قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای ریه و دستگاه تنفس / سرطان مری چگونه درمان می شود؟
سرطان مری
سرطان مری

سرطان مری چگونه درمان می شود؟

سرطان مری چگونه درمان می شود؟

سرطان مری

سرطان مری، عبارت است از تشکیل سلول های بدخیم (سرطانی) در بافت های مری، سرطان مری از لایه داخلی مری شروع میشود و به طرف لایه های خارجی رشد میکند. کشیدن سیگار، مصرف الکل و بیماری مری بارت (esophagus اBarretts) خطر بروز سرطان مری را افزایش میدهند. (مری بارت در اثر تحریک مزمن مری ناشی از بازگشت اسید معده به مری ایجاد می شود و در آن، ضایعه ای شبیه به زخم در اپیتلیوم مطبق قسمت تحتانی مری به وجود می آید). سن بالا و جنسیت مذکر از عوامل خطر سرطان مری هستند.

علایم سرطان مری

علایم شایع سرطان مری عبارتند از درد یا اشکال در هنگام بلع و کاهش وزن،

سایر علایم عبارتند از: احساس درد در پشت جناغ، خشونت صدا و سرفه، سوءهاضمه و ترش کردن.

پیش آگهی (شانس بهبود) و درمان سرطان مری به مرحله بیماری (اینکه محدود به مری است یا سایر نقاط بدن را هم گرفتار کرده)، اندازه تومور و وضعیت سلامتی عمومی بیمار بستگی دارد. سرطان مری در صورت تشخیص خیلی زود، از شانس بیشتری برای بهبود برخوردار است ولی غالباً بیماری در مراحل پیشرفته تشخیص داده می شود و در نتیجه به ندرت قابل علاج است.

درمان سرطان مری

درمان سرطان مری از ۵ نوع مختلف تشکیل می شود: جراحی (برداشتن قسمتی از مری به وسیله عمل جراحی شایعترین درمان سرطان مری است. پرتودرمانی (رادیوتراپی) که شامل دو نوع خارجی و داخلی است. در پرتودرمانی خارجی، پرتوهای پرانرژی X به سمت تومور تابیده می شوند و در پرتودرمانی داخلی، ماده رادیواکتیو به شکل سوزن ها، دانه ها، سیم ها یا کاتترها(لوله های مخصوص) به طور مستقیم در داخل یا نزدیک تومور قرار داده می شوند.

شیمی درمانی به صورت کشتن سلولهای سرطانی یا متوقف نمودن تقسیم شدن و تکثیر اثر می کند.

لیزردرمانی نوعی دیگر از درمان سرطان مری است که در آن پرتوی باریکی از اشعه لیزر به سلول های سرطانی تابیده می شود و آنها را از بین میبرد. الکترو کوآگولاسیون عبارت است از به کارگیری جریان الکتریکی برای سوزاندن و از بین بردن سلول های سرطانی. چنانچه پس از درمان، مری یا سایر بخش های بدن دوباره دچار سرطان شوند از هر نوع درمان استاندارد برای تسکین علایم یا بهبود کیفیت زندگی بیمار استفاده میشود.

مطلب پیشنهادی

خم کردن ستون مهره ها به جلو

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه   این تمرین ها بسیار مفید بوده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *