قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای کلیه ومجاری ادرار / سندرم نفروتیک چیست و آیا درمانی هم دارد …؟؟
سندرم نفروتیک
سندرم نفروتیک

سندرم نفروتیک چیست و آیا درمانی هم دارد …؟؟

سندرم نفروتیک چیست ؟

سندرم نفروتیک(به انگلیسی: Nephrotic syndrome) که با نام نفروز نیز شناخته می‌شود در پزشکی و اورولوژی٬ مجموعه علائم و سمپتوم است که بخاطر آسیب به غشا پایه(باسال) گلومرول‌ کلیه ایجاد می شود و کلیه‌ به مقدار زیادی٬ پروتئین دفع می‌کنند. کلیه سالم در هر شبانه‌روز، کمتر از ۳۰ میلی‌گرم پروتئین را از طریق ادرار دفع می‌کند، در حالیکه در سندرم نفروتیک این میزان به مقدار ۳ گرم در روز و یا بیشتر می‌رسد. دفع پروتئین در ادرار بویژه آلبومین منجر به هیپوآلبومینمی شده و در بیمار شاهد اِدِم(خیز) و هیپرلیپیدم خواهیم بود. در کلیه دچار سندرم نفروتیک٬ بر روی پُدوسیت(سلول‌ دیواره گلومرول‌) سوراخ‌ بزرگی به اندازه پروتئین قرار دارند که منجر به پروتئینوری(دفع پروتئین در ادرار) می‌شوند هرچند بزرگی سوراخ‌ برای عبور گلبول‌ قرمز کافی نیست و در بیمار هماتوری(دفع خون در ادرار) نمی‌بینیم و همین نکته فرق نفروتیک و نفریتیک است. چراکه در سندرم نفریتیک علاوه بر دفع پروتئین٬ دفع خون از طریق ادرار وجود دارد.

علت سندرم نفروتیک

این بیماری می تواند بر اثر بیماری مختلف کلیه ایجاد شود که شایع ترین آنها بیماری گلومرولونفریت و بیماری کلیه  دیابتی میباشد. همچنین ممکن است به علت عوارض جانبی عفونت در قسمت دیگری از بدن مثل هپاتیت B ایجاد شود. در موارد نادری ممکن است سندروم نفروتیک به علت بیماری آمیلوئیدوز که تجمع غیرطبیعی پروتئین  در اعضا مختلف بدن است ایجاد شود. سایر علل احتمالی سندروم نفروتیک شامل واکنش  دارویی یا واکنش بدن به مواد شیمیایی و نیز بعضی از بیماری  اتو ایمیون (خودایمنی) مثل لویوس می باشد.

علائم سندرم نفروتیک

علائم این بیماری به تدریج و در عرض چند روز یا چند هفته ظاهر شده و هرچه بیشتر پروتئین بدن از طریق ادرار دفع شوند وضعیت بیمار بدتر می شود، و عبارتند از: ادرار کف آلود، کم شدن ادرار، پف کردن صورت همراه با ورم دور چشم در هنگام صبح، تنگی  تنفس ، از دست دادناشت، کاهش وزن و ورم کردن شکم، اگر شما دارای علائم فوق هستید باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

تشخیصسندرم نفروتیک

آزمایش‌ نظیر آزمایش ادرار و اندازه‌گیری پروتئین و کلسترول خون یا نمونه‌برداری از کلیه (برداشت مقدار اندکی از بافت یا مایع) باشد.

درمان سندرم نفروتیک

درمان سندرم نفروتیک بیشتر بر درمان بیماری زمینه استوار است ولی برای رفع علائمی نظیر فشار خون باید از دارو  نظیر مهار کننده  سیستم رنین آنژیوتانسین استفاده کرد. همچنین این دارو می توانند در درمان پروتئینوری نیز موثر باشند.

برای درمان تورم بدن نیز دارو ادرار آور استفاده می شود. این دارو تا حدودی می توانند مقداری از آب جمع شده در بدن را از طریق ادرار دفع کنند.

نتایج درمان سندرم نفوتیک نیز بستگی به عامل زمینه  دارد و ممکن است به طور کامل درمان شود و یا دوره  از عود بیماری مشاهده شود.

رژیم غذایی

اولین عامل مهم از نظر رژیمی، جبرات پروتئین‌ هدر رفته از طریق ادرار است. در نتیجه یک رژیم غنی از پروتئین و محدود از سدیم، مناسب وضع بیمار است. اما این را بدانید که، کاهش سدیم می‌تواند ایجاد هیپوتانسیون کند.
کیفیت پروتئین برای این بیماران، بیشتر از مقدار آن حائز اهمیت می‌باشد.
منابع غنی پروتئین عبارتند از : گوشت، تخم مرغ و محصولات لبنی.

 

مطلب پیشنهادی

عفونت کلیه چیست

عفونت کلیه را سریعا درمان کنید!!

عفونت کلیه را سریعا درمان کنید!!   ادرار به طور طبیعی ضد عفونی شده و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *