قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / سر درد میگرنی را چگونه درمان کنیم!؟
سر درد میگرنی
سر درد میگرنی

سر درد میگرنی را چگونه درمان کنیم!؟

سر درد میگرنی را چگونه درمان کنیم!؟

سر درد میگرنی

سردرد شدید وعود کننده ای است که در یک یا هر دو طرف سر احساس می شود و با حالت تهوع یا استفراغ و در کودکان گاهی با دردهای شکمی همراه است. معمولاً سردردهای خردسالان را نمی توان میگرن به شمار آورد، زیرا میگرن در کودکان بزرگتر، یا نوجوانان و در بزرگسالان دیده می شود. علت مشخصی برای ایجاد سردردهای میگرنی شناخته نشده است ولی عواملی از جمله تنش و اضطراب و بعضی از غذاها از جمله پنیر و شکلات به شدت و تکرار آن می افزایند (از عوامل احتمالی دیگر می توان گرسنگی، خستگی شدید و قرار گرفتن زیر نور آفتاب را نام برد). قبل از شروع حمله میگرن، احساسات عجیب و غیر عادی از جمله دیدن نورهای چشمک زن، حس بوهای خاصی، و کرخی و بی حسی قسمتی از سر، از علایم اخطار دهنده احتمالی به شمار می آیند.

آیا سر درد میگرنی خطرناک است؟

میگرن خطر خاصی ایجاد نمی کند ولی موجب ضعف و ناتوانی فرد مبتلا می شود.

علائم احتمالی سر درد میگرنی

سر درد شدید در یک یا هر دو طرف سر

استفراغ

حالت تهوع

دردهای شکمی

رنگ پریدگی

انزوا طلبی و ساکت بودن فرد

احساسات غیر عادی و عجیب از جمله دیدن نورهایچشمک زن قبل از شروع حمله میگرن

در ابتدا چه باید بکنم ؟

۱) اگر فرزندتان سردرد و حالت تهوع دارد، او را در اتاقی خنک و تاریک بخوابانید و درصورت تداوم سردرد به او مسکن (استامینوفن) بدهید. ۲) ظرف یا کیسه ای را در کنار رختخواب فرزندتان بگذارید تا در صورت استفراغ از آناستفاده نماید.

۳) اگر فرزندتان دچار دردهای شدید شکمی شد، شکم او را از نظر آپاندیسیت بررسیکنید (با وارد آوردن فشار در قسمت راست شکم در ناحیه ی زیر ناف

آیا باید به پزشک مراجعه کنم؟

اگر فرزندتان دچار سردردهای میگرنی عود کننده می شود، در اولین فرصت ممکن به پزشک مراجعه نمایید. در صورتی که با اقدامات ذکر شده سردرد تسکین نیافت و درصورت تداوم دردهای شدید شکمی، فوری به پزشک مراجعه کنید.

اقدامات پزشکی

پزشک از شما و فرزندتان می خواهد که سردردها را تشریح کنید. ممکن است پزشک داروی مسکنی تجویز کند تا در هنگام بروز سردرد مورد استفاده قرار گیرد. در صورتی که سردردها مکرر و عود کننده باشند، ممکن است پزشک دارویی تجویز کند تا کودک به محض شروع حمله آن را بخورد. در صورت شدت و تکرار حملات در فواصل زمانی کوتاه، پزشک به منظور پیشگیری از حملات بعدی میگرن، دارویی را تجویز می نماید.

چه کمکی میتوانم بکنم ؟

از آن جایی که بعضی ازغذاها از جمله مواد لبنی مثل پنیر، زمینه  شروع حملهمیگرن را فراهم می کند، سعی کنید با حذف موقت، آن را شناسایی کنید و در برنامه غذایی فرزندتان کمتر از این مواد استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *