سماق
سماق

سماق

سماق

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی سماق است  میوه ی درختچه  است از خانواده ی Anacardiaceae، کوچک به ارتفاع سه تا چهارمتر که شاخه های جوان و دمبرگ های آن را موهای زبری پوشانیده است. برگ آن شانه ای به طول تا پانزده سانتیمتر، بیضی و مخملی است، رنگ سطح برگ سبز مات و زیر آن روشن میباشد که در پاییز سرخ رنگ و حنایی می شود. گلهای آن خوشه ای متراکم و حنایی رنگ است و در حدود ده سانتیمتر و طول دارد. میوه  آن سفت کرکدار و قهوه ای مایل به ارغوانی میباشد و گوشت میوه ترش و قابض است، عموماً پوست میوه به مصرف خوراکی میرسد، شکل میوه خوشه ای مانند انگور ولی دانه های آن ریز و کمی بزرگتر از دانه  ماش میباشد. این گیاه بومی مناطق مدیترانه ای به خصوص سواحل سیسیل بوده و در مناطق معتدل زمین می روید، در ایران نیز فراوان می روید، در مناطق استپی کوههای البرز و زاگرس، آذربایجان، خراسان، فارس، دامنه های جنوبی البرز، در دره  کرج و هراز در ۱۰۰۰ تا ۱۷۰۰ متر ارتفاع و اطراف تهران در شمیرانات، قم، تبریز، تفرش و تقریباً در اغلب مناطق ایران وجود دارد

نامهای دیگر سماق در طب سنتی:سماق – سماقیل – سماق الدباغین – تم تم۔ سماک.

خواص سماق

این گیاه اغلب در مناطق مدیترانه‌، جنوب ایتالیا، آسیای شرقی به ویژه در ایران دیده می ‌شود. انواع متنوعی دارد که برخی از آنها جنبه ‌ی تزیینی‌ داشته و اگر حواسمان نباشد می ‌تواند موجب مسمومیت و خارش گردد.در برخی از کشورها از سماق نوشیدنی تهیه می‌ کنند که جهت تسکین درد معده و اختلالات هضمی موثر است.خاصیت سماق در ممانعت از ترکیب گلوکز با مولکول‌های پروتئین‌های حیاتی بدن باعث شده تا این‌ گیاه برای بیماران مبتلا به دیابت ، مفید تشخیص داده شود.

سماق گیاه درختچه ای است به ارتفاع 4-3 متر که شاخه های جوان و دمبرگهای آن را موهای ریز پوشانده است. برگ سماق شانه‌ای است و روی برگ سبز مات و زیر برگ روشنتر و در پائیز برگها سرخ و یا حنایی می‌شود، گلهای آن خوشه‌ای متراکم و حنایی رنگ است و در حدود 10 سانتی متر طول دارد.

telegram

همچنین ببینید

سیب زمینی شیرین وحشی

خواص بیشمار سیب زمینی شیرین وحشی

خواص بیشمار سیب زمینی شیرین وحشی   (WILD YAM (Dioscorea villosa سیب زمینی شیرین وحشی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *