قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای چشم وگوش / سرگیجه و بیماری مسافرت
سرگیجه
سرگیجه

سرگیجه و بیماری مسافرت

سرگیجه و بیماری مسافرت

سرگیجه علل زیادی دارد و شدت آن از احساس سبکی سر یا منگی تا سرگیجه واقعی متفاوت است. در سرگیجه واقعی اتاق دور سر فرد میگردد و تنها وضعیت دراز کشیده به پشت باعث آرامش می شود. اسم لاتین سرگیجه واقعی (Vertigo) به معنی «دور گشتن» است. این عارضه اغلب در اثر مشکلات گوش داخلی که شامل عضو تعادل است، ایجادمی شود.

بیماری مسافرت با سرگیجه واقعی مرتبط است زیرا در این عارضه نیز احتمالا گوش داخلی گرفتار است. بسیاری از مبتلایان به بیماری مسافرت هنگام سوار شدن هواپیما، کشتی (بیماری دریا)، یا سایر وسایل نقلیه دچار سرگیجه، تهوع، و حتی استفراغ می شوند.بیماری مسافرت اغلب موقتی است و به ندرت به مراقبت پزشکی نیاز دارد بااین حال برخی افراد به شدت متأثر می شوند و حتی تا چند روز بعد از مسافرت از این علائم رنج میبرند.

ماهیت پیچیده تعادل

سرگیجه و بیماری مسافرت با حس تعادل ارتباط دارند. محققان فضایی و طب هوانوردی آنها را اختلالات «درک موقعیت فضایی» مینامند. درک موقعیت فضایی تشخیص مغز از وضعیت بدن در فضا هنگام حرکت و سکون است. درک موقعیت فضایی توسط واکنش های متقابل بخش های متعددی از دستگاه عصبی تأمین می شود:

۱.گوش داخلی (لابیرنت یا قسمت مارپیچ) که جهت حرکت مثل حرکات چرخشی، بالا و پایین و غیره را ثبت میکند.

۲. چشمها که وضعیت بدن در فضا و نیز جهت حرکت را ثبت میکند.

۳. گیرنده های فشاری پوست در پاها و کفل ها که نشان میدهند کدام قسمت بدن پایین قرار دارد.

۴. گیرنده های حسی عضلات و مفاصل که نشان میدهند کدام قسمت بدن در حال حرکت است.

۵. مغز که اطلاعات به دست آمده از چهار دستگاه فوق را بررسی و هماهنگ می کند. علائم سرگیجه و بیماری مسافرت هنگامی ظاهر می شود که مغز از دستگاه های مختلف اطلاعات متضاد دریافت می کند. به عنوان مثال وقتی سوار اتومبیل هستید و کتاب می خوانید، گوش داخلی کلیه حرکات ناشی از سفر را دریافت میکند ولی چشم تنها نوشته های صفحه را که ظاهراً ساکن است می بیند.

این اطلاعات متضاد ممکن است منجر به بیماری مسافرت شود. همین موارد میتوانند در کشتی یا هواپیما روی دهند. سرگیجه می تواند در اثر صدمه یا اختلال گوش خارجی نیز بروز کند (مثل بیماری منییر). معمولاً یک گوش بیشتر از گوش دیگر متأثر می شود. در این موارد دو گوش علائم متضاد به مغز ارسال می کنند و باعث تهوع یا سرگیجه واقعی می شوند. سرگیجه می تواند در اثر خونرسانی ناکافی به مغز یا گوش داخلی ایجاد شود. بنابراین افرادی که از تصلب شرایین، فشارخون بالا، بیماری قند و بیماری قلبی رنج میبرند ممکن است دچار حملات سرگیجه شوند.

برای کاهش سرگیجه چه باید کرد؟

۱. از تغییر وضعیت سریع مخصوصاً از حالت خوابیده به ایستاده یا چرخیدن از یک سمت به سمت دیگر خودداری کنید.

۲. از حرکات شدید سر مخصوصاً به سمت بالا خودداری کنید. از گرداندن سریع سر بپرهیزید.

۳. از مصرف موادی مثل نیکوتین، کافئین و نمک که جریان خون مغز و گوش را مختل می کند خودداری کنید.

۴. هنگام بروز سرگیجه از فعالیتهای مخاطره آمیز مثل رانندگی، کار با ابزار خطرناک یا بالا رفتن از نردبان بپرهیزید.

برای کاستن از علائم بیماری مسافرت چه باید کرد

۱. بعد از سوار شدن به وسیله نقلیه، جایی قرار گیرید که چشمهایتان همان حرکتی را که بدن و گوش داخلی درک میکنند، ببینند. به عنوان مثال در صندلی جلو اتومبیل بنشینید و به مناظر دور دست نگاه کنید. در کشتی روی عرشه بروید و حرکت افق را تماشا کنید. در هواپیما کنار پنجره بنشینید و بیرون را نگاه کنید و نیز یکی از صندلی های روی بال ها را که حرکت در آنجا حداقل است انتخاب کنید. در قایق در وسط آن بنشینید.

۲. اگر مستعد ابتلا به بیماری مسافرت هستید هنگام سفر مطالعه نکنید و روی صندلی هایی که رو به پشت است ننشینید.

۳. قبل و هنگام مسافرت از مصرف غذای با بوی تند، ادویه دار یا چرب که به شما نمی سازد بپرهیزید. اعتقاد عامه بر این است که بیسکویت های جوش شیرین دار و نوشابه سون اپ مفید است. در هر حال اگر کمکی می کنند از آنها استفاده کنید.

۴. داروهایی وجود دارند که علائم بیماری مسافرت را کاهش میدهند. دیمن هیدرینات (Dramamine)، مکلیزین (Bonine)، و سیکلیزین (Marezine) داروهای بدون نسخه هستند. اگر دچار علائم شدید و ناتوان کننده هستید برای راهنمایی های لازم با متخصص گوش و حلق و بینی مشورت کنید. (Dilantin) بررسی های اخیر نیروی هوایی نشان داده است که داروی ضد تشنج فنی توئین برای افزایش مقاومت نسبت به بیماری مسافرت مؤثر است و برخلاف بسیاری از داروهای آنتی هیستامین عارضه خواب آوری ندارد. در مورد آن از پزشک خود نظرخواهی کنید.

مطلب پیشنهادی

اور یون

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)   انجیر: مقداری انجیر را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *