قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / سرطان روده بزرگ چیست و چگونه تشخیص داده میشود؟!
سرطان روده بزرگ
سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ چیست و چگونه تشخیص داده میشود؟!

سرطان روده بزرگ چیست و چگونه تشخیص داده میشود؟!

سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ (کولون) به عنوان دومین سرطان شایع مرگ زا در مردان (پس از سرطان ریه) در دنیا میباشد. در زنان نیز پس از سرطان ریه و پستان به عنوان سومین سرطان شایع شناخته میشود. شیوع این سرطان در مردان و زنان یکسان است و بیشتر در سنین ۵۰ . .تا ۸۰ سالگی رخ میدهد

علل سرطان روده بزرگ

مصرف غذاهای چرب حیوانی مثل گوشت ها به مقادیر زیاد و مکرر در طول زندگی می تواند از علل مهم بروز سرطان روده بزرگ باشد. مصرف غذاهای حاوی سبزیجات و میوه می تواند از بروز سرطان کولون پیشگیری نماید در نتیجه در کشورهائی که از اغذیه فیبری و سلولزی کمتری استفاده میشود استعداد بروز این سرطان بیشتر است. از علل دیگر بروز سرطان کولون می توان به اختلالات مادرزادی روده و عفونتهای رودهای و ارث و علل ناشناخته دیگر اشاره کرد.

تظاهرات بالینی روده بزرگ

، تغییر در اجابت مزاج، مدفوع خونی و سیاه، اسهال، یبوست، درد شکم، نفخ شکم، کاهش وزن، بی اشتهائی، کم خونی. تشخیص سرطان روده بزرگ:رادیولوژی با ماده حاجب از روده بزرگ، کولونوسکوپی (آندوسکوپی) و نمونه برداری از تودههای مشکوک روده بزرگ و بررسیهای آزمایشگاهی و میکروسکوپی همگی می توانندبه تشخیص کمک کند.

درمان سرطان روده بزرگ

؛ بهترین راه پیشگیری از بروز این سرطان مصرف بیشتر سبزیجات و میوه و سایر غذاهای گیاهی است. بایستی مصرف غذاهای گوشتی و کنسرو را به حداقل رسانید و در صورت داشتن عفونت های رودهای و ناهنجاریهای مادرزادی رودهای نسبت به درمان آن اقدام کرد.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *