آید؟

سرطان تیرویید، شایع ترین بیماری بدخیم سیستم غدد درون ریز است. سرطان تیرویید انواع مختلفی دارد که در اینجا فقط به چند نوع از آنها اشاره می شود. . کارسینوم پاپیلری (شایع ترین نوع سرطان تیرویید است و در آمارهای مختلف میزان شیوع آن را ۶۰ تا ۹۰ درصد ذکر کرده اند)؛ کارسینوم فولیکولر (با میزان شیوع ۵تا۲۰ درصد)؛ کارسینوم آناپلاستیک بدون تمایز سلول؛ با میزان شیوع ۱۴ درصد، کارسینوم مدولری (با میزان شیوع ۵ تا ۱۰ درصد) و لنفوم (با شیوع ۱ تا ۲ درصد). تومورهای تمایز یافته، مانند کارسینوم پاپیلری یا کارسینوم فولیکولر، غالباً علاج پذیر هستند و در صورتی که در مراحل اولیه تشخیص داده شوند پیش آگهی خوبی دارند. در مقابل سرطان آناپلاستیک تیرویید مهاجم است و پاسخ ضعیف به درمان میدهد. میزان بروز سرطان تیرویید با افزایش سن بیشتر می شود و پس از حدود ۵۰ سالگی افزایش چندانی پیدا نمیکند. شیوع سرطان تیرویید در خانمها بیشتر از آقایان ولی پیش آگهی آن در خانم ها بهتر از آقایان است.

عوامل خطرساز مهم سرطان تیرویید عبارتند از: سابقه تابش اشعه X به سرو گردن به ویژه در دوران کودکی، بزرگی اندازه ندول تیرویید (۴ سانتی متر یا بزرگتر)، وجود شواهدی مبنی بر ثابت بودن تومور در محل خودبا تهاجم آن به غدد لنفاوی، و وجود متاستاز (گسترش تومور به سایر نواحی بدن).

بعضی از ندول های تیرویید در هنگام انجام اسکن تیرویید، مقدار زیادی از ید رادیواکتیو را جذب میکنند و در نتیجه، لکه تیره در محل جذب، در تصویر اسکن دیده می شود. در صورتی که ندول، دارای فعالیت بیش از حد باشد، مقدار بیش از حد هورمون تیرویید تولید شده، عملکرد بقیه غده تیرویید را مهار می کند و برداشت بیل رادیواکتیو به وسیله بافت طبیعی مختل میشود و تصویر ندول نیرویید به صورت لکه تیره در یک زمینه بسیار روشن به چشم می آید که به آن ندول داغ (hot nodule) گفته میشود.

ندول داغ که به حدی بیش فعال است که هورمون تیرویید بیش از اندازه تولید میکند، آدنوم سمّی (آدنوم توکسیک) نام دارد. اکثر ندول های گرم، عملکرد خودکار دارند یعنی توانایی طبیعی خود برای تنظیم شدن به وسیله TSH را از دست داده اند. ندول گرم (Warm module) در اسکن تیرویید به شکل کانون متراکم افزایش جذب رادیو ایزوتوپ دیده می شود و در آن، ضایعات عملکردی تیرویید، ساخت TSH را مهار می کنند ولی بر خلاف ندولی داغ نمیتوانند موجب پرکاری تیرویید شوند. ندول های گرم به همان اندازه بقیه غده تیرویید، ید رادیواکتیو برداشت می کنند. اگر ندول داغ مقادیر زیادی هورمون تیرویید تولید کند، بقیه غده ممکن است به حالت «خاموشی» درآید و در اسکن تیرویید دیده نشود و یا به شکل «سرد» ظاهر شود. این، نوعی واکنش جبران طبیعی در برابر ایجاد پرکاری تیرویید و TSH پایین است.

مطلب پیشنهادی

درمان دیابت

دیابت وابسته به انسولین

دیابت وابسته به انسولین   این بیماری معمولا هنگام کودکی یا نوجوانی تشخیص داده میشود. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *