قالب وردپرس درنا توس
خانه / مغز و سیستم اعصاب / سرگیجه از نظر مزاجهای چهارگانه
سرگیجه
سرگیجه

سرگیجه از نظر مزاجهای چهارگانه

سرگیجه از نظر مزاجهای چهارگانه

سرگیجه در نزد کسانی که خون زیادی دارند

علائم سرگیجه

سرخی صورت و چشم ها، برآمدگی عروق پیشانی و شقیقه و به سرعت رفع شدن سرگیجه

درمان سرگیجه :

خون گیری لازم است و پاکسازی بدن را با جوشاندن هلیله و سکنجبین و شربت عناب و لعاب اسپرزه و آب انار و آب غوره و آب گشنیز و پرهیز از غذاهای گرم یا شور و سرشویه با جوشانده گل سرخ، بابونه و سبوس گندم و ضماد صندل وگلاب و روغن گل با روغن مورد و سرکه بر سر و آنچه در سردرد دموی مزاج یا پرخونی آمده است در اینجا نافع است .

سرگیجه در صفراوی مزاج

علاتم :زردی صورت و تلخی د هان حالت چرت زد ن ، سرعت نبض ، بہبودی از خنکیہا و زود از بین رفتن سرگیجه .

درمان :جوشانده شاه تره، پوست هلیله زرد، فلوس و ترنجبین، یا شیر خشت . آب انار ،مویز و اسپرزه با شکر و آب انار ترش و آب غوره موثر است ، سیب و به و سوب جو و مرغ و آب غوره و تمبر هندی مفید است گل بنفشه وصندل بو کنند و دستورات سردرد صفراوی نیز در اینجا حاکم است.

نسخه سرگیجه :

هلیله زرد ۳ مثقال تمبر هندی ه ۱ مثقال، شاه تره ۲ مثقال، آلو ۲ مثقال،سه پستان ۳ مثقال ، آب دوبطر، همه را جوشانده صاف کرده شیر خشت ۵ مثقال اضافه نموده روزی چهار استکان میل نمایند این نسخه برای امراض صفراوی مفید است و برای بیماریهای خارش دار و جرب نیز موثر است و روزانه به جای آب می توان از عرق کاسنی استفاده نمود و ضماد گل خطمی و آرد باقلا و اسپرزه به ناحیه سر مفید است پاشویه گل خطمی و جو و بنفشه و همچنان سرشویه به وسیله آنها برای اینگونه بیماران توصیه می شود. پاشویه فوق را می توان با جوشانیده کاه جو نیز انجام داد.

علائم سرگیجه در بلغمی مزاج

:سنگینی سر، کمبود عطش، سستی ، لعاب فراوان دهن ، تندی نبض، سفیدی بدن .

درمان  سرگیجه در بلغمی مزاج:

د اد ن ایارج فیقرا و بوئیدن مرزنجوش مفید است

علایم  سرگیجه در سوداوی مزاج :

کثرت  فکر ،خاموشی ،تخیل چیز های فاسد

درمان  سرگیجه در سوداوی مزاج:

پاکسازی سودا از بدن، مالیدن روغن شبت ، روغن بابونه و یا ماساژ سر با آب جوشیده آنها، بقیه دستورات مانند سردرد سوداوی است.

سرگیجه با علت معدی در حالت صفراوی

غلبه بیماری وقت خالی بودن معده و سکونش در سیری، حالت خفقان، قی کمبود اشتها درد بالای معده ، تلخی دهان ، سرعت نبض، زود رنجی یا تیزی حواس،

درمان سرگیجه با علت معدی در حالت صفراوی

اول سکنجبین باآب گرم و قدری نمک داده تا بیمار استفراغ کند. سپس آلوچه خشگه ۲0 مثقال تمبر هندی 0 1مثقال هر دو را جوشانیده 0 1مثقال ترنجبین شیره کش کرده به آن اضافه کرده ۵ روز صبح ناشتامیل نماید آب غوره، آب انار ترش مفید بوده و سوپ گشنیز و آنچه در سرگیجه صفراوی گذشت در اینجا نافع. است

سرگیجه با شرکت معدی در حالت بلغمی

در اینجا از جوشانده تخم ترب و نمک و سکنجبین معده را خالی نمایند (شستشوی معده ) مسهل بلغم دهند بعد از پاکسازی معده برای تقویت آن نخود هندی یک مثقال، مصطکی ۲ مثقال، گل قند نصف لیوان به مدت چهار روز این مقدار داده می شود، جوشانده یک مثقال برنجاسف با عسل به مدت ۱۵ تا ه ۲ روز مفید است .دادن اطریقل صغیر مفید است.فرمول اطرفیل صغیر ( هر سه هلیله را با آمله برابر ساقیده در روغن بادام یا روغن گاو ریخته عسل یا مویز یا کشمش سه چندان همه مخلوط کرده روزی سه قاشق مرباخوری) این شربت مقوی دماغ مصفای ذهن و رنگ صورت و از بین برنده ناراحتی های مقعد و بواسیر نیز می باشد، سرگیجه با علل و عوامل دیگری به وجود میآید که با بررسی های دقیق علل آن معلوم خواهد شد.

مطلب پیشنهادی

بیخوابی

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟!

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟! بیخوابی انسان و سایر جانداران همانطور که به آب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *