قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / سرطان چگونه به وجود می آید؟
سرطان
سرطان

سرطان چگونه به وجود می آید؟

سرطان چگونه به وجود می آید؟

سرطان

واژه لاتین «Cancer»، به معنی «خرچنگ» است که در فارسی به آن «سرطان» به همین معنی گفته می شود و «چنگار» هم نامیده شده است زیرا آن را بیماری ای میدانسته اند که با زخم و ورم و برآمدگی هایی در داخل یا خارج بدن همراه است که به پای خرچنگ (چنگار) شباهت دارد. این بیماری را در زبان فارسی، «هزار چشمه» هم نامیده اند. اما همان گونه که میدانیم هیچ یک از این اسامی جنبه علمی ندارند. در علم پزشکی سرطان، نئوپلاسم بدخیم (malignantineoplasm) نامیده میشود. نئوپلاسم، واژه ای یونانی است که از ترکیب «neOS» به معنی جدید و «plasma» به معنی تشکیل شدن به وجود آمده و عبارت است از هر نوع رشد غیرطبیعی بافت جدید، اعم از خوش خیم یا بدخیم، و به ویژه از نوعی که در آن، تکثیر سلولی کنترل نشده و پیشرونده است. بنابراین، «نئوپلاسم» که به آن، «تومور» (tumor) هم گفته میشود می تواند «خوشخیم» (benign) یا بدخیم (malignant) باشد. که در صورت بدخیم بودن ، معادل با «سرطان» است. بیش از ۱۰۰ نوع سرطان وجود دارد. سرطان ها گروهی از بیماریها هستند که در آنها، در تعدادی از سلول ها رشد کنترل نشده (تقسیم بیش از محدوده طبیعی)، تهاجم (تجاوز به بافت های مجاور و تخریب آنها) و گاهی متاستاز (metastasis. گسترش به سایر نقاط بدن از راه لنف یا خون) دیده می شود. سه ویژگی بدخیم مزبور، یعنی رشد کنترل نشده، تهاجم و متاستاز سرطان ها را از تومورهای خوش خیم که خود محدود شونده هستند، مهاجم نیستند و گسترش پیدا نمی کنند افتراق میدهد. اکثر سرطانها باعث ایجاد تومور می شوند ولی بعضی از آنها مثل لوسمی (سرطان خون) با ایجاد تومور همراه نیستند.

تومور (tumor) واژه لاتین به معنی تورم است و یکی از نشانه های اصلی التهاب به شمار می آید. تومور، واژه معادل نئوپلاسم، به معنی رشد جدید بافت و بزرگ شدگی مرضی است که در آن، تکثیر سلول ها، وضعیت کنترل نشده پیشرفته دارد تومور ممکن است موضعی یا مهاجم و خوش خیم یا بدخیم باشد. به شاخه ای از دانش پزشکی که با بررسی، تشخیص، درمان و پیشگیری از سرطان سر و کار دارد،

«تومورشناسی» یا «آنکولوژی» (انکولوژی؛ oncology) گفته می شود. سرطان در هر سنی ممکن است ایجاد شود و حتی جنین هم به بعضی از انواع سرطان دچار می شود ولی خطر بروز اکثر انواع سرطان با افزایش سن ازدیاد مییابد. علت ۱۳٪ از موارد مرگ را ابتلا به سرطان تشکیل میدهد. بر طبق آمار انجمن سرطان آمریکا، در سال ۲۰۰۷ میلادی، ۷/۶ میلیون نفر در سراسر جهان در اثر سرطان فوت نموده اند. سرطان در تمام جانوران نیز ممکن است ایجاد شود. سرطان ریه شایع ترین علت مرگ ناشی از سرطان در تمام دنیا است. سرطان پستان، از نظر شیوع در سراسر جهان، دومین سرطان به شمار می آید ولی از لحاظ علت مرگ ناشی از انواع سرطان، در مقام پنجم (پس از سرطان ریه، معده، کبد و کولون) قرار دارد. در میان ۸ نوع سرطان بسیار شایع، میزان بروز سرطان های ریه، پستان، پروستات و کولورکتال در کشورهای توسعه یافته به ترتیب ۲ برابر، ۳ برابر، ۲/۵ برابر و ۳ برابر بیشتر از کشورهای توسعه نیافته است. در مقابل، سرطان های کبد،گردن رحم و مری در کشورهای توسعه نیافته به ترتیب ۲ برابر، ۲ برابر و ۲ تا ۳ برابر شایعتر از کشورهای توسعه یافته هستند. میزان بروز سرطان معده در کشورهای توسعه یافته و توسعه نیافته تقریبا مشابه است ولی سرطان مزبوردر آسیا، شیوع بیشتری نسبت به آمریکای شمالی یا آفریقا دارد. شایع ترین سرطان ها در آفریقا، سرطان گردن رحم، پستان و کبد هستند.

تخمین زده میشود که بیش از1/3 موارد سرطان در سراسر جهان در اثر ۹عامل خطر قابل تعدیل به وجود می آید. این ۹ عامل عبارتند از: استعمال دخانیات، مصرف الکل، چاقی، عدم فعالیت بدنی، مصرف مقادیر کم میوه و سبزیجات، تماس های جنسی غیر ایمن، آلودگی هوا، استنشاق دود ناشی از سوخت های داخل منازل و تزریق های آلوده.

سرطان هایی هستند که از استخوان، غضروف، چربی، عضله، رگهای خونی یا سایر بافت های پیوندی یا پشتیبان شروع می شوند.

۳- لوسمی ها (leukemias) سرطان هایی هستند که از بافت های خونساز، مانند مغز استخوان آغاز می شوند و تعداد زیادی سلول های خونی غیر طبیعی را تولید و وارد جریان خون می کنند.

ادامه سرطان چگونه به وجود می آید قسمت دوم 

مطلب پیشنهادی

واکسن در بارداری

نکانی کلیدی درباره بارداری و مسافرت با هواپیما 

نکانی کلیدی درباره بارداری و مسافرت با هواپیما    یک بطری آب به همراه خود …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *