قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / سنگینی گوش را با عرق دارچین درمان کنید!
عرق دارچین
عرق دارچین

سنگینی گوش را با عرق دارچین درمان کنید!

سنگینی گوش را با عرق دارچین درمان کنید!

عرق دارچین

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی آن میپردازیم گیاه دارویی دارچین است.در ایران به طور کلی «دارچین» گفته میشود. در کتب طب سنتی انواع آن را با نام های «دار صینی»، «دار چینی»، «قرفه الدار چینی»، «سلیخه» نام برده اند. پوست شاخه های درختی است  گیاهی است از Lauraceae  و گونه های مختلفی دارد که معروفترین آنها دو گونه با نامهای علمی زیر است:

۱ – در بازار تجارت بین المللی به نام «دارچین سیلان» در کتبCeylon )cinnamon  نام «قرفه» معروف است و از مرغوبترین انواع دارچین است).

۲- این نوع که رویشگاه آن چین و ویتنام و جزایر سوند و آن حوالی است و در چین نیز پرورش داده می شود و در بازار به نام «دارچین چین» یا Chinese cinnamon و «دارچین سایگو )Saigon cinnamon(گفته می شود. این دارچین را به عربی «سلیخه» و «دار صینی» و به زبان اردو «تج» مینامند.

انواع دیگری نیز با اسامی تجارتی خاص در بازار وجود دارد که در حد مرغوبیت انواع فوق نیست، از جمله دارچین کایان که در آمریکای جنوبی می روید، رنگ آن تقریباً سفید و در دهان زود نرم می شود.

خواص عرق دارچین

داروی گیاهی اشتها آور

در چین و هند از اسانس دارچین به عنوان محرک هاضمه، محرک نفس و محرک جریان خون استفاده میشود.به طور کلی دارچین یک محرک عمومی است که جریان خون را تسریع و تنفس را تحریک میکند و موجب افزایش اغلب ترشحات بدن و تحریک هاضمه میگردد.

درمان گیاهی دل درد

برای رفع سرمازدگی پا و دست و دل درد و گرفتگی مجاری ادراری تجویز می شود ولی در مورد بانوان باردار توصیه نمی شود.

 

درمان گیاهی درد مفاصل

به علاوه به عنوان تب بر در موارد سرماخوردگی و کاهش درد مفاصل و کمر توصیه میگردد.

داروی گیاهی باد شکن

در کتب طب سنتی خاور دور، دارچین به عنوان بادشکن، مقوی معده، قابض، تونیک، محرک و آرام بخش و دارویی برای ناراحتیهای پس از زایمان تجویز می شده است.

درمان گیاهی اسهال

همچنین به عنوان قاعده آور و معرق استفاده می شود. در هندوچین از این دارو به عنوان یکی از اجزا در تهیه  داروهای مرکب ضداسهال، صفرابر و تب بر به کار میرود و برای معالجه  اسهال و یرقان و مالاریای مزمن که موجب بزرگی طحال شده است، مفید میباشد و به عنوان جزیی از اجزای مرکب برای سرفه و ناراحتی سینه مصرف می شود.

درمان گیاهی وسواس

عفونت اخلاط را رفع می کند و تریاق سموم حیوانی، نباتی و معدنی است. نیرو بخش و مقوی است و برای خفقان، وسواس، وحشت، جنون و تقویت معده و کبد و رفع بدبویی دهان، قطع سرفه های رطوبی، تنگی نفس، رفع خشونت صدا و آواز که از بلغم غلیظ باشد،

داروی گیاهی تقویت بینایی

پاک کردن سینه، حنجره، بازکردن گرفتگیهای کبد، رفع استسقا و ضد عفونی زخم ها بسیار مفید است. مالیدن روغن دارچین به پلک چشم برای رفع پریدن پلک چشم نافع است و مالیدن آن به چشم برای تقویت بینایی مفید میباشد.

درمان گیاهی سکسکه

خوردن عرق و دم کرده  دارچین همراه با سرکه و مصطکی برای رفع سک سکه رطوبی نافع است و ضماد آن برای رعشه و رفع تب و لرزهای بلغمی و سوداوی و دانه  بواسیر و تسکین درد آن و عقرب گزیدگی مفید می باشد.

داروی گیاهی دردهای رحمی

روغن آن بسیار گرم و خیلی خشک است و برای سنگینی و سردرد و دردهای رحمی چه از طریق خوردن و چه با مالیدن بسیار نافع است.

درمان گیاهی سنگینی گوش

قطره  آن در گوش برای رفع سنگینی گوش و خوردن آن برای تقویت هاضمه، تحلیل نفخ، گاز معده، رفع یرقان و بواسیر مفید است.

 

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *