قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / سرطان چگونه به وجود می آید؟
سرطان
سرطان

سرطان چگونه به وجود می آید؟

سرطان چگونه به وجود می آید؟

سرطان

به عنوان مثال مصرف گوشت زیاد با ایجاد سرطان کولون در ارتباط است و از سوی دیگر، مصرف قهوه با کاهش خطر بروز سرطان کبد همراه است. مصرف مداوم گوشت چرخ کرده با افزایش خطر ابتلا به سرطان معده، کولون، پستان و لوزالمعده همراه است و ممکن است وجود عوامل سرطان زایی مانند بنزوپیرن در غذاهایی که با دمای بالا پخته می شوند موجب بروز سرطان های مزبور شود. مصرف رژیم های غذایی گیاهی و تغییر در نحوه زندگی موجب کاهش نشان گرهای سرطان در گروهی از مردان مبتلا به پروستات که در زمان بررسی از درمان های مرسوم استفاده نمی کرده اند شده است. زنانی که از چربی کمتری استفاده می کنند کمتر دچار عود سرطان پستان می شوند. ارتباط کمبود ویتامین و B با بیماری کمخونی وخیم، یا بیماری اسکوربوت با کمبود ویتامین C، ایده احتمال پیشگیری از سرطان، با استفاده از مکمل های ویتامینی را مطرح نمود. البته این موضوع که مصرف مکمل های ویتامینی میتواند در پیشگیری از سرطان موثر باشد به اثبات نرسیده است. نقش بتا- کاروتن که پیش ساز ویتامین A است به ویژه در کاهش احتمال بروز سرطان ریه در بعضی از مطالعات مطرح شده است. از نظر پیشگیری شیمیایی می توان به اثر تاموکسیفن که نوعی تعدیل کننده انتخابی گیرنده استروژن است در کاهش خطر بروز سرطان پستان (به میزان ۵۰٪ در زنانی که احتمال ایجاد این بیماری در آنها زیاد است) اشاره کرد. داروی رالوکسیفن از همین خانواده نیز دارای تأثیر مشابه بوده است. داروی فیناستراید که نوعی بازدارنده ۵- آلفاریدوکتاز است، احتمال ایجاد سرطان پروستات (به ویژه تومورهای با درجه پایین) را کاهش میدهد. تأثیربازدارنده های 2- COX، مثل روفکوکسیب و سلکوکسیب بر کاهش خطر بروز پولیپ های کولون در برخی مطالعات به اثبات رسیده است هر چند که باید عوارض سمیت قلبی عروقی ناشی از این داروها را در نظر داشت. وجود بعضی از ژنها، در ارتباط با احتمال بروز برخی سرطان ها است و از این طریق می توان با شناسایی آنها به اقدامات پیشگیرانه ای مانند جراحی یا پیشگیری شیمیایی مبادرت نمود. استفاده از واکسن پاپیلوما ویروس انسانی از نقش پیشگیری کننده از سرطان گردن رحم و زگیل های تناسلی که با ویروس مزبور در ارتباط هستند برخوردار است. غربالگری (بیماریابی) سرطان به منظور تشخیص سرطان در افراد بدون علامت صورت می گیرد. تعدادی از آزمایش های غربالگری متفاوت برای سرطان های مختلف وجود دارند. به عنوان مثال میتوان از معاینه پستان به وسیله خود فرد و ماموگرافی پستان نام برد. سرطان کولورکتال (روده بزرگ و قسمت انتهایی آن) را میتوان با آزمایش وجود خون مخفی در مدفوع و کولونوسکوپی تشخیص داد و از این طریق میزان بروز سرطان کولون و مرگ و میر ناشی از آن را احتمالاً با تشخیص و برداشتن پولیپ های پیش سرطانی کاهش داد. همچنین آزمایش سلول شناسی (سیتولوژی) گردن رحم (با استفاده از آزمایش پاپ اسمیر) موجب تشخیص و برداشتن ضایعات پیش سرطانی می شود. معاینه بیضه به وسیله خود افراد در ابتدای ۱۵ سالگی برای تشخیص سرطان بیضه و معاینه پروستات از طریق رکتوم به وسیله پزشک، توام با اندازه گیری میزان آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) در خون به منظور غربالگری سرطان پروستات توصیه میشود.

  • اکثر انواع سرطان «تک گیر» هستند و نمی توان آنها را ارثی دانست. ولی تعدادی از نشانگان (سندرم های) شناخته شده سرطان وجود دارند که دارای جزء ارثی هستند.

درباره پیش آگهی سرطان

بعضی از سرطان ها، پیش آگهی بهتری از بیماری های غیر بدخیم مانند نارسایی قلبی و سکته مغزی دارند.

بیماری بدخیم پیشرونده و منتشر تأثیر چشمگیری بر کیفیت زندگی بیمار دارد و بسیاری از درمان های ضد سرطان (مثل شیمی درمانی) با عوارض جانبی شدید همراه هستند. در مراحل پیشرفته سرطان، بسیاری از بیماران به مراقبت ویژه نیاز دارند و این موضوع بر اعضای خانواده و دوستان بیمار تأثیر می گذارد

ادامه .سرطان چگونه به وجود می آید قسمت پنجم

 

مطلب پیشنهادی

مواد بی حس کننده دندان

کاربرد مواد بی حس کننده دندان در دندانپزشکی 

کاربرد مواد بی حس کننده دندان در دندانپزشکی    اغلب کارهای دندانپزشکی همراه با کاربرد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *