قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای کلیه ومجاری ادرار / سنگهای کلیوی چگونه درمان می شود؟
سنگهای کلیوی
سنگهای کلیوی

سنگهای کلیوی چگونه درمان می شود؟

سنگهای کلیوی چگونه درمان می شود؟ 

سنگهای کلیوی در دستگاه جمع کننده ادرار کلیه ها تشکیل میشوند. این سنگها هنگامی که غلظت برخی از مواد به قدری بالا می رود که قابلیت حل شدن خود را از دست میدهند، به صورت بلورهای کوچک شروع به رسوب کردن در ادرار می کنند. سنگهای کلیوی انواع متعددی دارند ولی اکثر آنها از اگزالات کلسیم ایجاد می شوند. سنگهای کلیوی در مردان شایعتر است و در سفید پوستان شایعتر از سیاه پوستان است.

سنگهای کوچک ممکن است بدون ایجاد علامت از حالب عبور کنند. سنگهای بزرگتر از پنج میلیمتر آن قدر بزرگ هستند که نمی توانند از حالب عبور کنند و بتدریج با گذشت چندین سال رشد می کنند. اگر آنها خیلی بزرگ شوند ممکن است باعث انسداد کلیه و تورم (هیدرونفروز) آن شوند. آنها ممکن است باعث تخریب بافت کلیه و خونریزی داخل ادرار شوند. سنگهای با اندازه متوسط ممکن است حین عبور از حالب باعث اتساع و خراشیدگی آن شوند و ایجاد خونریزی و درد شدید نمایند.

این درد که به قولنج کلیوی معروف است به عنوان یکی از شدیدترین دردهایی که انسان مجبور به تحمل آن است، شناخته شده است. این درد متناوب و خنجری از پشت شروع می شود و در حین عبور سنگ به طرف پایین حالب بتدریج به لگن و کشاله ران انتقال مییابد. درد معمولا همیشه در یک زمان خاص در یک سمت بدن ایجاد می شود، ولی اگر شما مستعد تشکیل سنگ هستید، حمله بعدی ممکن است در طرف دیگرتان بروز کند.

درمان: هنگام عبور سنگ درمان بسته به شدت درد شامل تسکین آن با مسکن ها یا داروهای مخدر است. برای تسهیل عبور سنگ مقادیر زیاد مایعات باید مصرف شود. اگر سنگ در قسمت تحتانی حالب گیر کرده باشد، ممکن است تحت بی هوشی و با عبور سیستوسکوپ از حالب و به دام انداختن سنگ آن را خارج کرد. اگر سنگ آنقدر بزرگ باشد که نتواند از حالب عبور کند، ممکن است برداشتن آن از طریق جراحی ضرورت یابد.

اخیراً سنگ شکنی با نیروی امواج برای خرد کردن سنگهایی که در کلیه قرار دارند، رواج یافته است. این دستگاه امواج پرقدرت صوتی ایجاد می کند و آنها را روی سنگ کلیه متمرکز می نماید. وقتی آنها با سنگ برخورد می کنند، آن را به ذرات کوچکی که قادرند از حالب عبور کنند، می شکنند.

پیشگیری: اگر سنگ کلیه دارید، ممکن است به نوعی بیماری مربوط به سوخت و ساز مبتلا باشید. معمولاً اقدامات چندی برای کاهش دفعات بروز قولنج کلیوی علامت دارتوصیه می شود، اگرچه شواهد علمی زیادی برای تأیید آنها وجود ندارد.

مطلب پیشنهادی

عفونت کلیه چیست

عفونت کلیه را سریعا درمان کنید!!

عفونت کلیه را سریعا درمان کنید!!   ادرار به طور طبیعی ضد عفونی شده و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *