قالب وردپرس درنا توس
سرطان پوست
سرطان پوست

سرطان پوست چیست؟

سرطان پوست چیست؟

سرطان پوست یکی از شایعترین سرطان هاست که در تمام دنیا رواج دراد و شاید بسیاری از زخم های پوستی که در بدن خیلی از مردم مشاهده می کنیم نوعی سرطان باشد که خود انها نیز خبر ندارند.

سرطان پوست در مجموع بر سه نوع میباشد:

۱ – سرطان سلول های پایه ای

۲ – سرطان سلولهای سنگفرشی

۳- خال بدخیم. علل بروز این سرطان عبارتند از: الف) تابش نور خورشید

صورت مزمن و طولانی مدت و برای ماهها و سالیان متمادی به پوست بدن انسان بتابد، مثلاً در کشاورزانی که در روز بدون کلاه و پوشش برای سر و صورت در مزارع مشغول کار می شوند و یا آنان که برای دفعات مکرر در سواحل دریاها جهت برنزه شدن پوست صورت و بدن در مقابل تابش اشعه خورشیدی قرار گرفته و خود را کاندیدای کسب این سرطان میکنند.

ب) آرسنیک، این ماده که در برخی داروها و سموم گیاهی و آب اشامیدنی برخی شهرها (آب چاه و چشمه و آب شهر) وجود دارد، در صورتی که برای مدت طولانی مصرف شود مولد سرطان پوست است مثلاً سمی که به انگور زده میشود دارای مقادیر زیادی آرسنیک است که از طریق پوست بدن جذب می شود. در نتیجه مصرف زیاد و طولانی مدت انگور می تواند سرطان پوست ایجاد کند.

پ) ارث، ثابت شده است که استعداد فامیلی و ژنتیکی می تواند به ویژه در اطفال و جوانان ایجاد سرطان پوست نماید.

زخم پوستی در ناحیه سر و صورت و تنه و گردن، ایجاد لکه های قرمز و براق و شبیه دانه های تسبیح یا مرواریدی شکل، ایجاد خال قهوهای سیاه در اثر تغییر . شکل سلول ها و خونریزی از ضایعه تشخیص بیوپسی و یا نمونه برداری از ضایعه مشکوک و یا پاتولوژی و بررسی نمونه جراحی شده.

درمان:

جراحی، اشعه X الکترو کوآگولاسیون (انجماد) و  

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *