قالب وردپرس درنا توس
خانه / مغز و سیستم اعصاب / سرطان مغز چگونه بوجود می اید
سرطان مغز چگونه بوجود می اید
سرطان مغز

سرطان مغز چگونه بوجود می اید

سرطان مغز

مغز همانند سایر ارگان های بدن از سلول های خاصی تشکیل شده است. این سلول ها بسیار کوچک ترازنوک سوزن هستند و برای دیدن آنها حتماً باید از میکروسکوپ استفاده کنیم. این سلول ها کوچک ترین اجزای سازنده ی مغز هستند و انواع مختلفی دارند. سرطان مغز می تواند ناشی از هر یک از این سلول ها باشد. سلولی های متفکر مغزی (نورون ها) می توانند بسیار سریع رشد کنند و تقسیم شوند. البته قبل از تولد که نهایتاً حداکثر تا ۷ سالگی به این روند ادامه می دهند و پس از آن تکثیر این سلولها متوقفمیشود و هیچگاه تا آخر عمر تکثیر نمی شوند. اگر مغز دچار صدمه شود ( مانند ضربه یا شوک ) سلولهای

خاصی (سلول های گلیال) در مغز تکثیر می شوند تا بافتی در محل صدمه تشکیل دهند ولی سلول های متفکر تکثیر نمی شوند. تکثیر سلول های مغزی کاملاً تحت کنترل قرار دارند ولی اگر این کنترل و محدودیت از روی هر یک از این سلول ها برداشته شود، شروع به تکثیر بی رویه میکند که این خود آغازی است

برای ایجاد یک سرطان مغزی، دو نوع سرطان مغز وجود دارد: تومورهای مغزی اولیه که از مغز منشأ میگیرند و تومورهای ثانویه که از قسمتهای دیگر بدن به مغز سرایت می کنند. نوع اول، به طور نادر در سیستم اعصاب مرکزی پخش می شوند و تومورهای کنترل نشده واقع در فضای جمجمه می توانند باعث مرگ شوند. نوع دوم، که اصطلاحاً متاستاتیک نامیده میشود، تومورهایی است که موجب بیماری های پیشرفته ی مغزی می شوند و پیش آگهی بدی دارند. تومورهای اولیه ی مغزی ممکن است سرطانی شوند و یا نشوند. که در هر دو حالت، تومورها با اشغال فضا در مغز ممکن است موجب علایم جدی مغزی (مانند صدمه به بینایی یا شنوایی) و یا ایجاد حالت های خاصی (مانند سکته مغزی) شوند. تمامی تومورهای سرطانی مغز تهدیدکننده ی حیات هستند. به علت این که این تومورها طبیعتی مهاجم دارند. اما تومورهای غیرسرطانی در صورتی تهدیدکنندهی حیات هستند که روی یک ساختار حیاتی فشار بیاورند و یا اینکه یک عنصر مهم را احاطه کنند. (مثلاً اگر یک رگ را احاطه کنند خطرناک می باشند).

افرادی که در خانواده ی خود سابقه ی ملانوما،سرطان ریه، سرطان پستان، سرطان کولون و یا سرطان کلیه دارند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این نوع بیماری هستند. در معرض ماده ی شیمیایی کلریدوینیل قرار گرفتن نیز یک عامل خطر محیطی برای این بیماری محسوب میشود. این ماده در پوشش سیها، پیپ، بسیاری از لوازم خانگی، وسائل ماشین و دود توتون و تنباکو یافت می شود. کارخانجات شیمیایی نیز ممکن است کلریدوینیل را به آب یا هوا وارد کنند و مردمی که در معرض این ماده هستند نیز ریسک بالاتری برای ابتلا به این بیماری دارند.

علائم سرطان مغز چیست ؟

تومورهای مغزی ممکن است مسیر مایع مغزی نخاعی را مسدودکنند که این موضوع باعث تجمع این مایع میشود و فشار داخلی مغزی افزایش می یابد. تهوع و استفراغ و سردرد علائم شایع این تومورها هستند، تومورهای مغزی همچنین ممکن است به راههای حیاتی مغز صدمه بزنند و یا موجب فشرده شدن بافت مغز شوند. علایم معمولی پس از مدتی پیدا می شوند و این علایم بستگی به این دارد که اندازه ی تومور چقدر باشد و تومور در کجا مستقر شده باشد. علایمی که در زیر ذکر می شود علایم هشدار دهنده ی انواع مختلفی از تومورهای مغزی هستند که البته در صورت مشاهده ی علایم ذکر شده باید حتماً به پزشک مراجعه کنیم و این علامات عبارتند از:

– تغییرات رفتاری و عاطفی – سردرد، خصوصاً در اوایل صبح – از دست دادن حافظه – فلج یکطرفه ی بدن – نقصان بینایی و التهاب عصب بینایی – نقص تکلم – ناتوانی در نوشتن – عدم تشخیص فضایی -نقصان شنوایی – استفراغ – خونریزی مغزی

 تشخیص سرطان مغز 

راه های تشخیصی شامل سی تی اسکن و ام.آر. آی و بیوپسی مغزی ” می باشد. که البته برای تشخیص قطعی نیاز به بیو پسی داریم. بیو پسی گرفتن یعنی برداشت تکه ای از بافت مغز برای بررسی توسط پاتولوژیست. تاریخچه ی درمانی سرطان های مغزی شامل جراحی، اشعه درمانی و شیمی درمانی می باشد، اما در درمان این سرطان نکته ی مهم برای بیمار این است که درمان اولیه موفقیت آمیز باشد و اگر درمان اولیه ناکام بماند، درمان در مراحل بعدی با دشواری بیشتری همراه است. پیشگیری: برای پیشگیری از این سرطان باید اصول تغذیه ی مناسب (میوه، سبزی، پروتئین و حبوبات)، ورزش روزانه، استراحت مناسب، و ارتباط مداوم با پزشک را رعایت نمود. در بعضی از کشورهانوشیدن مرتب کومبوچا را توصیه میکنند.

 سرطان تومور مغزی

عامل اصلی رشد تومور مغزی، چربی ها هستند این در حالی است که محققین به مدت ۶۰ سال بر این باور بودند که سلول های تومور مغزی برای رشد خود عمدتا نیاز به قند دارند.

گلیوما یکی از شایع ترین تومورهای بدخیم مغزی در بزرگسالان است و درمان آن نیز یکی از چالش بر انگیزترین فرآیندهای درمانی محسوب می شود.

در واقع دانشمندان انگلیسی بر این باور هستند که با کشف این دستاورد پزشکی می توان در بررسی رفتار تومورهای مغزی و درمان آن اقدامات قابل توجهی را بر داشت.

به گفته دکتر «الیزابت استول»، سرپرست این تیم تحقیقاتی با به دست آوردن این یافته پزشکی در مورد بیوشیمی سلول های تومور مغزی، درمان سرطان مغز و نیز طولانی تر شدن عمر بیماران مبتلا به این نوع سرطان بیش از گذشته امیدوار کننده خواهد بود و می توان دارویی را تولید کرد که با تومورهای مغز مقابله کند.

مطلب پیشنهادی

بیخوابی

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟!

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟! بیخوابی انسان و سایر جانداران همانطور که به آب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *