قالب وردپرس درنا توس
سندرم ایکس (X)
سندرم ایکس (X)

سند رم ایکس (X) چیست؟

سندرم ایکس (X) چیست؟ 

دکتر Reaven) در دانشگاه استنفورد آمریکا در مورد سندرم X مقاله ای منتشر نموده و این بیماری را بشرح زیر بیان داشته است.

در طی این سندرم پنج عامل :

چاقی، مقاومت به انسولین، فشار خون بالا، تری گلیسرید بالا – کلسترول بد (LDL) بالا و چربی خوب (HDL) پائین توأماً در یک بیمار ظاهر می شوند و چون دلیلی برای تظاهر این علایم توام وجود ندارد، آنرا سندرم X نام نهاده اند. این بیماران دیابت خطرناک ندارند. لیکن نسبت به آنسولین مقاومت نشان می دهند. و قند خون آنها در سطح بالاتری قرار دارد. آنسولین با سطح بالا، کلیه را تحریک به جذب دوباره سدیم می نماید. این امر به افزایش فشار خون میانجامد.

افزایش تریگلیسرید و کلسترول بد و کاهش HDL یا کلسترول خوب در این بیماران ریسک بیماری های عروقی را بالا می برد. بالا بودن آنسولین در این بیماران آنزیم های خونی را کاهش میدهد و این کمبود مانع از حل شدن لخته های خون میگردد. متأسفانه گاه این امر به ایجاد ترمبوز و نتیجتاً به افزایش ریسک حمله قلبی یا سکته مغزی در این بیماران منجر می شود.

بهترین راه تشخیص بیماری انجام تست های مختلف می باشد که بهترین آن تست تحمل گلوکز است

تست تحمل گلوکز: به بیمار ناشتا ۵۰ گرم گلوکز داده، در هر ساعت و به مدت ۴ ساعت گرفتن نمونه تکرار میشود.

علامت تشخیص بیماری اینست که سطح گلوکز بالا میرود (بیش از ۱۸۰)) و این نشاندهنده عدم توانایی سلولها در مصرف گلوکز است ( یا در غیاب انسولین یا به علت مقاومت به انسولین است

حداقل دو نمونه از نتایج تست باید غیر طبیعی (بالا) باشد تا دیابت تشخیص داده شود.

تست تحمل انسولین: بدین صورت انجام می شود که به بیمار ناشتا یک  دهم واحد (به

ازاء هر کیلوگرم وزن بدن) انسولین تزریق میشود و نمونه های قند خون هر سه دقیقه و به مدت ۱۵ دقیقه (یک ربع ساعت) تکرار میگردد. مقاومت به انسولین زمانی تشخیص داده میشود که گلوکز خون به کمتر از ۵۰ درصد سطح گلوکز ناشتا در ظرف ۱۵ دقیقه برسد. این تست در با بیمارانی که قند خون (ناشتا) کمتر از ۱۲۰ دارند، نباید انجام شود.

تست هموگلوبین یا هموگلوبین گلیکوزیلات

سطح نرمان آن تا ۷ درصد و بالای ۷ درصد غیر نرمال است. بیشتر از ده درصد بسیار بد و بالاتر از ۱۲ درصد خطرناک و نشانه ضعف کنترل گلوکز می باشد. این تست زمانی که بیمار به دیابت مبتلا میشود هر ۳- ۹ ماه یک بار باید انجام گردد

راه مبارزه: عدم مصرف یا حذف شکر، آرد سفید و مصرف غلات کامل (سبوس دار)، کنترل وزن، ورزش، رهائی از استرس، مصرف روغن زیتون و روغن های ماهی. این روغن ها  حساسیت انسولین را افزایش و چربی های بد و تری گلیسرید را کاهش می دهند.

مطلب پیشنهادی

مواد بی حس کننده دندان

کاربرد مواد بی حس کننده دندان در دندانپزشکی 

کاربرد مواد بی حس کننده دندان در دندانپزشکی    اغلب کارهای دندانپزشکی همراه با کاربرد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *