قالب وردپرس درنا توس
سماق
سماق

سماق

سماق

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی سماق است  میوه ی درختچه  است از خانواده ی Anacardiaceae، کوچک به ارتفاع سه تا چهارمتر که شاخه های جوان و دمبرگ های آن را موهای زبری پوشانیده است. برگ آن شانه ای به طول تا پانزده سانتیمتر، بیضی و مخملی است، رنگ سطح برگ سبز مات و زیر آن روشن میباشد که در پاییز سرخ رنگ و حنایی می شود. گلهای آن خوشه ای متراکم و حنایی رنگ است و در حدود ده سانتیمتر و طول دارد. میوه  آن سفت کرکدار و قهوه ای مایل به ارغوانی میباشد و گوشت میوه ترش و قابض است، عموماً پوست میوه به مصرف خوراکی میرسد، شکل میوه خوشه ای مانند انگور ولی دانه های آن ریز و کمی بزرگتر از دانه  ماش میباشد. این گیاه بومی مناطق مدیترانه ای به خصوص سواحل سیسیل بوده و در مناطق معتدل زمین می روید، در ایران نیز فراوان می روید، در مناطق استپی کوههای البرز و زاگرس، آذربایجان، خراسان، فارس، دامنه های جنوبی البرز، در دره  کرج و هراز در ۱۰۰۰ تا ۱۷۰۰ متر ارتفاع و اطراف تهران در شمیرانات، قم، تبریز، تفرش و تقریباً در اغلب مناطق ایران وجود دارد

نامهای دیگر سماق در طب سنتی:سماق – سماقیل – سماق الدباغین – تم تم۔ سماک.

خواص سماق

این گیاه اغلب در مناطق مدیترانه‌، جنوب ایتالیا، آسیای شرقی به ویژه در ایران دیده می ‌شود. انواع متنوعی دارد که برخی از آنها جنبه ‌ی تزیینی‌ داشته و اگر حواسمان نباشد می ‌تواند موجب مسمومیت و خارش گردد.در برخی از کشورها از سماق نوشیدنی تهیه می‌ کنند که جهت تسکین درد معده و اختلالات هضمی موثر است.خاصیت سماق در ممانعت از ترکیب گلوکز با مولکول‌های پروتئین‌های حیاتی بدن باعث شده تا این‌ گیاه برای بیماران مبتلا به دیابت ، مفید تشخیص داده شود.

سماق گیاه درختچه ای است به ارتفاع 4-3 متر که شاخه های جوان و دمبرگهای آن را موهای ریز پوشانده است. برگ سماق شانه‌ای است و روی برگ سبز مات و زیر برگ روشنتر و در پائیز برگها سرخ و یا حنایی می‌شود، گلهای آن خوشه‌ای متراکم و حنایی رنگ است و در حدود 10 سانتی متر طول دارد.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *