قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای کلیه ومجاری ادرار / سرطان گردن رحم چه علایم و درمانی دارد؟
سرطان گردن رحم
سرطان گردن رحم

سرطان گردن رحم چه علایم و درمانی دارد؟

سرطان گردن رحم چه علایم و درمانی دارد؟

سرطان گردن رحم

سرطان گردن رحم یکی از شایعترین سرطان ها در خانم ها می باشد. این سرطان یکی از معدود سرطان هایی است که می توان با انجام آزمایش های دوره ای، قبل از بروز علایم، آن را تشخیص داد. سرطان گردن رحم معمولاً به آهستگی پیشرفت میکند. سلول های گردن رحم در مرحله قبل از سرطانی شدن، به تدریج از اختلالات ضعیف به اختلالات شدید تغییر می یابند، این تغییرات را می توان با یک آزمایش ساده به نام پاپ اسمیر تشخیص داد.

علت ایجاد سرطان گردن رحم هنوز به درستی روشن نشده است اما شواهدی وجود دارد که نشان میدهد بعضی از انواع ویروس پاپیلوم انسانی HPV در بروز این سرطان نقش مهم دارند، این ویروس از طریق مقاربت جنسی انتقال می یابد و خطر بروز سرطان گردن رحم در خانم هایی که از سنین پایین فعالیت جنسی را آغاز می کنند و یا در کسانی که دارای چندین شریک جنسی می باشند، افزایش می یابد.

خانم هایی که سطح ایمنی آنها کاهش یافته است (مثلاً در مبتلایان به ایدز) و یا کسانی که داروهای سرکوب کننده ایمنی مصرف می کنند (کسانی که تحت شیمی درمانی قرار دارند) در خطر ایجاد سرطان گردن رحم می باشند. سرطان گردن رحم همیشه هم دارایعلامت نمی باشد. با این حال در بعضی از خانم ها ممکن است خونریزی از مهبل (به خصوص بعد از مقاربت جنسی) دیده شود. همچنان که سرطان

پیشرفت میکند علائم دیگری ایجاد می شوند که عبارتند از:

  •  یک ترشح آبکی قرمزرنگ با بوی زننده از مهبل.
  •  دردھای لگنی
  •  ایجاد درد در هنگام مقاربت.

در صورت عدم درمان، سرطان گردن رحم ممکن است به رحم و سپس به غدد لنفاوی لگن گسترش پیدا کند و در نهایت این سرطان ممکن است به سایر قسمتهای بدن مثل کبد و ریه ها نیز انتشار یابد.

با انجام یک آزمایش ساده به نام پاپ اسمیر می توان سرطان گردن رحم را تشخیص داد. در صورت تشخیص سرطان گردن رحم آزمایش های دیگری به عمل می آید تا مشخص شود که آیا این سرطان به سایر قسمتهای بدن نیز گسترش یافته است یا خیر.

درمان سرطان گردن رحم

بستگی به میزان پیشرفت سرطان (مرحله ی بیماری) و شرایط بیمار دارد. اگر سرطان فقط محدود به گردن رحم باشد و بیمار تصمیم داشته باشد که در آینده بچه دار شود، ممکن است فقط لازم باشد که قسمت گرفتار شده  گردن رحم با عمل جراحی برداشته شود و به بقیه  قسمتهای آن کاری نداشته باشیم. اما در اغلب موارد تمام رحم (هیسترکتومی) بر داشته می شود. اگر بیماری به رحم گسترش یافته باشد، ممکن است لازم باشد که به غیر از رحم؛ لوله های رحم، تخمدان ها، قسمت فوقانی مهبل و غدد لنفاوی اطراف آن نیز برداشته شود. در خانم هایی که در سنین قبل از یائسگی قرار دارند، در صورت امکان تخمدان ها برداشته نمی شوند زیرا آنها تولید هورمون های جنسی می کنند و در نتیجه بر داشتن آنها باعث بروز یائسگی زودرس در آنان می شود، اگر سرطان گردن رحم زود تشخیص داده و درمان شود، تقریباً هیچ خطری بیمار را تهدید نخواهدکرد با این حال اگر این بیماری به جاهای دیگری نیز گسترش یافته باشد می تواند بسیار کشنده باشد گسترش یافته باشد می تواند بسیار کشنده باشد.

علایم سرطان گردن رحم

علایم پیش از عادت ماهانه، باعث توجه گسترده محققان و دست اندرکاران پزشکی در سراسر دنیا شده است. با وجود کتابهای زیاد، کلینی کهای متعدد و داروهای فراوان، در حال حاضر هیچ آزمایش قطعی پزشکی، هورمونی یا روانی برای تشخیص علایم پیش از عادت ماهانه در آمریکا و اروپا و سایر کشورها در دسترس نیست؛ تشخیص آن یک مساله شخصی است که بیشتر توسط خود زن انجام می شود. در این مورد بیش از ۵۰ نوع علامت را میتوان نام برد که برخی از آنها عبارتند از: افسردگی، بی حوصلگی، نوسانات خلق وخو، عناد، گیج بودن، خستگی، مشکلات تطبیق با محیط، دل به هم خوردن از غذا، سردردها، ضعف، ازدیاد وزن، ورم کردن بدن، یبوست، جوش صورت، درد مفاصل، دردناک شدن پستان ها.

مطلب پیشنهادی

عفونت کلیه چیست

عفونت کلیه را سریعا درمان کنید!!

عفونت کلیه را سریعا درمان کنید!!   ادرار به طور طبیعی ضد عفونی شده و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *