قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / سرماخوردگی را با برگ درخت توس درمان کنید
درخت  توس . درخت غان
درخت  توس . درخت غان

سرماخوردگی را با برگ درخت توس درمان کنید

درخت توس یا غان 

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی درخت توس یا غان است . درخت توس یا غان درختی است از خانواده ی Betulaceae، از نظر ارتفاع متوسط و به ندرت قطر تنه ی آن از شصت سانتی متر و بلندی آن از ۲۵ متر تجاوز می نماید، معمولاً یکصد تا ۱۲۰ سال عمر می کند. پوست تنه ی آن سفید ناهموار، زگیلی دار، نازک و آویزان است. برگ های آن ساده متناوب و گل های آن به صورت نر و ماده جداگانه به صورت شاتون می باشد، گل ها معمولاً در اوایل بهار ظاهر می شوند. میوه ی آن پس از چند ماه می رسد و دانه های آن ببین ماه های تیر تا آبان ماه همراه فلس هایی که از شاتون کنده می شود به اطراف پراکنده می شود. این درخت بومی عرض های بالای نیمکره ی شمالی است و تا ارمنستان و قفقاز و ایران پیش می رود، در جنگل های اروپا به خصوص در جنگل های فرانسه نیز انتشار دارد، در ایران بیشه هایی از توس در ارتفاعات طالقان، دره ی غربی شهرستانک که به جاده ی چالوس و کرج منتهی می شود، در ارتفاعات ۲۷۰۰ متری از سطح دریا در دره ی تالار و حد بالای جنگل بین زیراب و شهمیرزاد می روید.
نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از تیس – سندر – غان -قان – غوش – غوشه – شجرهالتامول

ترکیب شیمیایی: اسانس روغنی فرار – ماده ی رزینی بتولین – ساپونین.

خواص برگ درخت توس در طب سنتی:

درمان گیاهی سرماخوردگی

برگ درخت توس را با گل بنفشه و گل زیر فون (از هر کدام ۱۵ گرم) در نیم لیتر آب جوش، دم کنید و شب موقع خواب آن را صاف و بنوشید. گریپ و سرماخوردگی را درمان می کند.

                    شیره  درخت توس

نام دیگر: آب توس.

طرز تهیه: در بهار سوراخ کوچکی در قسمت بالای تنه ی درخت توس (برابر سینه ی انسان) ایجاد  می کنند، ساقه ی باریک نی مانند غلات را در آن قرار می دهند و شیره ی گیاه را از طریق این سوراخ در ظرفی که آن جاگذارده اند هدایت می کنند.

خواص شیره درخت توس در طب سنتی :

درمان گیاهی التهاب مثانه

۱- آن را بخورید. برای کنترل رماتیسم، نقرس و رفع التهاب مثانه مفید است، برای درمان. بیماری افزایش درصد اوره در خون استفاده می شود، سردرد و سرگیجه را رفع می کند.

۲- در استعمال خارجی، برای درمان بیماری های پوستی نظیر لکه های قرمز خارش دار پوست استفاده می شود

                          پوست درخت توس

ترکیب شیمیایی: گلوکوز -اسانس روغنی فرار – یک هتروزید به نام بتولوزید – حدود ۱۲ درصد ماده ی رزینی بتولین – حدود ۱۲ درصد تانن .

خواص پوست درخت توس

داروی گیاهی برای تصفیه خون

1- سی گرم از آن را در هزار گرم آب بحوشا نید وبه مرور مصرف کنید سر درد وسر گیجه را درمان می کند، برا ی تصفیه ی خون مفید است

2-پنجاه تا شصت گرم از ان را در یک لیتر آب بجوشانید تا کمی غلیظ شود از طریق استعمال خارجی برای قطع عرق پا،شست و شوی زخم ها و جراحات ،عوارض اگزما و سودا به کار می رود.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *