قالب وردپرس درنا توس
خانه / مغز و سیستم اعصاب / سرگیجه با انواع مزاج مرتبط است ….!!
سرگیجه
سرگیجه

سرگیجه با انواع مزاج مرتبط است ….!!

سرگیجه چیست ؟

اصطلاح سرگیجه به حالتی اطلاق می شود که بیمار احساس می کند که اشیاء به دور او می چرخند و بالعکس چشمش سیاهی می رود. گاهی بیمار جهت یابی خود در رابطه با اشیاء را از دست می دهد. سرگیجه اکثرا در بیماری  لابیرنت گوش، شاخه دهلیزی، عصب هشتم یا هسته  مرکزی این عصب یا ارتباطات آن دیده می شود. شایع ترین علل سرگیجه، می نییر (منییر) است. لابیرن تیپ حاد و خون و بسیاری از عوامل دیگر می توانند عامل سرگیجه باشند. مانند کم شدن ناگهانی فشار خون و قند خون و غیره.

 

 سرگیجه در افراد صفراوی مزاج

زردی رنگ چهره، تلخی دهان، حالت چرت زدن، سرعت نبض، بهبودی در اثر خوراکی  خنک از علائم این بیماری میباشد.

درمان گیاهی

خوردن آب جوشانده  شاه تره، آب تمر هندی، آب انار ترش، آب غوره، شربت لیمو، شربت به لیمو، شربت سکنجبین، کوبیده  پوست هلیله زرد، مغز فلوس با ترنجبین، شیرخشت و مخلوط مغزفندق، گشنیز، مویز و شکر با آب اسپرزه، آب سیب درختی، آب به، سوپ جو مفید است. بوکردن گل بنفشه یا صندل نیز مؤثر خواهد بود.

 •  سه پستان و پوست هلیله  زرد از هر کدام ۳۰ گرم، شاه تره ۲۰ گرم، تمرهندی ۱۰۰ گرم و آلو بخارا ۲۰۰ گرم. همه را در دو لیتر آب بجوشانید و صاف کنید، بعد ۵۰ گرم شیر خشت را در آب آن حل کرده و در جای خنک نگهداری کنید، هر صبح، ظهر و شب هر مرتبه نصف لیوان از آن را بنوشید. همچنین روزانه به جای خوردن آب، عرق کاسنی بنوشید. اگر با آب جوشانده  کاه جو، گل خطمی و گل بنفشه سرشویه و پاشویه کنید، مؤثر خواهد بود.

 

سرگیجه در افراد بلغمی مزاج

سنگینی سر، کمبود عطش، شستی، مرطوب بودن سطح دهان و آب فراوان در دهان، تندی نبض و سفیدی رنگ پوست بدن از علائم این بیماری است.

درمان گیاهی

 •  زیرہ  سبز، زیرہ  سیاہ، زنیان و رازیانه از هر کدام ۵ گرم، نبات ۱۰۰ گرم، همه را با هم مخلوط کرده و بسیار نرم بسایید. هر صبح، ظهر و شب بعد از غذا یک قاشق غذاخوری از آن را در دهان بریزید و بخورید یا با آب سرد مخلوط کرده و میل فرمایید. ب
 • صدوپنجاه گرم سیاه دانه  کوبیده شده را با ۵۰۰ گرم عسل مخلوط کرده و صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق غذاخوری میل فرمایید.
 • هر صبح، ظهرو شب قهوه را با دارچین مانند چای دم کنید و آب آن را با نبات یا عسل شیرین کرده و بنوشید.
 • هر صبح، ظهر و عصر هر مرتبه مرزنجوش، بادرنجبویه و اسطوخدوس هندی از هر کدام ۵ گرم، مخلوط کرده و دم کنید. آب آن را صاف و با عسل یا نبات شیرین کرده و بنوشید.
 • ضمناً اگر آب جوشانده  مخلوط گل بابونه، گلی بومادران، مغز ناخنک و شویدخشک را بر سر بمالید مفید خواهد بود

سرگیجه به علت ناراحتی معده در این افراد 

 • برای درمان آن تخم ترب کوبیده و نمک را با سکنجبین مخلوط کرده و میل کنید تا معده شستشو و خالی شود. بعد مسهل بلغم مصرف کنید.
 • سپس به عنوان درمان ۵گرم نخود هندی و ۱۰ گرم مصطکی و نصف لیوان گل قند را مخلوط کرده و این مقدار را به مدت چهار روز بخورید.
 •  به مدت ۱۵ روز هر روز ۵ گرم گل برنجاسف را بجوشانید، آب صاف کرده ی آن را با عسل شیرین کنید و بنوشید.
 •  هلیله ی سیاه، پوست هلیله ی زرد و پوست هلیله ی کابلی را مخلوط و نرم بسایید. به اندازه ی سه برابر آن عسل یا مویز یا کشمش کوبیده را مخلوط کنید وروزی یک بار و هر مرتبه به اندازه ی یک قاشق مرباخوری از آن را میل کنید.

سرگیجه در افراد سوداوی مزاج

کثرت فکر، خاموشی و کم صحبتی، تخیلی و افکار بیهوده، ضعف و سفتی نبض از علائم این بیماری است.

درمان گیاهی

پاکسازی خلط سوداوی از بدن و همچنین مالیدن روغن شبت یا روغن بابونه بر سر نیز مفید خواهد بود. میتوانید از نخوداب، ماهیچه گوسفند، آش شلغم، آش قمری، شیر، چغندر و خردل نیز استفاده کنید.

 •  افتیمون را بجوشانید، آبش را صاف کنید و کمی از آن را در بینی بچکانید و مقداری از آن را هم بخورید و پس از آن مقدار۶۰ گرم گل قند میل شود.
 •  مرزنجوش را بجوشانید و هنگام جوشیدن با آن بخوردهید. بعد آب آن را صاف و شیرین کرده و بنوشید.

سرگیجه از انگل معده

در صورتی که در اثر وجود انگل داخل دستگاه گوارش سرگیجه ایجاد شود، باید از حضور در مکان  گرم و انجام کار سخت، گرد و غبار و مصرف دخانیات پرهیز کنید.

درمان گیاهی

 •  به مدت چهار روز آش آبغوره بخورید و روی هر غذا روزانه ۱۰ گرم گل قند میلی کنید. روز پنجم آبدوغ با گل محمدی بخورید. از شب ششم به بعد هر شب ۱۰ گرم پوست نارنج خشک را نرم بسایید و بخورید و هر پنج روز یک بار دوغ، آب انار ترش، آب جوشانده  شاه تره، آب تمرهندی، آبغوره، سوپ گشنیز، سکنجبین، شربت لیمو، مغز فلوس با ترنجبین یا شیرخشت، پوست هلیله  زرد و گل سرخ میل فرمایید.

سرگیجه در اثر ضربه خوردگی

در این مواقع از آنچه که ایجاد عطسه می کند برهیز کنید،

درمان گیاهی

یک بار از بازوی چپ خون کم کنید بعد مقداری صمغ عربی ساییده را در روغن گل سرخ مخلوط کرده و روی حرارت حل کنید. بعد آن را گرم گرم بر سر بمالید. در صورتی که سرگیجه ادامه داشت پانزده روز بعد پشت هر گوش ۵عدد زالو بیندازید.

 

مطلب پیشنهادی

بیخوابی

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟!

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟! بیخوابی انسان و سایر جانداران همانطور که به آب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *