قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / سرطان سلول سنگفرشی یک نوع سرطان پوست!!!
سرطان سلول سنگفرشی
سرطان سلول سنگفرشی

سرطان سلول سنگفرشی یک نوع سرطان پوست!!!

سرطان سلول سنگفرشی یک نوع سرطان پوست!!!

سرطان سلول سنگ فرشی

سرطان سلول سنگ فرشی یک سرطان پوستی است که معمولاً صورت را درگیر می کند، اما می تواند به قسمت های دیگر بدن نیز انتشار یابد و اصولاً افراد بالای ۶۰ سال را مبتلا می سازد و در مردان شایع تر است. همچنین مردم با پوست روشن در معرض خطربیشتری هستند. ضمناً تماس با نور خورشید، استفاده ازتخت های آفتابی و کار کردن با مواد روغنی و قطران، عوامل خطر محسوب می شوند، سرطان سلول سنگفرشی نوع شایعی از شرطان پوست است که معمولاً قسمتهایی که در معرض تابش نور خورشید بوده اند را درگیر می کند، اما ممکن است در قسمت های دیگر بدن هم مثل نواحی تناسلی به وجود آید، این نوع از سرطان قادر است در سراسر بدن پخش شود و به همین دلیل تشخیص و درمان زودرس بیماری ضروری است

علل سرطان سلول سنگ فرشی

سرطان سلول سنگفرشی در قسمتهایی ایجاد می شود که برایمدت های متمادی دایماً در معرض تابش آفتاب بوده اند، گاهی اوقات ممکن است این شکل از سرطان پوست از توده های پوسته دهنده ای به نام کراتوز آفتابی به وجود آید. این بیماری در مردان مسن تر از ۶۰ سال با پوست روشن شایع تر است، افرادی که با قطران ها و روغن های صنعتی سروکار دارند، در معرض خطر بیشتری از نظر پیدایش سرطان سلول سنگفرشی هستند، اما همین افراد در صورتی که مسائل ایمنی را به دقت رعایت کنند میزان خطر فرقی با افراد عادی نمی کند و با اجتناب از تماس طولانی مدت با نور خورشید می توان از بیشتر سرطان های سلول سنگفرشی جلوگیری کرد، اگر این کار برایتان مقدور نباشد باید در حفاظت از پوستتان نهایت دقت را به کار برید، به عنوان مثال زمانی که بیرون از خانه هستید از ضدآفتاب استفاده کنید و کلاه یا نقاب بر سر بگذارید.

علایم سرطان سلول سنگ فرش

سرطان سلول سنگفرشی به صورت یک ناحیه  ضخیم و پوسته دهنده شروع می شود، آنگاه ضایعه به صورت زیر پیشرفت میکند:  یک توده سخت، بدون درد و به تدریج بزرگ شونده که دارای یک حاشیه نامنظم با رنگ قرمز تا قرمز متمایل به قهوه ای می باشد و متعاقباً یک زخم عود کننده که بهبود نمی یابد ایجاد می شود. اگر در هر قسمت از بدنتان دچار توده پوستی بزرگ شونده یا زخمی که بهبود نمی یابد شدید، در اولین فرصتممکن با پزشک مشورت کنید.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *