قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای کلیه ومجاری ادرار / سندرم نفروتیک چگونه بیماری است؟
سندرم نفروتیک
سندرم نفروتیک

سندرم نفروتیک چگونه بیماری است؟

سندرم نفروتیک چگونه بیماری است؟

سندرم نفروتیک

سندرم نفروتیک (nephrotic Syndrome:NS) عبارت است از وجود مقادیر بسیار زیاد پروتئین در ادرار (پروتئینوری): کمبود مقدار پروتئین خون (هیپوپروتئینمی)؛ تورم نقاطی از بدن (به ویژه اطراف چشم ها، پاها و دست ها؛ بالا ہودن کلسترول خون۔ سندرم نفروتیک در نتیجه آسیب گلومرول های کلیه ایجاد می شود و ممکن است در بسیاری از بیماری ها مانند دیابت شیرین، دیده شود ولی بعضی از موارد آن نیز بدون علت شناخته شده هستند. مولکول های پروتئین که نمیتوانند از گلومرول های طبیعی عبور کنند، پس از عبور از گلومرول های آسیب دیده وارد ادرار می شوند. نشت پروتئین ها به ادرار موجب کاهش پروتئین خون، و در نتیجه، تجمع آب در بافت های بدن می شود که این مسئله به تورم بدن (خیز یا ادم؛ edema) می انجامد.سندرم نفروتیک در کودکان در هر سنی ممکن است روی دهد ولی شایع ترین سن آن، ۱/۵ تا ۵ سالگی و پسرها بیش از دخترها به آن مبتلا می شوند. پف آلود شدن صورت و اطراف چشم ها به ویژه در هنگام صبح، تنگی نفس، بی اشتهایی، کاهش وزن، کف آلود شدن ادرار و کاهش مقدار آن تورم شکم علایم سندرم نفروتیک را تشکیل می دهند. درمان سندرم نفروتیک، در درجه اول، درمان بیماری زمینه ای عامل آن است. به طور کلی افزایش کلسترول خون ثانویه به سندرم نفروتیک باید با داروهای کاهش دهنده چربی درمان شود. تورم (ادم) ثانویه به احتباس نمک و آب را می توان با استفاده از داروهای مُدر و اجتناب از تخلیه حجم داخل عروق کنترل نمود. عوارض وریدی ثانویه وضعیت بیش انعقادی همراه با سندرم نفروتیک با داروهای ضدانعقادی قابل درمان هستند. درمان پروتئینوری (که ثابت شده است می تواند موجب سمیت کلیوی شود) با استفاده از داروهای بازدارنده سیستم رنین-آنژیوتانسین صورت می گیرد. در موارد بالا بودن فشارخون، درمان آن با رژیم کم نمک و داروهای ضد فشارخون انجام می شود.

علایم سندروم نفروتیک

علائم بیماری مربوط به دفع پروتئین (آلبومین) از کلیه می باشد به این ترتیب که با کم شدن مقدار پروتئین و رقیق شدن خون، طبق قانون های فیزیکی آب و مایعات از جای رقیق تر به جای غلیظ تر جریان می یابد (یعنی از رگ به فضای بین بافتی) بنابراین بدن ورم می کند. شایع ترین محل های ورم، اطراف چشم، قوزک پا و بیضه در پسران می باشد. در موارد ورم شدید، اختلالات تنفسی و اسهال نیز دیده می شود. از جمله علائم دیگر بیماری می توان به ادرار کف آلود، بی اشتهایی ، تهوع و استفراغ ، خستگی ، بی حالی، رنگ پریدگی و افزایش وزن اشاره کرد.

درمان سندروم نفروتیک

هدف از درمان، کاهش ترشح پروتئین در ادرار، جلوگیری از عفونت و کم شدن ورم می باشد.
درمان دارویی، در مراحل اولیه ، درمان با کورتون ها آغاز می شود اصلی ترین داروی این گروه، قرص پردنیزولون می باشد که باید طبق دستور پزشک و در زمان تعیین شده مصرف شود. اغلب بیماران به این دارو خیلی خوب پاسخ می دهند و دفع پروتئین طی دو تا سه هفته مهار می شود اما در صورت عود مجدد بیماری و عدم پاسخ بیمار به کورتون، از داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی مثل سیکلوفسفامید یا سیکلوسپورین استفاده می شود. در صورتی که ورم شدید منجر به بروز عوارض گوارشی و تنفسی شود، از داروهای ادرارآور مثل فروزماید (لازیکس) استفاده می شود.

مطلب پیشنهادی

عفونت کلیه چیست

عفونت کلیه را سریعا درمان کنید!!

عفونت کلیه را سریعا درمان کنید!!   ادرار به طور طبیعی ضد عفونی شده و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *