سندرم زجر تنفس حاد بعد از هر عفونت تهدید کننده بدن است …


سندرم زجر تنفس حاد بعد از هر عفونت تهدید کننده بدن است …

سندرم زجر تنفس حاد چیست؟

سندرم زجر تنفس حاد پاسخ التهابی در ریه ها به یک بیماری شدید یا جراحت می باشد. سندرم زجر تنفسی حاد (ARDS) یک نارسایی ریوی خطرناک است که به دلیل یک صدمه شدید یا به ریه و یا به جا دیگری از بدن بروز می نماید. در ARDS رگ کوچک خونی (مویرگها) در ریه ها مایعاتشان را وارد رسیده به خون و عدم باز شدن کافی ریه ها برای تنفس می گردند و این می تواند باعث مشکل در سایر اعضا بدن مانند کلیه ها و کبد شود. ARDS یک بیماری کشنده است و احتیاج به درمان پزشکی فوری دارد.

علت سندرم زجر تنفسی حاد

ARDS می تواند بعد از هر عفونت یا بیماری شدید به وجود آید. یک سوم حالات از یک عفونت گسترده باکتری در خون به وجود می آید. در سایر موارد صدمات اساسی مانند چندین شکستگی، آسیب اعضا داخلی و یا سوختگی شدید، می توانند باعث این بیماری گردند، گاهی اوقات ARDS بر اثر ذات الریه، زایمان سخت، فرو بردن مواد استفراغی و یا مصرف بیش از حد مواد مخدر مانند هروئین نیز به وجود می آید، اینکه چرا این حالات باعث ترشح مایعات از رگ  به ریه می شوند، نامشخص است.

علائم زجر تنفسی حاد

علائم ARDS معمولاً ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از جراحت و یا شروع عامل که این حالت را به وجود می آورد بروز می یابند،تنگی نفس شدید،لکه  آبی رنگ روی پوست،گیجی یا عدم هوشیاری،ویزینگ یا خسخس سینهذات الریه علاوه بر ایجاد این بیماری ممکن است به عنوان عارضه  از این بیماری نیز بروز کند، سایر عوارض مانند نارسایی حاد کلیه نیز ممکن است بروز کنند.

 تقویت ریه

آب انار شیرین، خرما خشک، توت سرخ، فندق، بادام، کتیرابادام، صمغ عربی، مویز، شیرگاو، کاهو، ترب سیاه، نخود سبز، کرفس، نشاسته، نوشابه کومبوچا  ، تقویت کننده ریه هستند .

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد