قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / سرما زدگی شدید چیست و چگونه ایجاد میشود؟
سرما زدگی
سرما زدگی

سرما زدگی شدید چیست و چگونه ایجاد میشود؟

سرما زدگی شدید چیست و چگونه ایجاد میشود؟

سرما زدگی شدید  

در اثر قرار گرفتن اعضای بدن در معرض سرمای شدید، سرمازدگی ایجاد می شود. دراین حالت جریان خون در ناحیه  آسیب دیده مختل می شود و پوست آن تاحالت یخی شدن سرد می شود، در ابتدای سرمازدگی رنگ پوست قرمز و براق است و پس از آن کدر و رنگ پریده می شود و گاهی اوقات در عضو، تاول های کوچکی ایجاد میشود. معمولا اعضایی مثل دست، انگشتان دست و پا، بینی و گوش بیشتر از اعضای دیگر در معرضسرمازدگی قرار دارند.

عوارض سرمازدگی 

سرمازدگی شدید خطرناک است و باید به عنوان موردی اضطراری، سریع درمان شود. اقداماتی به عنوان کمکهای اولیه برای بر طرف شدن سرمازدگی وجود دارد که باید فوراً اعمال شود، تا از بروز عواقب ثانویه جلوگیری شود، زیرا تأخیر در درمان سرمازدگی های شدید به مرگ بافت در عضو آسیب دیده و حتی نهایتاً قطع عضو، منجرمی شود.

علایم سرما زدگی

سفت ، قرمز و سرد شدن پوست معمولا در ناحیه دست ، انگشتان و گوش ها که در ابتدا پوست آن قرمز براق و سپس کبود رنگ و تیره می شود

تاولهای کوچک در ناحیه آسیب دیده

بی حس و کرخت شدن عضو

درمان سرما زدگی

۱) فوراً فرزندتان را از سرما دور کنید. در صورت شدید بودن سرمازدگی اورژانس یا پزشک خبر کنید و خودتان تا رسیدن کمکهای درمانی کمک های اولیه را انجام دهید.

 

۲) هیچ گاه عضو آسیب دیده را در معرض حرارت مستقیم قرار ندهید و آن را مالش ندهید. اگر انگشتان آسیب دیده اند، آنها را در آب ولرم قرار دهید و هر چند دقیقه

مقداری آبگرم به لگن یا ظرف اضافه کنید تا حرارت آب ولرم ثابت باقی بماند. اگر به آبگرم دسترسی ندارید، با گذاشتن دست و پایا انگشتان فرزندتان در زیر بغل خودتان آن را گرم کنید. اگر صورت او از سرما آسیب دیده، آن رابه بدن خود بچسبانید تا گرم شود

۳) دور کودک پتو بپیچید و به او نوشیدنی گرم بدهید؛ اگر دست هایش یخ زده است و قادر به نگه داشتن لیوان نیست خودتان آن را برایش نگهدارید. هیچ گاه نگذارید کودک با پاهای سرمازده راه برود.

۴) وقتی رنگ عضو آسیب دیده به حالت عادی برگشت (صورتی شد) گرم کردن را متوقف کنید و عضو را به وسیله  گاز پانسمان، پنبه یاهر نوع پارچه  نرم و گرم، که دردسترس دارید، ببندید و فوراً به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کنید.

۵) در حین طی کردن مسافت تا رساندن کودک به بیمارستان برای کمک به جریانطبیعی خون، ناحیه ی آسیب دیده را نسبت به سینه (قلب) کودک، صاف نگه دارید. بهطور مثال اگر دستهای او آسیب دیده است آنها را کنار سینه اش نگه دارید و اگرپاهایش آسیب دیده، آنها را تاناحیه  سینه بالا بیاورید.

در صورت سرمازدگی شدید فوراً آمبولانس یا پزشک خبر کنید و در این مرحله تا رسیدن آنها، کمکهای اولیه ذکر شده در بالا را انجام دهید. در صورت سرمازدگیهای معمولی پس از اقدامات اولیه و بعد از بازگشت رنگ پوست به حالت طبیعی به پزشکمراجعه نمایید.

 

پزشک جریان خون را در عضو آسیب دیده مورد بررسی قرار می دهد، در صورتی که جریان خون در ناحیه مختل شده باشد و با اقدامات اولیه به علت عادی بازنگشتهباشد، داروی مورد نیاز را برای بهبود جریان خون تجویز می نماید.

برای پیشگیری از سرمازدگی، در هوای سرد لباس کافی و گرم، (به همراه دستکش و کلاه و شال) به کودک بپوشانید.

 

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *