قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / سندروم رای بیماری خطرناک در بین کودکان…
سندروم ری در کودکان
سندروم ری در کودکان

سندروم رای بیماری خطرناک در بین کودکان…

سندروم رای بیماری خطرناک در بین کودکان…

سندروم رای 

سندروم رای یکی از اختلالات خطرناک و نادر دوران کودکی است که معمولاً چند روز پس از بهبودی کودک از بیماریهایی نظیر آبله مرغان و آنفلوآنزا ایجاد می شود، به این شکل که کودک به طور ناگهانی دچار علایمی از جمله استفراغ و تب می شود. اگر در هنگام بروز بیماری هایی از قبیل آبله مرغان و آنفلوآنزا مادر برای تخفیف علایم و پایین آوردن تب، به کودک آسپرین بدهد، احتمال خطر بروز اختلال سندروم رای افزایش مییابد. واکنش بدن نسبت به این بیماری موجب تورم (التهاب) مغز می شود، به همین دلیل ممکن است کودک مبتلا به سندروم رای بی هوش شود و یا حتی در حالت اغما (کما) فرو رود.امروزه علت ایجاد اختلال سندروم رای شناخته شده است: نوعی ویروس یا عنصرسمی به سلولهای اعضای مختلف بدن آسیب می رساند. البته فقط تعداد اندکی از کودکان به این موضوع حساسیت دارند و دچار این اختلال می شوند. معمولا کودکانی که بدنشان در رویارویی با داروهای شیمیایی خاصی حساس است و به خصوص نسبت به چربی حساسیت دارند، احتمالی بیشتری وجود دارد که دچار این اختلال شوند.

عوارض سندروم رای 

سندروم رای اگر چه نادر است ولی بی نهایت خطرناک است و در صورتی که سریعشناسایی و درمان نشود، موجب مرگ می شود.

درمان سندروم ری 

۱) اگر فرزندتان به تازکی از بیماری آبله مرغان یا آنفلوآنزا بهبود یافته است، درجه حرارت بدن او را اندازه بگیرید. اگر کودک تب دارد بدون فوت وقت او را نزد پزشک ببرید. تا انجام اقدامات درمانی به کودک هیچ دارویی به خصوص آسپرین ندهید و سعی کنید به وسیله اسفنج مرطوب تب او را پایین بیاورید.

۲) اگر فرزندتان علاوه بر تب، استفراغ می کند و دایم خواب آلود است و به سختی ازخواب بیدار می شود، فوراً او را نزد پزشک ببرید.

اگر کودک چند روز پس از بهبودی از بیماری هایی مثل آنفلوآنزا و آبله مرغان، تب کرده است، استفراغ میکند، خوابآلود است یا به سختی از خواب بیدار می شود، فوراً بهپزشک یا بیمارستان مراجعه کنید.

اگر پزشک نسبت به بروز عارضه  سندروم رای مشکوک شود، کودک را بهبیمارستان میفرستد و آزمایش های متعددی از قبیل بافت برداری از کبد (بیوپسی کبد) تحت بی حسی موضعی را برای تشخیص قطعی انجام میدهد. کودک به طور فشرده و سریع تحت درمان قرار میگیرد و در بیمارستان به او سرم وریدی قندی وصل می شود.

پزشک داروهایی را برای کنترل و کاهش تورم مغز برای کودک تجویز می کند.

– اگر برایتان امکان دارد به طور دایم در بیمارستان در کنار کودک بمانید.

– خود را برای دوران نقاهت طولانی مدت فرزندتان آماده کنید. در مورد اقداماتاحتیاطی برای جلوگیری از عود مجدد سندروم رای، از پزشک سوال کنید و توصیههای پزشک را به طور دقیق اجرا نمایید.

 

 

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *