قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / سرطان چگونه به وجود می آید؟
سرطان
سرطان

سرطان چگونه به وجود می آید؟

سرطان چگونه به وجود می آید؟

تشخیص سرطان

اکثر سرطان ها در ابتدا در اثر علایم یا نشانه هایی که ایجاد میکنند یا از طریق غربالگری تشخیص داده می شوند. معمولاً تشخیص قطعی به وسیله آسیب شناسی (پاتولوژی) داده میشود. آزمایش های طبی تشخیص سرطان عبارتند از: آزمایش خون، رادیوگرافی، CT اسکن، MRI و آندوسکوپی، تشخیص قطعی اکثر بدخیمی ها باید با آزمایش بافت شناسی سلول های سرطانی که به وسیله متخصص آسیب شناسی (پاتولوژیست) انجام میشود مورد تأیید قرار گیرد. بافت لازم به وسیله نمونه برداری (بیوپسی) یا جراحی به دست می آید. بسیاری از نمونه برداری ها (مانند نمونه برداری از پوست، پستان یا کبد) در مطب پزشک قابل انجام هستند. نمونه برداری برخی از اعضا به جراحی در اتاق عمل و تحت بیهوشی نیاز دارد. در تشخیص بافتی به وسیله پاتولوژیست، نوع سلول در حال تکثیر، درجه بافت شناسی (histological grade) و سایر ویژگی های تومور تعیین می شود. مجموعه این اطلاعات، برای ارزیابی پیش آگهی بیمار و انتخاب بهترین روش درمان وی ضروری است. علم به کارگیری واکنش های پادگن – پادتن یا آنتی ژن آنتی بادی در فنون بافت شناسی شیمیای، مثلاً استفاده از ایمونوفلوئورسانس)، آزمایش های دیگری هستند که به وسیله آسیب شناسی بر روی نمونه بافتی انجام می شوند. ازاین آزمایش ها برای تعیین رفتار آینده سرطان (پیش آگهی) و بهترین درمان لازم استفاده می شود.

درمان سرطان

سرطان را بر حسب نوع آن میتوان با روش هایی مانند جراحی، پرتو درمانی، ایمنی درمانی (ایمونوتراپی)، Aed (location) درمان با آنتی بادی مونوکلونال یا روش های دیگر درمان کرد. انتخاب روش درمان به محل (grade) تومور و مرحله (Stage) بیماری و نیز وضعیت عمومی بیمار بستگی دارد. تعدادی از درمان های تجربی سرطان نیز در حال تکامل هستند.

هدف درمان، برداشتن کامل توده  سرطان بدون آسیب رساندن به بقیه بدن است. گاهی میتوان این کار را با

جراحی انجام داد ولی غالباً تمایل سرطان ها به تهاجم به بافت اطراف یا گسترش به نقاط دور بدن تأثیر جراحی را کاهش میدهد. تابش اشعه میتواند به بافت های طبیعی نیز آسیب برساند. از آنجا که سرطان به گروهی از بیماری ها گفته میشود، وجود یک «علاج قطعی منفرد»، در همه موارد برای آن غیر ممکن است همانطور که نمی توان تمام بیماریهای عفونی را با یک روش واحد درمان نمود. چنان چه دچار درد، عوارض پوستی و سایر عوارض جانبی ناشی از رادیوتراپی شدید بلافاصله به پزشک معالج خود اطلاع دهید.

پیشگیری سرطان

پیشگیری از سرطان، به مفهوم اقدامات فعالی است که برای کاهش دادن میزان بروز آن انجام می شود. این کار از طریق خودداری از مواد سرطانزا (کارسینوژن) یا تغییر متابولیسم آنها، انتخاب شیوه زندگی یا رژیم خاص که عوامل سرطانزا را تعدیل می کند و یا استفاده از مداخله پزشکی (پیشگیری شیمیایی، درمان ضایعات پیش سرطانی) صورت می گیرد. حدود یک سوم از ۱۲ عامل شایع سرطانزا در تمام دنیا ناشی از ۹ عامل خطر بالقوه قابل تعدیل هستند. احتمال وجود عامل خطر قابل تعدیل در مردان مبتلا به سرطان دو برابر زنان است. این ۹ عامل خطر عبارتند از: استعمال دخانیات، مصرف زیاد الکل، رژیم غذایی حاوی مقدار کم میوه و سبزیجات، تمرین بدنی و ورزش محدود، عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی (تماس جنسی غیر ایمن)، آلودگی هوای شهری، استفاده از سوخت های جامد در منزل و تزریق های آلوده (ابتلا به هپاتیت B وC). مصرف الکل با خطر ابتلا به سرطان دهان، مری، پستان و سایر سرطان ها، استعمال دخانیات با احتمال ابتلا به سرطان ریه، نداشتن فعالیت بدنی با افزایش احتمال ابتلا به سرطان کولون، پستان و احتمالاً سایر سرطان ها و داشتن اضافه وزن با سرطان کولون، پستان، آندومتر و احتمالاً سایر سرطان ها در ارتباط هستند. استفاده از هورمون های برونزاد تماس با اشعه های یونیزان و فرابنفش و بعضی تماس های شغلی و شیمیایی در افزایش میزان خطر ابتلا به سرطان نقش دارند. به عنوان مثال، تماس با بنزن در محیط کار می تواند موجب بروز سرطان خون (لوسمی) شود. رژیم غذایی در ایجاد برخی سرطان ها نقش دارد.

ادامه  سرطان چگونه به وجود می آید قسمت چهارم 

مطلب پیشنهادی

دندانپزشک کودکان معلول

ویژگی های دندانپزشک کودکان معلول

ویژگی های دندانپزشک کودکان معلول   – توجه داشته باشید اهمیت دندانهای شیری به نوبه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *