سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست ؛راه درمان آن /قسمت اول


سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست ؛راه درمان آن /قسمت اول

سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست ؛راه درمان آن

 ایجاد کیست های کوچک چند تائی در تخمدان ها این مشکل بسیار شایع بین زنان است که به علت اختلال هورمونی ایجاد می شود، چون چرخه ارتباطی بسیار منظمی میان مغز، غده هیپوفیز و تخمدان ها وجود دارد و دستور ترشح هورمون زنانه از تخمدان به دلیل هورمونی است که از هیپوفیز می آید (FSH) و آن نیز به علت فرمان هیپوتالاموس در مغز است، اگر این محور دقیق کار نکند، باعث اختلال خونریزی ماهیانه می شود و تخمدان ها نارسا و تنبل می شوند، در این اختلال معمولاً ایجاد تخمدان ها به ۵ - ۲ برابر میزان طبیعی میرسد و قشر آن ضخیم می شود و حاوی کیست های متعددی می شود که معمولاً کمتر از یک سانتیمتر قطر دارهٔ این تخمدان ها مقادیر زیادی هورمون مردانه ( تستوسترون ) ترشح می کنند، کیست ها از ماه چهارم بارداری به بعد در زنان حامله ایجاد مشکلاتی خواهند کرد. کیست تخمدان ها باعث التهاب لگن می شود، این عارضه ۵ درصد زنان در سنین باروری را درگیر می کند. و همراه با چاقی است ولی این عارضه از سنین ۱۲ سالگی تا یائسگی ممکن است دختران و زنان را درگیر کند. این کیست ها تا قطر ۸ سانتیمتر خوش خیم اند و فقط ۵ درصد آن بدخیم اند.

تخمدان ها :

اندام هایی هستند که در لگن و در ۲ طرف رحم قرار گرفته اند و به وسیله خرطوم هایی به رحم متصل شده اند.

وظیفه تخمدان ها:

۱ - تولید هورمون های تنظیم کننده عادت ماهیانه ۲ - تخمک گذاری در هر بار قاعدگی گاهی تخمدان ها شبیه غده هایی شبیه هلو تشکیل می دهند که اغلبحاوی نوعی مایع هستند. این ترکیبات ، کیست ( CYST) نامیده می شوند، کیست ها پر از مایع است که مجرائی به خارج ندارند.

انواع کیست ها :

۱ - کیست ارگانیک: عموما خوش خیم اند ولی به طور خطرناکی تکامل می یابند و ایجاد مخاطره می کنند ، دگرگونی خود به خود این نوع کیست ها می تواند تولید پیچ خوردگی کیست تخمدان گردد و نیز سرطان. ۲ - کیست دوره ای : باعث بی نظمی های هورمونی می شوند و در طول قاعدگی تحول پیدا می کند و بزرگ می شوند و ناپدید می شوند و دوباره ظاهر می شوند و این نوع کیست ها با جراحی درمان نمی شوند بلکه باید تحت درمان هورمونی قرار گیرند، این کیست ها ممکن است در تمام طول عمر همراه شخصی باشد، این کیست ها هنگام قاعدگی خود را نشان می دهند.

انواع کیست عملکر د تخمدان :

۱ - فولیکولر : پس از نارسایی فولیکول در پاره شدن هنگام قاعدگی ایجاد می شود و طی اغلب در زمان بین ۶-۴ هفته خود به خود از بین می رود. ۲ - کیست های جسم زرد فازئولوتئال: هنگامی که جسم زرد بزرگ ( بزرگ تر از ۳ سانتیمتر) یا هموراژیک شده یا پس از گذشت ۱۴ روز پس رفت نماید رخ می دهد.۳- کیست های لایه تکا: کیست های لوتیزه دوطرفه و فراوان هستند که به علت تحریک توسط مقادیر فراوان B - H.C.H می باشد.

علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک:

۱- افزایش آندرژن ( هورمون مردانه) ۵۰ درصد۲ - موهای زائد ضخیم ۳ - چاقی ( ۵ برابر موثر است )۴- عدم تحمل گلوکز ۵ - ضایعات پوستی با رنگدانه های زیاد در ناحیه پشت گردن، زیر بغل و ناحیه تناسلی ۶ - بی نظمی قاعدگی ( ۸۰ درصد ) و اغلب می تواند بدون تخمک گذاری است.۷ - کاهش باروری - نازائی - حاملگی نابجا۸ - افزایش چربی خون۹ - بزرگ شدن تخمدان ها ( ۲ الی ۵ برابر )۱۰- اختلالات ادراری۱۱- احساس تیر کشیدن زیر شکم۱۲ - آب آپاندیس یا دیورتیکولی۱۳ - بیماری التهاب لگن۱۴ - بیماری التهاب روده۱۵ - سرطان لوله فالوپ۱۶ - نئوپلاسم های تخمدانی ( رشد غیر طبیعی بافت تخمدان) ۱۷ - هیدروسالپنکس (HYDROSALPINX: لوله رحمی آبدار) ۱۸ - مقاربت دردناکسندرم تخمدان پلی کیستیک چیست ؛راه درمان آن/ قسمت دوم  

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد