قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای کلیه ومجاری ادرار / سرطان پروستات را بهتر بشناسیم ….
سرطان پروستات
سرطان پروستات

سرطان پروستات را بهتر بشناسیم ….

سرطان پروستات چیست ؟

سرطان پروستات (به انگلیسی: Prostate cancer) که با نام چنگار پروستات نیز شناخته می‌شود، پیشرفت سرطان در پروستات است که غده‌ در دستگاه تناسلی مردان است.بیشتر سرطان‌ پروستات آرام رشد می‌کنند، اما برخی نسبتاً سریع رشد می‌کنند. سلول‌ سرطانی ممکن است از پروستات گسترش و به دیگر بخش‌ بدن برسند، به ویژه استخوان و گره‌لنفاوی.این بیماری ممکن است در آغاز نشانگانی را نشان ندهد.در مراحل پیشرفته تر می‌تواند مشکلاتی را در ادرار کردن، خون در ادرار یا درد در ناحیه لگن و کمر هنگام ادرار به وجود آورد. یک بیماری دیگر به نام هایپرپلازی خوش‌خیم پروستات نیز می‌تواند نشانگان مشابهی را پدید آورد. یکی دیگر از علائمی که بعد بروز پیدا می‌کنند شامل سطح پایین گلبول‌ قرمز است.

علت سرطان پروستات

معمولاً رشد سریع، غیرطبیعی و بد فرجام سلول و افزایش آن در منطقه خارجی غده پروستات ظاهر می شود. سرطان پروستات از نظر فراوانی شیوع رتبه دوم را پس از سرطان پوست در بین مردها دارا می باشد. گاهی اوقات این بیماری در میان سالی  ایجاد می شود اما خیلی بیشتر و به طور فراوان در افراد سالمند مشاهدهمی گردد. اگرچه هنوز علت اصلی این بیماری کشف نشده است ولی به نظر می رسد که با گرفتار شدن هورمون مردانه تستوسترون ارتباط دارد.

علائم سرطان پروستات

 علائم سرطان پروستات در اثر بزرگ شدگی و افزایش حجم غده پروستات ظاهر می شود. این نشانی ها مشابه با علائم بزرگ شدگی غیرسرطانی پروستات بوده و عبارتند از: دشواری در شروع برای ریزش ادرار، جریان ضعیف ادرار و افزایش تعداد دفعات دفع ادرار. بالاخره در اثر سرطان ممکن است جریان ادرار به طور کامل قطع شود که این موضوع یا به علت آن است که مجرا ادرار به طور کامل مسدود شده و یا به این علت است که سرطان به مثانه و به حالب  انتشار یافته است. در موارد پیشرفته ممکن است به علت گرفتار شدن اعصاب در لگن یا به علت انتشار سرطان به استخوان  در نقطه  از بدن درد عارض شود. منظور از سرطان پیشرفته  پروستات منتشر شدن بیماری به سایر نقاط بدن است که اصطلاحاً آن را متاستازیا دست ا ندازی سرطان به سایر نقاط بدن می گویند، باید دانست که سرطان پروستات همیشه یک سرطان ابتدایی است یعنی سرطان از خود پروستات است نه این که از دیگر قسمت بدن شروع شده و به پروستات رسیده باشد.

درمان سرطان پروستات

غربالگری سرطان پروستات بحث برانگیز است. تست‌ که بر روی پادگن ویژه پروستات میزان تشخیص سرطان پروستات را افزایش می‌دهد، اما سطح مرگ و میر را کاهش نمی‌دهد. خدمات پیشگیری ایالات متحده پیشنهاد می‌کند که غربالگری با استفاده از PSA استفاده نشود، چرا که مشکل -تشخیص و-و درمان بیش از حد را دارد، چرا که بیشتر سرطان‌ تشخیص داده شده بدون علامت می‌مانند. USPSTF نتیجه‌گیری می‌کند که منافع احتمالی آزمایش از ضرر مورد انتظارش بالاتر نیستند.در حالی که به نظر می‌رسد مهارکننده -ردوکتاز ۵ آلفا خطر ابتلای کم ریسک را کاهش می‌دهند، تأثیری بر خطر ابتلا پر ریسک ندارند. به نظر می‌رسد که مکمل‌ غذایی مانند ویتامین یا مواد معدنی تأثیری بر روی خطر ابتلاء ندارند.

بسیاری از موارد می‌توانند بدون خطر تحت نظارت فعال یا انتظار هوشیارانه قرار بگیرند. دیگر درمان شامل عمل جراحی، پرتودرمانی، هرمون درمانی یا شیمی‌درمانی قرار بگیرند.وقتی که سرطان تنها در پروستات بروز پیدا می‌کند ممکن است قابل درمان باشد. برای کسانی که بیماری به استخوانشان سرایت کرده، دارو مسکن، بیس فسفونات و درمان هدفمند از جمله درمان‌ اند که می‌توانند مفید باشند. نتایج درمان به سن بیمار، دیگر مشکلات سلامتی، و گستردگی و میزان هجوم سرطان بستگی دارد. بسیاری از بیمارانی که به سرطان پروستات دچارند از خود بیماری تلف نمی‌شوند.

درمان گیاهی

در کنار مصرف مواد غذایی مناسب برای پیشگیری از ابتلاء، چنانچه بیماری حاد شود، می‌توان از گیاهان دارویی مفید برای درمان اختلالات پروستات (به ویژه تورم) بهره جست. از جمله این گیاهان دارویی می‌توان به نخل اره‌ ایرانی، گزنه، کدوپوست کاغذی، کتان روغنی، شیرین بیان، قارچ گانودرما، جینسینگ آسیایی، تویا، سویا، ادریسی، دم‌اسب، ذرت، شبدر قرمز، چای سبز، انگور خرس، مِلون تلخ(خربزه وحشی)، بارهنگ(اسفرزه) آبی و خربزه درختی اشاره کرد .

مطلب پیشنهادی

عفونت کلیه چیست

عفونت کلیه را سریعا درمان کنید!!

عفونت کلیه را سریعا درمان کنید!!   ادرار به طور طبیعی ضد عفونی شده و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *