قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / سندرم مرگ ناگهانی نوزاد چیست؟
خواب مرگی در کودکان
خواب مرگی در کودکان

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد چیست؟

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد چیست؟

 خواب مرگی 

سندروم مرگ ناگهانی نوزادان و شیرخواران، بسیار نادر است و در شیرخوارانی که بهنظر سالم میرسند و هیچ نوع بیماری آشکاری ندارند، مشاهده می شود. تا این زمان هیچ دلیل خاصی برای مرگ ناگهانی شیرخواران شناخته نشده است. اگر چه در بعضی از تحقیقات به این نتیجه رسیده اند که بعضی از مرگ ها به علت اختلال در تنفسی و ضربانقلب واقع می شود. در تحقیقات اخیر به این نتیجه رسیده اند که عوامل دیگری از قبیل بالا رفتن درجه  حرارت و اختلال در سیستم کنترل درجه  حرارت بدن و سیستم تنفسی نیز دلایل دیگر مرگ ناگهانی در نوزادان می باشد. مطالعات دیگری استفاده از بالش هایی را که با الیاف مصنوعی و مواد شیمیایی قابل اشتعال ساخته شده اند، در این امر دخیل میداند.  خواب مرگی در نوزاد یکی از محنت انگیزترین تجربه هایی است که موجب غم و اندوه شدید و احساس گناه در والدین می شود و حتی گاهی موجب اختلال در رابطه  پدر و مادر میگردد. والدینی که نوزادشان دچار این نوع مرگ شده است، ممکن است لازم باشد در این شرایط حزن انگیز، موضوع را برای پلیس توضیح بدهند؛ حتی در مواردی پلیس آزمایشات پس از مرگ را برای یافتن علت اصلی، ضروری میداند. پزشک و مشاور می توانند در این شرایط از شما حمایت کنند و با معرفی سازمان های تخصصی و والدین دیگری که دچار این مشکل شده اند تا حدودی از نگرانی و اندوه شما بکاهند.

علایم خواب مرگی

حالتهای شسرماخوردگی معمولی از جمله آبریزش بینی

کاهسش وزن بدون دلیل

درمان خواب مرگی

با این که دلیل خاصی برای خواب مرگی نوزادان شناخته نشده است، ولی روش هایی کلی برای کاستن احتمال این خطر وجود دارد.

– همیشه نوزاد تان را به پشت بخوابانید. هیچ گاه او را بر روی شکم نخوابانید. خطر خواب مرگی در نوزادانی که به پشت می خوابند، کمتر است این حالت به کنترل درجه  حرارت بدن نوزاد کمک میکند. شیرخوارانی که سه تا شش ماهه هستند، میتوانندشبها در رختخواب بچرخند و وضعیت خود را تغییر دهند؛ در این صورت شما شیرخواررا به پشت بخوابانید و بگذارید خودش وضعیت راحت خود را پیدا کند (مثلاً به پهلوبچرخد) خطر خواب مرگی در شیر خوارانی که بالاتر از شش ماه داشته باشند کاهشمییابد.

– شیرخوارتان را به سمت انتهای تخت بخوابانید به طوری که پاهایش نزدیک به انتهای تخت باشد. این کار مانع از این می شود که شیرخوار به زیر ملافه و پتو بغلتد و خفهشود.

– مطمئن شوید که پتو و زیر انداز را با توجه به درجه  حرارت اتاق برای نوزادتانفراهم کرده اید. به طور مثال در اتاقی با حرارت ۱۸ درجه  سانتیگراد ۱ زیرانداز و ۳ لایه پتو (پتوی سبک) لازم است. اگر درجه  حرارت اتاق بالاتر است از تعداد پتوی کمتری استفاده نمایید. به طور مثال در اتاقی با درجه  حرارت ۲۴ درجه  سانتگیراد (هوای گرم) یک زیرانداز ویک پتو کافی است.

بیش از اندازه لباس به نوزاد تان نپوشانید و اتاق اورا پیش از حد گرم نکنید. در صورت امکان از دستگاه کنترل گرما در اتاق کودک استفاده کنید تا درجه ی حرارت اتاق کودک بهطور ناگهانی بالا و پایین نرود.

– هیچ گاه نوزاد را محکم در قنداق نپیچید این کار ممکن است موجب بالا رفتن سریع درجه  حرارت شود. هیچ گاه نوزاد را برای مدت طولانی داخل ساک بچه نگذارید زیرا این کار موجب ایجاد گرمای بیش از حد و خفگی نوزاد می شود. پوششهایی از قبیل پوست گوسفند، پارچه های مخملی و کیسه های خواب، پوشش های مناسبی برای نوزاد به شمار نمی روند، زیرا گرما را درخود نگه می دارند و در تنفس و درجه  حرارت بدن کودک اختلال ایجاد میکنند. بهتر است برای شیرخواران و نوزادان از ملافه های پنبه ای و نخی و پتوهای روزنه دار با توجه به درجه حرارت اتاق (مراجعه به جدول بالا) استفاده کنید

– در طی حاملگی و پس از تولد نوزاد از سیگار کشیدن اجتناب کنید. خطر خواب مرگی در نوزادانی که والدینشان سیگار می کشند دو تا سه بار افزایش مییابد. همچنین نوزاد را از مکان های دود اندود دور کنید.

– تغذیه با شیر مادر نسبت به تغذیه با شیشه و شیر خشک ارجحیت دارد.

در دوران حاملگی بدون مشورت و اجازه ی پزشک، دارو مصرف نکنید.

به محض این که احساس کردید نوزاد تان بی حال یا بیمار است با پزشک تماسبگیرید؛اگر تب دار بود، پوشش او راکم کنید. در حین بیماری و پس از آن تا چند روز به وضعیت نوزاد بیشتر توجه داشته باشید تا بیماری کاملاً برطرف شود.

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *